Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Activity Special a co je na nich tak speciálního?

activity-special-01

Představte si, že vás nějaká tajemná bytost uzavře do skleněného bytu, ze kterého není žádného úniku. Tedy ne vlastními silami. Je třeba předat pokyny lidem, kteří chodí venku. Jenže přes tlusté sklo vás nikdo neslyší. Musíte signalizovat, kreslit a dělat všechno pro to, aby vám porozuměli.

Pro všechny aktivní hráče tu je nová party hra s názvem Activity Special. Jedná se tedy o speciální edici, která vyšla poprvé v roce 2013. Jejím autorem je Paul Catty a hra byla publikována pod trojúhelníkovým logem firmy Piatnik.

Modrá krabice s hrou rozhodně je všechno, jen ne malá. A to proto, že uvnitř musí být místo pro více než čtyři stovky (přesně 440) karet se zadáními. A protože každá obsahuje čtyři řádky (s českou i slovenskou verzí dvojslovného pojmu), celkem hráči mohou hádat 1760 záludných textů. Slovenský překlad občas pobaví a překvapí a lze jej vnímat také jako jakousi osvětu mezi dvěma národy, které kdysi byli jedním.

activity-special-05

Ale v první řadě budou hráči potřebovat plán, na kterém se vine dlouhý had plný malých obdélníčků. To jsou pozice pro figurky týmů, do nichž se hráči musí na začátku partie rozdělit. Poté své figurky postaví na startovní pozici vinuté cesty a poblíž kromě náhodně zvoleného balíčku karet položí také přesýpací hodiny.

Jakmile se dostane tým k tahu, jeden z jeho členů se stane vypravěčem. V této roli se všichni účastníci postupně střídají, jak ubíhají kola. V každém z nich si vezme aktivní hráč horní kartu z jednoho balíčku a přečte si horní řádek textu. Podle ikon se pak snaží svým spoluhráčům v časovém limitu vysvětlit sousloví.

Tady ale nastává zvrat oproti jiným Activity hrám, protože všechny pojmy jsou dvouslovné. A každou jeho část je třeba předvádět jiným způsobem. Takže třeba dostanete k napovídání pojem Novinářská kachna. Hráč tedy musí zvukem vysvětlit novináře (třeba napodobit zvuk psacího stroje) a poté vysvětlit kachnu s pomocí pantomimy.

activity-special-04

Z toho už je na první pohled jasné, že u hry bude legrace. Ale to spojuje všechny Activity. Právě proto jsou tolik oblíbené. Kromě zábavy je ale nová verze Special především výrazně těžší. Vysvětlovat dvě slova samostatně je mnohem náročnější, protože hráči si to musí dobře rozmyslet ještě před samotnou akcí. V případě úspěchu kolo končí ziskem bodů a tedy i posunem figurky. Hodnota pojmu je uvedena na řádku.

Hráč ale svoji kartu nevyhazuje. Místo toho ji nechá před sebou, ale až se po následujících několika kolech (přesný počet závisí na velikosti týmu) znovu stane vypravěčem, může začít vysvětlovat frázi na druhém řádku. Tak se střídají týmy i hráči v nich a snaží se dorazit do cíle svojí figurkou jako první. V nabídce vysvětlování je kromě zvuku a pantomimy také možnost slovního popisu a kreslení. A pak je tu ještě speciální řádek Dělej jak umíš, který dá hráčům volnou ruku, ale i tentokrát musí pro každou část pojmu využít jiný způsob vysvětlování.

Týmy se tak střídají v hádání, vysvětlování a pozorování. Za svoje úspěchy posouvají figurku kupředu, za špatný tip vrací malou dřevěnou postavičku o krok zpět. Tým, který jako první dosáhne cíle, se stává skupinou absolutních vítězů.

activity-special-10

Activity Special je party hra, která vypadá úplně klasicky. Teprve když upřete druhý pohled na karty, zjistíte ten rozdíl. Jsou tu čísla a také dvě ikonky u každého řádku. To už naznačuje, že došlo opravdu k nějaké změně. A ta je rozhodně zajímavá a ve prospěch věci. Hráči si mohou navíc udělat partii ještě variabilnější, pokud nechají na rozhodnutí samotného vypravěče, který typ nápovědy použije pro kterou část slova.

Pořadí a kombinace stylů vysvětlování jsou na každé kartě jiné. Vzhledem k počtu karet a pojmů pak není na místě ani připomínka, že hráči z karty často nevyužijí všechny úkoly. Pokud partie skončí dřív, než se hráč dostane na čtvrtý řádek, karta nebude přečtena celá. Ale příště, když ji někdo dostane, bude ji zase procházet od začátku s již známými úkoly. Naštěstí tolik karet znamená, že tyto situace nastávat nebudou tak často (nám se nestala vůbec).

Témata na kartě jsou zajímavá a často už při jejich přečtení tušíte, jak byste je vyprávěli. A naopak si i dokážete představit, jak lze s daným pojmem ostatní hráče pobavit. Například Krok do prázdna, Lodní siréna nebo Malíř aktů. Ale popisovat budete i Jazzového trumpetistu, Babočku admirála nebo Kozí bobek.

activity-special-12

Zpracování odpovídá tomu, co už známe. Vlastně jde o texty a kromě ikonek se nedočkáme žádné grafiky. To ale nevadí, protože Activity Special jsou opravdu zajímavé. Kombinací dvou druhů vysvětlování k jednomu pojmu, a specializací na dvojslovné úkoly, je hra výrazně těší pro obě strany. Současně si ale Activity Special zachovávají veškeré parametry, pro které je mnoho hráčů miluje a stejný počet jim nemůže přijít na jméno.

Recenze: Activity Special a co je na nich tak speciálního?
Activity Special je třeba pochválit, že pouze slepě nepřidává karty, ale přichází s něčím alespoň trochu novým. Dvouslovné pojmy je třeba vysvětlit samostatně, každé slovo jiným způsobem. Tým teprve poté zjistí správnou odpověď. Díky tomu je průběh a snažení hráčů o dost obtížnější. Hra obsahuje spoustu úkolů a prověří znovu všechny milovníky Activit. Tyhle nové jsou totiž opravdu speciální.
Klady:

+ ohromná spousta pojmů
+ kombinace dvou vysvětlování
+ stejná zábava a legrace
+ obtížnější
Zápory:

- herní doba
- je jen dovednostní disciplína (výtka těch, kdo Activity nehrají)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kipp X – kostky do kříže