Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Máme rádi Česko – kdo by neměl?

Máte rádi svoji zemi? Pak jste tu správně, protože přesně pro hravé lidi s tímto vlasteneckým vyznáním se dostala na trh nová vědomostní hra Máme rádi Česko, kterou vytvořili ve firmě Dino na herním základu firmy Talpa Content a s důležitou licencí televize Prima, jejíž pořad tuto hru inspiroval.

Jedná se o hru pro dva týmy, která se ukrývá v modré krabici s fotografiemi několika klasických českých památek. V rámci přípravy stačí zamíchat balíčky karet a rozdělit se na týmy. Každý si vezme dvě figurky dle své barevné volby a postaví jednu z nich na start bodovací tabulky. Všechny ostatní komponenty, včetně přesýpacích hodin, kostky, kola štěstí, bomby a tužky připraví stranou.

Postupně oba týmy projdou všemi šesti disciplínami, ve svém snažení se střídají a začnou vždy hádáním osobnosti. Z náhodně otočené karty vylosují ještě s pomocí kostky jedno ze šesti jmen. Jeden tým nyní bude odpovídat na otázky pouze ano / ne a druhý tým tyto otázky může klást a snažit se po dobu přesypání písku v hodinách zjistit, o jakou slavnou osobnost se jedná. Jakmile určený čas uplyne (90 vteřin), tým se pokusí uhodnout a získat deset bodů.

V rámci hádání pojmů tým hádá ne jedno, ale řadu slov, a to opět v rámci časového limitu. Seznam určí opět náhodně vylosovaná karta ze speciálního balíčku a všechny spolu sdílí stejné téma. To může kapitán ohlásit a poté se snaží svým kolegům v týmu napovídat co nejrychleji tak, aby uhodli za stanovenou dobu co nejvíce pojmů. Počet uhodnutých slov je rovnou počet bodů pro tým.

Třetí část bude po hráčích vyžadovat nejen slova, ale i činy. Vezmou do ruky tužku a jeden spoluhráč svým kolegům nakreslí tři pojmy. Opět o konkrétních slovech z karty rozhodne kostka, ale vždy se hráči mohou spolehnout, že půjde o trojici film, profesi a přísloví. Každý správně uhodnutý pojem znamená pět bodů pro tým.

Čtvrtá část je chvíle, kdy poprvé oba týmy změří síly přímo. Nejdříve se v rámci fáze Slepá mapa pokusí týmy vyřešit přesmyčku, kterou z šesti možností určí hod kostkou. Hráč, který našel správné řešení, překryje kartu a odpověď řekne nahlas. Pokud se netrefí, šanci mají soupeři. Ten, komu se to podaří, dostane šanci získat další body (pět) za správné nalezení místa na slepé mapě naší republiky.

Pátou fází vedoucí k bodovému zisku je bomba a opět se jí účastní oba týmy současně. Týmy spustí tikající zařízení a jejich soupeři jim kladou otázky, na které se snaží odpovědět. Dokud odpovídají špatně, musí si bombu ponechat. Pouze správná odpověď umožní týmu bombu předat soupeřům. Ten tým, kterému bomba vybuchne, nezíská žádný bod. Soupeři získají dva body za každou správnou odpověď.

V každé z pěti fází mají oba týmy možnost získávat body a dostanou se tak k fázi poslední, šesté a tou je finále. Tým s více body začíná a jeho kapitán přečte otázku, kterou určí kostka. Všichni dohromady mají šanci se poradit a tipnout číslo, které vysloví nahlas. Soupeři mají šanci nyní odhadnout, jestli je správná odpověď vyšší nebo nižší než tento tip. Kapitán týmu, který je blíž, může zatočit kolem štěstí a získat tak body pro tým na škále od nuly až po sto. Po třech kolech nastává konec partie a oba týmy si porovnají své celkové skóre.

Máme rádi Česko je hra, která prověří vědomosti účastníků ze všech možných stran. Na začátku probíhá snažení relativně v klidu, pouze pod tlakem časového limitu. Tady závisí zisk jen a čistě na schopnostech a vědomostech týmu. Později se zapojí do hry také pocit konkurence a soupeření, jak se oba týmy snaží být rychlejší a získat body jen a jen pro sebe.

Každé kolo je jiné, všechny jsou zajímavá a dohromady tvoří velmi příjemný celek, který rozhodně zaujme všechny, kdo mají rádi vědomostní hry. Ty jsou samozřejmě specifickým druhem a opět tu nedojde na žádnou taktiku, ale pouze na znalosti o konkrétních místech, slovech a jménech. Hráči se setkají s umělci, ale třeba i s filmy, nebo dokonce i se zeměpisem přímo na mapě.

Napětí směrem ke konci partie roste. Vyvrcholením hry není ani tak finále, jak páté kolo s bombou, které je plné dramatu, jak se hráči snaží odpovídat správně a zbavit svůj tým bomby. Nikdy totiž nemůžete vědět přesně, kdy vybuchne.

Finále je pak hodně o štěstí. Jak fáze s tipováním, tak i samotné točení kolem nelze nijak ovlivnit vlastními silami. To pak může týmu, který dosud vedl, přinést trochu frustraci, protože s trochou štěstí se soupeři mohou vrátit do hry a dokonce zvítězit jen tím, že si prostě vytočí na kole vysoké odměny. Lze tam totiž získat i hodnoty, které nejsou ani reálnou odměnou za dvě celá předchozí kola. Možná kdyby v nabídce nebyla ta padesátka, bylo by vše spravedlivější.

Je ovšem dobré, že autoři mysleli i na spravedlnost snažení mezi týmy. To vynikne například v druhé fázi hádání pojmů. Týmy hádají každý slova z jedné strany karty a tyto pojmy by měly mít podobnou obtížnost, aby byla právě zachována porovnatelnost. 

K partii potřebujete sehnat alespoň další tři zájemce, protože potřebujete mít minimálně dvoučlenné týmy. Ale po prvním vyzkoušení by to neměl být už takový problém, protože souboj navíc nezabere víc než třicet minut. A nás zabavil na Silvestra hned několikrát.

Hra Máme rádi Česko je samozřejmě za své mechanismy z velké části vděčná předloze. Ale i tak se podařila její adaptace výborně a baví. Variabilita karet je jistá, protože na každé kartě je hned řada otázek, takže celkových 150 karet je vlastně jen zlomek možností. Nejvíc ale na hře baví ta variabilita jednotlivých kol, díky kterým se nic netáhne dlouho a nic se neopakuje. Máme rádi Česko je moc dobrá vědomostní hra, která závisí dost na náhodě a pak i na vašich schopnostech.

Předchozí
Prozkoumávejte dál
Recenze: Unlock Exotic Adventures