Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Balancující Krokodýl patří do cirkusu

Velká tlama plná ostrých zubů. To je klasický zelený krokodýl, kterého známe ze zoologické zahrady nebo z televizních pořadů. Většinou jsou nebezpeční a hladoví. Ale nebojte se, ten, o kterém si budeme dnes povídat vás nesežere, je totiž hravý. Leží celou dobu na zádech a má nožky kamarádsky zvednuté nahoru jako pes při drbání.

Navíc pro vás má ještě jedno překvapení – je to tak trochu cirkusácký krokodýl, protože jeho nejoblíbenější zábavou je balancovat na hranici rovnováhy s velkým nákladem na svém bříšku. Má ale také šikovný ocas, kterým si svůj náklad přidržuje. A bude pouze na vás, jaký náklad mu naložíte tak, aby jej co nejlépe udržel.

Dřevěná společenská hra Krokodýl se ukrývá v nečekaně malé krabičce, do které by se opravdový krokodýl asi těžko vešel. Ten náš dřevěný je však šikovně stočený do klubíčka, takže se bez problémů mezi papírové zdi vejde. A s ním se uvnitř ukrývá také spousta dřevěných tyčinek a koleček, se kterými si tahle zelená příšerka nejraději hraje. Všechno doplňují ještě krátká a jednoduchá pravidla hry a také šestistěnná kostka s různými kombinacemi symbolů. Vše je vyrobeno ze dřeva, samozřejmě s výjimkou pravidel, protože nejsme ve středověku.

Pravidla u takovýchto her obvykle nebývají složitá a výjimkou samozřejmě není ani příběh krokodýla, který máme před sebou dnes. Podobně jako předchozí hry od firmy Bego (dovedností hra Tricours, paměťový Trpasličí les) je zaměřen především na dětské publikum.

Příprava hry vyžaduje přibližně jednu minutu vašeho času, v jejímž průběhu vysypete všechny dřevěné dílky na hromadu, kolečka a tyčinky zvlášť, vedle umístíte kostku a především položíte krokodýla na záda. Tím je vše připraveno k partii.

Stejně jako příprava hry i tah hráče probíhá naprosto jednoduše. Stačí pouze hodit kostkou a zadívat se na symbol, který vám padnul. Podle něj totiž dostanete za úkol na tělo krokodýla umístit některé z dřevěných předmětů. Může to být jedna nebo dvě tyčinky, ale také některé z větších dřevěných kol, které mají velikost přibližně padesátikorunové mince. Když budete mít obzvlášť velké štěstí, můžete si dokonce vybrat přeskočení svého tahu. Zásadní je pokládat dílky tak chytře, aby se všechno, co už krokodýl na svém těle drží, nesesypalo dolů. Prohraje ten, komu se náklad zbortí.

V návodu nejsou upřesněna pravidla pro pokládání jednotlivých dílků, takže je ponechána volnost hráčům, aby si sami stanovili obtížnost hry. Pro začátečníky nebo menší děti určitě bude lepší, pokud si budou moci druhou rukou přidržovat postavičku krokodýla. Naopak zkušení by měli hrát zásadně jednou rukou.

Podobně jako u Tricours lze Krokodýla také hrát například před zrcadlem, které všechno otočí. Hráči tak budou muset mnohem více soustředit na pohyby vlastních rukou a obtížnost dále narůstá. Tím hra získá opět zcela jiný přístup i náboj.

Některé soutěživé typy se nespokojí s tím, že v partii může být v případě hry více hráčů více vítězů. V takové situaci doporučujeme hrát na několik vyřazovacích kol, kdy v každém vypadne jeden hráč. Tak ukáže snadno, kdo je z hráčů nejlepší. Z toho vyplývá, že lze Krokodýla hrát bez problémů ve dvou i více hráčích.

Nejen pro hru, ale i pro pokládání nákladu na krokodýla je nespočet různých taktických variant, které budete postupem času objevovat a hra díky nim jen tak neomrzí. Figurka totiž má spoustu záchytných míst, která vyloženě hráče vybízejí, aby tam položil tyčinku nebo kolečko. Samozřejmě veškeré vaše plány na krásně postavenou pyramidu vám může překazit soupeř jedním špatně položeným dílkem.

Interakce sice ve hře v podstatě chybí, ale můžete výkon protivníka ovlivnit snadno taktickým kladením dřívek tak, abyste mu znesnadnili jeho tah. Proto si můžete být také jistí, že při partii nechybí komunikace a zábava mezi hráči a to i těmi, kteří třeba jen přihlíží. Všichni totiž neustále napjatě pozorují tělo krokodýla, jestli se náhodou zrovna nechystá svůj náklad upustit na zem a vesele nebo naštvaně komentují své či cizí (ne)úspěchy.

Krokodýla lze využít i jako trénink svých schopností ve variantě pro jednoho hráče. V takovém případě bude vaším úkolem jednoduše narovnat na bříško krokodýla co nejvíce dřevěných částí tak, aby vás zemská gravitace neporazila. Naskýtají se tak dokonce hned dvě možnosti hry – náhodná s kostkou, která prověří více schopnosti hráče, ale je závislá na štěstí a bez kostky, kdy si hráč může určit sám tvar dalšího dílku. Zajímavé pak může určitě být sledování a zlepšování rekordů maximálního počtu položených dílků.

Jak již jsme zmínili dříve, Krokodýl je určený především pro zlepšení motoriky dětí, ale svým jednoduchým a chytlavým principem bez problému zabaví na dlouhou dobu i dospělé všech věkových kategorií. Málokdo totiž odolá takovýmto dovednostním hrám, ve kterých jde o šikovnost prstů, nervy a trpělivost při kladení nových a nových dřevěných kousků na bříško krokodýla.

Dřevěný Krokodýl prověří vaše schopnosti mnoha různými způsoby. Pěkné veselé a barevné provedení se bude líbit dětem. Navíc díky jednoduchosti celé hry můžete najít hromadu různých variant, kterými ji hrát a máte tedy jistotu, že vás jen tak neomrzí.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.

Recenze: Balancující Krokodýl patří do cirkusu
Klady:

+ dřevěné provedení
+ mnoho variant hry
+ spousta legrace
+ krásný krokodýl
+ dílky určovány kostkou
Zápory:

- nižší originalita
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Překlápěcí kameny aneb Zavři tu skříňku!