Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ark of Animals – na arše je místo pro každého

Ark of Animals - balení

Všude je voda. Už včera jsem musela utéct ze své nory a o chvíli později i z lesa, kde jsem žila od narození. S desítkami dalších zvířat jsem se potkala na malém výběžku. Nikdo nechtěl pokračovat v útěku dál, ačkoliv bylo jasné, že voda brzy celý kopec obklopí a už odsud nebude úniku. Vydala jsem se tedy sama a potkala ježka, který mi řekl poprvé o možné záchraně. Kdesi v dáli prý existuje loď a u ní stojí muž, který nás všechny zachrání. Jmenuje se Noe.

Vydáme se za ním i my, protože tušíme, že by potřeboval pomoc. To nám umožní desková hra Ark of Animals od firmy Historical Game Factory (Sigismundus Augustus – recenze). Hru vytvořil Adam Kwapiński a o ilustrace se postaral Iga W. Grygiel, který má prsty i v ostatních hrách tohoto vydavatelství. Celá zábava v krabici spatřila světlo světa poprvé na jaře roku 2014.

Na víku boxu vidíme zebru s papouškem, jak nedůvěřivě koukají na dřevěnou stavbu v údolí, ke které směřují zástupy jiných zvířat – žirafy, srny i králíci. V krabici na hráče čeká čtveřice hráčských plánů, která ukazuje průřez archou. Její nákladní prostor je rozdělen na šestnáct šestistranných políček, které je třeba naložit.

Ark of Animals - rozehraná hra

Na těchto kartonových dílcích, které hráči při vybalení vycvakají z archů, jsou ilustrace jednotlivých zvířátek. Celkem jich je 84. Nechybí ani dřevěné dílky představující krmení, jedny přesýpací hodiny a notes, ve kterém si hráči budou evidovat svoje získané body.

Na začátku partie si tedy hráč pochopitelně vezme jednu svoji loď. Všechny ostatní dílky zvířat je třeba náhodně rozložit po stole obrázkem dolů. Nikdo by neměl znát jejich identitu. Někde poblíž pak položí hráči přesýpací hodiny a souboj může začít.

V každém ze tří kol hráči budou soupeřit současně. Jednoduše si odpočítají start a začnou postupně zleva doprava plnit svoji archu. Vždy lze přidávat zvířátka pouze do prázdného sloupce nejvíce vlevo. Hráč zvedne zakrytý dílek ze stolu, podívá se na něj a rozhodne se, jestli se hodí pro jeho plány nebo ne. V případě, že jej nechce, nechá zvířátko ležet obrázkem nahoru na stole. Odsud si jej mohou ostatní kdykoliv vzít. Zvedání probíhá pouze jednou rukou a hráč vždy může držet pouze jednu kartičku.

Ark of Animals - rozehraná hra

Jakmile některý z hráčů má zaplněný svůj plán, otočí přesýpací hodiny a tím začne odměřovat ostatním čas do konce kola. Po pádu posledního zrnka písku kolo končí a soupeři mohou umístit už pouze dílek, který v tu chvíli drží v ruce. Poté následuje vyhodnocení rozložení zvířat a bodování.

Na arše je důležité uspořádání zvířátek. Predátoři sežerou všechny býložravce, kteří s nimi sousedí. Takové oběti musí být okamžitě odstraněny z hráčského plánu a nepřinesou svému majiteli žádné body. Další odměny přitečou k hráčům za kompletní sady obojživelníků, plazů a ptáků. Body dostane i hráč, který kolo ukončil a ten, který má nejvíce savců. Po sečtení všech těchto zisků ze třetího kola (archu tedy naplníte třikrát) se stává vítězem hráč s nejvyšším počtem bodů.

Ark of Animals si bere za předlohu jedno z nejoblíbenějších témat. Noemova archa. A současně také velmi populární mechanismus (především mezi hráči) simultánního plnění hráčských plánů podle nějakých pravidel. Začal s tím Galaxy Trucker (recenze) a pokračovalo zvířecí Mondo (recenze). Tentokrát tu máme zase zvířátka, ale v trochu jiné roli.

Ark of Animals - rozehraná hra

V základu je hra velmi jednoduchá a zaměřená na děti a rodinné hraní. Právě v tom tkví největší síla hry, protože děti si rády hrají se zvířátky. Naštěstí je ale obtížnost hry velmi dobře škálovatelná díky přídavným pravidlům. Jak se tedy hráči stávají pokročilejší, přibývá jim věcí, které musí na svojí arše sledovat.

Hráčům tak nesmí zvířátka sežrat zásoby jídla na arše, které představují tři dřevěné žetony. Ty si hráči pokládají v úvodních kolech sami na plán a tak určují pravidla pro rozmístění zvířat. Vedle jídla se tak nesmí nacházet býložravci. Ještě zajímavější je ale nutnost udržet archu vyváženou. Hmotnost zvířat je určena počtem symbolů jídla (určujících druh) na dílcích, které hráči sečtou napravo a nalevo od středu a porovnají. Za případný rozdíl je čeká odečtení bodů, stejně jako za sežrané žetony jídla.

Celkem je v pravidlech popsaných pět úrovní obtížnosti, což je pro rodiny opravdu skvělé. Děti mohou s hrou růst, zlepšovat se a učit nová pravidla. Tuto možnost na Ark of Animals opravdu oceňujeme.

Ark of Animals - dílky

Na pilu pak v každém kole tlačí přesýpací hodiny. Dva body za ukončení kola jako první jsou lákavé, takže se všichni snaží být co nejrychlejší. Bohužel samotné sady zvířat, kolem kterých by se mělo všechno točit, nejsou odměněny dostatečně vysoké a často je předčí body za počet zvířat po vyřazení duplicit (na arše nesmí být zvířátka stejného druhu).

Plnění archy je opravdu rychlé, protože probíhá současně a v reálném čase. Hráči prostě hledají správné dílky a musí být schopni se rozhodovat. Přitom ale je také omezena možnost jejich pokládání pouze ve směru od kraje. To výrazně ztěžuje roli a právě zde nastupuje možnost odložit dílek stranou. Jenže tak můžete snadno nahrát soupeřům, kteří si potřebný obrázek vezmou bez hledání. Někdy jej o chvíli později potřebujete a to je pak k vzteku.

Jednotlivá kola trvají chvíli, bodování je trochu náročnější a méně přehledné. Tady menším dětem budou muset pomáhat rodiče. Tři kola jsou dobrou volbou, protože po deseti minutách na jedno se dostanete na celkovou herní dobu třiceti minut, která lze takto snadno zkrátit v případě nutnosti menším počtem kol.Hráči spolu soupeří pouze o dílky uprostřed a všechny počty účastníků fungují podobně a nemají vliv na herní dobu.

Ark of Animals - dílky

Ark of Animals je pěkná rodinná hra, která je zábavná a přichází s velmi dobrým odstupňováním obtížnosti. Grafika je jednoduchá a funkční a pro přehled jsou různé druhy zvířat odlišeny také barvou. Hru Ark of Animals můžeme tedy doporučit všem, kteří hledají nějakou jednoduchou zábavu pro sebe a své děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAdam Kwapiński
IlustraceIga W. Grygiel
VydavatelFabryka Gier Historycznych
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Humor, Real-time, Religious
MechanismyMemory, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníArk of Animals: Alternative Board Promo
RodinaReligious: Noah and the Ark, Religious: The Bible
Alternativní názvyArche der Tiere, Arka zwierzaków

Více o hře.

Recenze: Ark of Animals – na arše je místo pro každého
Ark of Animals je nenáročná hra pro rodiny, které s ní mohou začít s menšími dětmi od nejjednodušší obtížnosti zaměřené pouze na skládání zvířat. Poté lze přidávat do partie další omezení, které výrazně zvýší obtížnost a nároky na umístění dílků. Ty si hráči losují ze společné zásoby a nepotřebné odkládají obrázkem nahoru, čímž je nechávají soupeřům napospas. Partie probíhá v reálném čase, hráči hledají současně a délka je pro takovou hru přiměřená. Největším zádrhelem je bodování, které děti často nezvládnou samy. Jinak je ale Ark of Animals podařená rodinná hra, která děti naláká a rodiče nezklame.
Klady:

+ rodinná hra
+ pět obtížností
+ úkol vyvážení archy
+ přesýpací hodiny po dokončení první archy
+ zábavné a jednoduché
Zápory:

- pro děti náročné bodování
- nízká hodnota sad zvířat
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Banquet Royal – ta největší hostina