Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Aeon’s End – Shattered Dreams a The Ancients

aeons-end-shattered-dream-ancients-18

Jako bychom žili tu nejhorší noční můru. Nad domy Nového Graveholdu, kdesi v oblacích, se probudilo něco strašlivého. Vidíme jen záblesky, jejichž zdroj je ukrytý za hutnými mraky. A tahle situace v nás hledá strach, ale současně v sobě nacházíme také odvahu. Chuť říct ne, bojovat, zavřít trhlinu a poslat to, co z ní přišlo, zpět.

Úspěšná hra Aeon’s End se neustále raduje ze spousty zajímavých rozšíření, a tak jsme se rozhodli na dvě z nich také podívat. Konkrétně jsme dostali šanci si zahrát krabičky, které nesou názvy Shattered Dreams a The Ancients. Pod oběma boxy je podepsaný Kevin Riley a rozšíření vychází v produkci Action Phase Games a Indie Boards & Cards. Hra se dostává na trh pro všechny fanoušky základu zásluhou společnosti Esdevium Games.

Malé krabičky z nepříliš tvrdého kartonu předpokládají, že jejich obsah vezmete a vložíte do základního boxu. Na víku vidíme vždy výjev odpovídající obsahu, ale uvnitř na hráče čekají vždy jasně dané komponenty – dva nové hrdiny (mágy), jednoho padoucha (nemesis) a pak samozřejmě záplavu karet různých druhů.

aeons-end-shattered-dream-ancients-04

Aeon’s End je kooperativní hra, v jejímž středu nejsou odvážní hrdinové, ale místo nich jen jedna osoba, která se snaží všechno a všechny zničit. Ústředním motivem celé hry jsou trhliny, které hráči otevírají a získávají tak možnost silnějších a silnějších kouzel. Hráči ale ve svém tahu mají vždy k dispozici sadu karet, které mohou k jednotlivým aktivitám používat. Získat z nich mohou nejen měnu potřebnou k nákupu dalších (silnějších) karet ze společné nabídky nebo k manipulaci s trhlinami. Každý mág má čtyři, které postupně otevírá, buď opatrně za nižší cenu nebo rychle za vyšší. A právě k nim lze poté přikládat kouzla, aktivovat je a škodit tak hlavnímu záporákovi. O pořadí hraní rozhoduje zamíchaný balíček, a jakmile je vytažena karta nestvůry, je odhalena horní karta z jejího balíčku. A tím se snaží jim ubrat životy. Hráči naopak chtějí zničit všechny posluhovače a také svého úhlavního nepřítele.

No a teď tu máme dva nové padouchy, se kterými si hráči musí společně jako tým poradit. Ale naštěstí k tomu nebudou mít k dispozici prostředky, které už znají. Místo toho na ně čeká spousta nového. Jak to tedy je, je to pouze více obsahu nebo tato malá rozšíření mají tendenci přinášet i něco nového?

aeons-end-shattered-dream-ancients-01

U obou rozšíření se doporučuje, aby se jejich obsah zamíchal do základní sady. Tím dostanou hráči výrazně vyšší variabilitu hlavně s ohledem na nabídku karet pro budování svých balíčků. Tato hromádka karet v držení každého hráče je samozřejmě základem úspěchu.

Samotné nemesis se výrazně odlišují od těch ze základního boxu. V případě roztříštěného snu (Shattered Dream) tu máme příšeru jménem The Wailing. Ta kolem sebe šíří křik, který hrdiny ohlušuje. Jeden vždy bude v držení žetonu cíle a právě on bude dostávat znamení v podobě prasklých onyxů. To jsou karty, které hráčům zabírají místo v balíčku, což je vždy problém. Zpomalení akceschopnosti dává hrdinům těžký úkol a nutí je, aby se snažili kamenů zbavovat. Navíc jakmile jejich zásoba k rozdávání dojde, začne rozdělování zranění.

aeons-end-shattered-dream-ancients-07

Do nabídky v tomto rozšíření přichází také nový mág Nook. Ten má velmi zajímavou schopnost kondenzovat éter (Condense Aether), jak se jmenuje hlavní měna ve hře. A pak jsou tu nové karty, které sice z hlediska mechanismů nepřidávají nic extra nového, ale jsou vítaným přídavkem pro celkový dojem a variabilitu opakovaného hraní.

To samé platí i pro karty z rozšíření The Ancients. Toto rozšíření ale do hry přináší postavu The Wanderer a ten dá hrdinům pořádně zabrat. Kolem něj se totiž točí čtyři pylony, které je třeba zničit. Ale k padouchovi se hráči tak snadno nedostanou a nelze na něj tedy útočit tradičními prostředky. Místo toho musí použít éter. Vynikající a velmi originální mechanismus nemesis zaručuje, že tento duel je opravdu zapamatováníhodný. Vynikající rozšíření dotváří i noví hrdinové.

aeons-end-shattered-dream-ancients-14

Obě rozšíření jsou tedy výtečná, o špetku lepší nakonec je The Ancients. Nám ale šlo především o dopad na hru, protože samotné nové balíčky přidávají hlavně variabilitu. A to je přesně to, co v každé partii Aeon’s End hledáte. Pokud tedy základní box máte, pak byste příliš neměli váhat s pořízením rozšíření. Dodávají hře mnohem lepší celkový dojem a to je při vynikajícím hodnocení původního Aeon’s End skvělá zpráva. Vynikající kooperativní hra je tak ještě lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKevin Riley
VydavatelAction Phase Games, Indie Boards & Cards, Frosted Games, Portal Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Fantasy, Science Fiction
MechanismyCooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Open Drafting, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníAeon's End, Aeon's End: Legacy, Aeon's End: The New Age, Aeon's End: War Eternal
RodinaGame: Aeon's End
Alternativní názvyAeon's End: Strzaskane Marzenia, Aeon's End: Zerschmetterte Hoffnung

Více o hře.

Recenze: Aeon’s End – Shattered Dreams a The Ancients
Aeon’s End je skvělá hra už v základu. Pokud do ní ale zamícháte nové karty, dáte všem zúčastněným na výběr z více hrdinů a pokaždé proti nim postavíte někoho jiného s originálními mechanismy, pak dostanete úžasné kooperativní zážitky a dramatické souboje. A přesně o tom by měly hry být. A o tom je Aeon’s End.
Klady:

+ spousta variability
+ více karet
+ nová nemesis
+ noví hrdinové
+ nové nápady
+ nové interakce karet
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: God of War – Kratos z kartonu