Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Bacteria Hysteria – bacily jsou všude!

bacteria-hysteria-01

Jak je to možné? Jednu chvíli byly všechny přihrádky úhledně srovnané a krabičky pečlivě zavřené. Na chvilku jsem se otočil a najednou všechna ta malá stvoření vyskákala ven. Různobarevná směsice se teď válí v umyvadle, kutálí po zemi a dokonce si pochutnává i na mé bagetě, kterou jsem si schovával na večeři.

Právě hrůza z všech bakterií na svobodě zachvátí hráče v deskové hře Bacteria Hysteria, kterou vytvořili Andrew a Jack Lawsonovi, autoři Aktivit. I vydání a distribuci své novinky svěřili společnosti Piatnik. Hry díky tomu vyšla i v české variantě v roce 2019.

Krabice je překvapivě veliká a na jejím víku vidíme hned šest obrovských bakterií. Uvnitř na hráče čeká sestava kostek, karet a žetonů. Všechny pro začátek partie zůstanou ležet uprostřed, pouze karty je třeba zamíchat. Trojici bude ještě dělat společnost mechanický časovač.

bacteria-hysteria-05

Partie se vždy dělí na několik menších kol. Na začátku každého z nich dostanou jednotliví hráči po šesti kartách, na které se ale nesmí podívat. Místo toho si je položí obrázkem dolů před sebe. Poté se budou postupně jeden za druhým dostávat ke slovu a k možnosti ukázat svoji šikovnost, ale především štěstí.

Hráč na tahu nejdříve natáhne časomíru na maximálních čtyřicet vteřin, rychle stopky odloží a rozloží všech šest karet obrázkem nahoru. Zajímat jej v tu chvíli budou ale pouze bacily, které se v sestavě nachází alespoň dvakrát. Jenže než je bude moci sbalit jako úspěchy, potřebuje tyto dvě karty zkombinovat s alespoň dvěma stejnými symboly na kostkách. Právě za tím účelem hráč hodí desítkou kostek a porovnává symboly.

Pokud hráč najde mezi šesticí svých karet dva stejné bacily a jejich obrázky má i na dvou hozených kostkách, pak musí všechny karty s tímto stvořením odložit do svého bodovacího balíčku. Následně hned uvolněná místa doplní o nové karty a znovu zkouší hledat čtveřici. Jestliže žádná taková kombinace neexistuje, má povoleno přehodit kostky.

bacteria-hysteria-06

Nezapomínejme ale na to, že mu neustále běží časomíra. Jakmile odpočet skončí, je u konce i samotný tah. Až poté, co odehrají své pokusy všichni účastníci partie, mohou hráči spočítat nastřádané karty. Ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem kola a dostane za odměnu jeden žeton. Poté je řada na dalším kole a to se celé opakuje až do momentu, kdy jeden z hráčů vyhraje třetí kolo. Právě on se stává vítězem partie.

Bacteria Hysteria je pokusem skloubit kostky a karty trochu jiným způsobem. Zvolený způsob s časomírou není úplně špatný. Jenže za těch čtyřicet vteřin reálně nemáte šanci toho příliš předvést, protože otočení karet a hození kostkami už samo o sobě vyžaduje nějakých deset vteřin. Hráči díky tomu obecně nemají šanci stihnout příliš hodů a karet.

bacteria-hysteria-07

Náhoda tu je naprosto zásadní. S trochou smůly hráč může přijít o celý tah. Stačí, aby dostal z balíčku po jedné kartě od každého bacila. V takové situaci nemá žádnou možnost, jak v kole získat kartu a může se rovnou celého tahu vzdát bez jakéhokoliv házení kostkami. Na první pohled by se při tom mohlo zdát, že tato situace tak často nenastane, ale čas od času se to opravdu stane. A není nic víc demotivujícího.

Ještě větším problémem je ale vlastnost, která se opakuje v každém kole. Jeden hráč totiž čtyřicet vteřin hraje, zatímco na něj ostatní mohou pouze koukat. To znamená, že při maximálním počtu čtyř účastníků budete obvykle čekat nějaké tři minuty, než se dostanete k tahu. A to je strašlivě dlouho, pokud si uvědomíte, že je hra určena už pro šestileté děti.

bacteria-hysteria-09

Porovnávání symbolů je zajímavé a děti při něm musí být pozorné. Jenže malí hráči mají jednu zásadní nevýhodu – velké kostky prostě nemají šanci dát naráz do malých ručiček. A z toho plyne problém a výrazná časová ztráta.

Bohužel ani barevné zpracování nakonec dojem nezachrání. Bacteria Hysteria je ze všech úhlů dost promarněnou šancí a opravdu slabou hrou. Sice jsme neměli velká očekávání, ale i s přihlédnutím k cílové skupině se jedná v případě hry Bacteria Hysteria o solidní zklamání na všech frontách. Asi není nikdo, komu bychom tuto hru doporučili.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelPiatnik
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk6 and up

Více o hře.

Recenze: Bacteria Hysteria – bacily jsou všude!
Bacteria Hysteria je dětská hra, která ale dělá všechno špatně. Jde v první řadě o náhodu, která má naprosto rozhodující vliv na výsledek kola. To by samo o sobě nebylo takový problém, pokud by občas hráč díky tomu nepřišel o celý svůj tah. Právě s tím souvisí i dlouhé čekání, které nikoho nebaví. Hra samotná pak není také dostatečně zajímavá. Výsledkem tedy je podprůměrná hra Bacteria Hysteria.
Klady:

+ pokus o hru s časovačem
Zápory:

- smůla může hráče stát celé kolo
- dlouhé čekání mezi tahy
- hodně kostek není na manipulaci pro děti jednoduché
1.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shogi – japonské šachy pro každého