Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carcassonne – na hradě a v podhradí

Podhradím se nesl nervózní šepot od domu k domu.. Povídalo se, že starý pán se vzdává svého trůnu, a protože nemá žádného nástupce, dostane jej jeho nejlepší poddaný. Nikomu se nejdříve nechtělo věřit této nečekané zprávě, ale dnes se do všech vesnic království rozjeli poslové a na návsích hlásali:

„Král Miroslav jmenuje svým nástupcem toho, kdo nejlépe obstojí v náročné soutěži. Mohou se zúčastnit rytíři, mnichové, sedláci a dokonce i lupiči. Každý může být naším novým králem, stačí, když obstojí v konkurenci ostatních nejlépe. Všichni uchazeči se musí přihlásit do zítřejšího večera v krčmě u Kulhavé klisny. Další den bude soutěž zahájena. Všechny uchazeče král srdečně zve.“

Ze všech koutů království se rozjeli udatní i bojácní, dobří i zlí, krásní i oškliví, všichni s vidinou královského trůnu, ale každý s jinou představou o vládnutí. Jeden chtěl trůn kvůli sobě, druhý kvůli svojí rodině a třetí chtěl prostě jen vládnout lidem. Zkoušeli se přihlásit i obyvatelé sousedních království, ale byli brzy odhaleni a vrátili se domů se sklopenýma hlavama. Nakonec se počet uchazečů o trůn vyšplhal až na číslo čtyřicet.

Za soumraku k nim do krčmy přišel sám král a vysvětlil jim, co požaduje od svého nástupce. Nejdůležitější je, aby uměl dobře hospodařit se vším, co je mu svěřeno. Každý z uchazečů dostane do správy kousek jeho panství a musí na něm za týden dokázat něco velkého. Všichni se rozjeli bez dalších slov do přidělených částí, jen jeden muž zůstal s tázavým pohledem stát před králem.

„Ale králi, ty největší věci dokazují samotní vaši poddaní každý den, jak po nás můžete chtít něco ještě většího?“

A ten muž se stal novým králem.

Ačkoliv je Carcassonne fenoménem posledních let v deskových hrách, stále se najdou lidé, kteří jsou touto velmi jednoduchou a oblíbenou hrou nedotčeni, nebo se jí z nějakého důvodu vyhýbají. Obě skupiny by mohl zajímat náš podrobný pohled na tuto velmi oblíbenou deskovku.

Vymyslel ji už v roce 2000 autor Klaus Jürgen-Wrede a ilustracemi dobarvila do podoby, v jaké ji znají miliony hráčů po celém světě, Doris Matthäus. Zpracování je pěkné a hravé a na hře není poznat to jedno desetiletí, které již existuje. Pro jistotu hned na úvod upozorňujeme, že název hry se nečte „karkasone“, jak používá většina lidí, ale „karkasón“ podle jména francouzského města.

Carcassonne se řadí do skupiny her, které jsou založeny na přikládání kartiček, podobně jako třeba Vlci a ovce (recenze) od firmy Granna. I zde si náhodně losujete čtvercové dílky a z nich sestavujete mapu, která tak bude vždy naprosto jiná. To je vlastně to nejzákladnější kouzlo dokládacích her – tvoříte svět pěkně od nuly (nebo od jedničky) a vznikne z toho nakonec opravdový unikát.

Pěkná modrá krabice ukrývá velké množství (konkrétně 72) kartiček pro stavbu světa. Neméně důležitou komponentou, která se v balení ukrývá, jsou dřevěné postavičky vyvedené v pěti různých barvách, osm figurek pro každého z hráčů. Ve výčtu nám chybí ještě pěkné počítadlo bodů zpracované jako kamenná cesta, která jediná má tu čest určit vítěze.

Pravidla jsou krátká a přehledně napsaná včetně příkladů, takže není problém hru pochopit během několika minut. Princip je velmi jednoduchý, což ovšem určitě není na závadu, pokud budete chtít komplikovanější partie, není problém sáhnout po některém z rozšíření.

Příprava hry je blesková, stačí zamíchat kartičky a dát je všechny lícem dolů a doprostřed umístit startovací kartičku, která má jinou (tmavší) zadní stranu, takže ji jde snadno a rychle odlišit. Každý ze soupeřů si vybere jednu barvu a jednu ze svých osmi figurek postaví na počítadlo bodů. S ostatními se vydá do boje, ale pouze obrazného, protože Carcassonne je hra naprosto mírumilovná.

Než ale vyložíme první kartičku, podíváme se, co všechno na nich můžeme najít. Obsahují čtyři základní tematické celky důležité ve světě Carcassonne – části louky, části cest, části města a kláštery. Kartiček je samozřejmě mnoho druhů a liší se především v počtu cest nebo tvaru části města, kterou obsahují.

Soupeření se skládá klasicky z tahů, které lze rozdělit na několik úkonů. Hráč si musí vzít z hromádky kartiček jednu novou a všem protivníkům ji ukázat. Následně ji musí přiložit na patřičné místo na hrací ploše tak, aby na všech stranách, kde se dotýká jiné kartičky, správně navazovala – tedy město na město, cesta na cestu, atd. Toto je jediná činnost, kterou je hráč povinen provést v každém svém tahu.

Kromě toho ještě může na takto položenou kartičku umístit jednu ze svých barevných figurek a to hned několika způsoby. Může ze své postavičky udělat mnicha, pokud ji postaví do kláštera, rytíře položením za městské hradby, na cestě se z figurky stane lupič a na louce z něj bude sedlák. Důležité je, že cílová část města, louky nebo cesty nesmí být obsazená. Samozřejmě do každého kláštera také může vstoupit pouze jeden mnich. Tímto si hráč tento objekt nárokuje k vlastnictví. Konkrétní úsek cesty je ohraničen křižovatkami nebo koncem silnice, zatímco jedna louka se může táhnout mnohem dál a jedná se o celý prostor ohraničený městy a cestami.

Ve chvíli, kdy se vám podaří obsazené město či cestu dostavět, přichází na řadu třetí a poslední volitelná část tahu a tou je bodování. Za dokončenou cestu získáte tolik bodů, kolik kartiček tvoří vámi obsazený úsek, tedy část, na které stojí vaše figurka od křižovatky po křižovatku, město nebo klášter. Uzavřené město poskytuje svému okupantovi dva body za každou kartičku, ze které se skládá a navíc dva body za každý erb, který na jeho území (na kartičkách) leží.

Klášter se oproti zmíněným lokalitám počítá jako uzavřený, pokud je obklopený kartičkami ze všech osmi stran. V takovém případě získává vlastník mnicha celých devět bodů, opět za každou kartičku jeden. Na základě získaných bodů okamžitě posouváte figurky na počítadle, a tak rovnou vidíte aktuální pořadí ve hře a můžete tomu přizpůsobovat taktiku.

Co je však nejdůležitější – po každém započítání bodů se figurky, které vám tyto body pomohly získat, vrací k vám a vy je můžete v příštím tahu znovu použít k obsazení dalších území. Nevyplatí se tedy dlouho nechat někde postavičku bez využití, protože pokud vám dojdou (pamatujte, že jich máte k dispozici pouze sedm), je to jen váš problém.

Protože v Carcassonne kladete kartičky podle vlastního uvážení, může se stát, že dojde ke sloučení dvou i více městských částí či cest, na kterých stojí figurky až později ve hře. V takovém případě získává po uzavření body ten, jehož postavičky mají na bodovaném místě převahu, v případě shody získávají body oba soupeři.

„Ale co louky? Úplně zapomněli na louky!“ říkáte si určitě. Ale my nezapomněli, jenže louky se započítávají až na konci hry a nechtěli jsme je tedy plést do ostatních pravidel. V průběhu hry můžete sedláky obsazovat zelené plochy, musíte však počítat s tím, že tyto figurky se k vám již nevrátí a budou hlídat travnatá políčka až do konce partie. Louky jsou ohraničeny městy, cestami a koncem hrací plochy, takže tvoří obvykle několik nezávislých, poměrně rozsáhlých území. Každé z nich je na závěr vyhodnoceno a hráč dostane tři body za jakékoliv uzavřené město, které s jeho loukou sousedí. Opět platí stejná pravidla pro případ, že by na louce stálo více sedláků.

Závěrečné vyhodnocení kromě luk zahrnuje také vyhodnocení neuzavřených cest, měst a klášterů. Za každou kartičku, která patří k jeho obsazené lokalitě, získá hráč tentokrát už jen po jednom bodu.

Partie se může účastnit dva až pět hráčů, což nemá žádný velký vliv na samotnou délku hry. Především je hra ve všech doporučených počtech svižná a nenudí ani hráče, kteří zrovna nejsou na tahu. S vyšším počtem hráčů má ovšem na výsledek stále větší vliv náhoda, protože velmi záleží na typu kartičky, kterou si nalosujete (se zvyšujícím se počtem jich budete za celou hru pokládat méně a méně).

Zmíněná doba hry je v pohodě stlačitelná pod šedesát minut a to i při úvodních partiích, které zahrnují trošku méně intuice. S trochou tréninku a zkušeností nepřesáhne délka partie půl hodinky, což je podle nás jeden z důvodů, proč se z Carcassonne stala tak oblíbená rodinná hra.

S dalšími partiemi budete určitě obměňovat i taktiku, protože každá hra vyžaduje využití jiných strategií v závislosti na kartičkách, které vám chodí do ruky. Někdy se tedy budete soustředit na stavění velkých měst, někdy naopak na louky a někdy se prostě budete muset smířit s všehochutí. Interakci zvyšuje samozřejmě možnost zasahovat do soupeřových plánů a mařit jeho pokusy o dostavění města.

Způsob hry se bude lišit v případě rodinné partie od jiných soupeření, protože nebudete tolik využívat možnosti krást si města navzájem a budete poctivě soupeřit kladením kartiček o cesty, města a louky. V ostatních partiích vás naopak čeká tvrdý boj o každý bod. Samozřejmě zábavnější je varianta druhá, ale pro zasvěcení dětí do světa deskových her je zajisté vhodná i první verze, která je i tak zábavná.

Distributorem této hry pro český trh je firma MindOK, která poctivě lokalizuje všechna nová rozšíření, ať už se jedná o menší sady nebo o rozsáhlejší rozšíření. Těch větších je k dnešnímu dni osm, protože jejich řady nedávno rozšířila krabice s nápisem Hrady a mosty, jak se dočtete v článku o novinkách připravovaných firmou MindOK.

Carcassonne vyhrálo Hru roku v Německu v roce 2001 a o tři roky později se stalo Hrou roku také v České republice. Přesto desková hra Carcassonne nemá ambice útočit na nejvyšší pozice žebříčků her (hrajeme.cz nebo boardgamegeek.com), místo toho nabízí velmi chytlavou zábavu založenou z části na náhodě a z části na taktice. Pokud vás stavění cest a propojování měst zaujme (a že je to více než pravděpodobné), pak vás jen tak nezačne nudit díky obrovskému množství rozšíření, které hru rozšiřují o mnoho nových a originálních myšlenek.

Nemusíte se ale bát, že samotné Carcassonne bez rozšíření by vás nějak rychle omrzelo, protože každá hra je naprosto odlišná. Po mnoha a mnoha partiích může tato situace nastat, ale od toho jsou na trhu dostupná rozšíření za poměrně příznivou cenu. V každém případě se jedná o ideální rodinnou deskovku, která nabízí rychlý a chytlavý vstup do světa stolních her a která nabízí správný podíl náhody a taktiky, aby vás v deštivých dnech a týdnech zabavila.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus-Jürgen Wrede
IlustraceMarcel Gröber, Doris Matthäus, Anne Pätzke, Chris Quilliams
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Albi, Astrel Games, Bard Centrum Gier, Brain Games, cutia.ro, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Fantasmagoria, Feelindigo, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Grow Jogos e Brinquedos, Hobby World, Ísöld ehf., Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Midgaard Games, MINDOK, Möbius Games, Monkey Time, NeoTroy Games, Nordic Games ehf, Paper Iyagi, Piatnik, Ponva d.o.o., Rio Grande Games, Schmidt Spiele, Smart Ltd, Stupor Mundi, SuperHeated Neurons, Swan Panasia Co., Ltd., Venice Connection, Ventura Games, Z-Man Games
Rok vydání2000
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(488 voters)
KategorieMedieval, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Enclosure, Map Addition, Tile Placement
RozšířeníCarcassonne: Bonusplättchen Spiel 2023, 20 Jahre Darmstadt Spielt, Antwerpen (fan expansion for Carcassonne), Apothecaries (fan expansion for Carcassonne), Apothecaries and Tithes (fan expansion for Carcassonne), Archery Tournament (fan expansion for Carcassonne), Die Bettler (fan-erweiterung für Carcassonne), The Big Black Pig Escape (fan expansion to Carcassonne), Breweries (fan expansion for Carcassonne), Carcassonne Maps: Benelux, Carcassonne Maps: Chips, Carcassonne Maps: Deutschland, Carcassonne Maps: France, Carcassonne Maps: Great Britain, Carcassonne Maps: Nordics, Carcassonne Maps: Península Ibérica, Carcassonne Maps: Taiwan, Carcassonne Maps: Ukraine, Carcassonne Maps: USA East, Carcassonne Maps: USA West, Carcassonne: 3D Starting Landscape, Carcassonne: 4 Seasons – The Spring, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2014, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2015, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2016, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2017, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2018, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2019, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2020, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2021, Carcassonne: Bonusplättchen Spiel 2022, Carcassonne: Castles in Germany, Carcassonne: Corn Circles II, Carcassonne: Cult, Siege & Creativity, Carcassonne: CutCassonne, Carcassonne: Darmstadt, Carcassonne: Das Labyrinth, Carcassonne: Der Tunnel, Carcassonne: Die Belagerer, Carcassonne: Die Katharer, Carcassonne: Die Kornkreise, Carcassonne: Die Wahrsagerin, Carcassonne: Die Windrosen, Carcassonne: Easter in Carcassonne, Carcassonne: Expansion 1 – Inns & Cathedrals, Carcassonne: Expansion 10 – Under the Big Top, Carcassonne: Expansion 2 – Traders & Builders, Carcassonne: Expansion 3 – The Princess & The Dragon, Carcassonne: Expansion 4 – The Tower, Carcassonne: Expansion 5 – Abbey & Mayor, Carcassonne: Expansion 6 – Count, King & Robber, Carcassonne: Expansion 7 – The Catapult, Carcassonne: Expansion 8 – Bridges, Castles and Bazaars, Carcassonne: Expansion 9 – Hills & Sheep, Carcassonne: German Cathedrals, Carcassonne: GQ Promo Tiles, Carcassonne: Halb so Wild, Carcassonne: Halb so wild I, Carcassonne: Halb so wild II, Carcassonne: Karácsonyi ajándék, Carcassonne: King & Scout, Carcassonne: Klöster in Deutschland, Carcassonne: Kreivi ja Kuningas, Carcassonne: La Porxada, Carcassonne: Little Buildings, Carcassonne: Mage & Witch, Carcassonne: Mini-Bundle I, Carcassonne: Nikolaus-Zählleiste, Carcassonne: Promo Carcassonne Spain 2022 (fan-expansion), Carcassonne: Snakes and Ladders, Carcassonne: Spiel Doch Mini Expansion, Carcassonne: Spiel Doch! Expansion, Carcassonne: The Barber-Surgeons, Carcassonne: The Bets, Carcassonne: The City Gates, Carcassonne: The Count of Carcassonne, Carcassonne: The Cult, Carcassonne: The Drawbridges, Carcassonne: The Ferries, Carcassonne: The Festival, Carcassonne: The Flying Machines, Carcassonne: The Fruit-Bearing Trees, Carcassonne: The Gifts, Carcassonne: The Gold Mines, Carcassonne: The Land Surveyors, Carcassonne: The Markets of Leipzig, Carcassonne: The Messengers, Carcassonne: The Peasant Revolts, Carcassonne: The Phantom, Carcassonne: The Plague, Carcassonne: The River, Carcassonne: The River II, Carcassonne: The Robbers, Carcassonne: The School, Carcassonne: The Signposts, Carcassonne: The Tollkeepers, Carcassonne: The Watchtowers, Carcassonne: The Wonders of Humanity, Carcassonne: Ukraine Promo Tile, Castles in Hungary (fan expansion for Carcassonne), Celestial Events (fan expansion for Carcassonne), Circles in the Forest (fan expansion for Carcassonne), Cleric and Serf (fan expansion for Carcassonne), The Coast (fan expansion for Carcassonne), The Constable (fan expansion for Carcassonne), Corn Circles 3 (fan expansion for Carcassonne), Cosmic Portal: Mirror Zone (fan expansion for Carcassonne), Divided Cities (fan expansion for Carcassonne), Dragon Hunters (fan expansion for Carcassonne), Dragon Killers (fan expansion for Carcassonne), Dragon Rider Slayer (fan expansion for Carcassonne: The Princess & The Dragon), Drought and Pestilence (fan expansion for Carcassonne), Dual Dragon (fan expansion for Carcassonne), Eisenbahn (fan expansion for Carcassonne), Die Eroberer (fan Expansion for Carcassonne), Evergreen Forest (fan expansion for Carcassonne), Family Feud (fan expansion for Carcassonne), Fields and Vineyards (fan expansion for Carcassonne), Fischerhütte (fan-erweiterung für Carcassonne), Fisherman: Angler & Fish Farm (fan expansion for Carcassonne), Fisherman: Swan Lake (fan expansion for Carcassonne), Fisherman: Waterfalls (fan expansion for Carcassonne), Fishing Boats (fan expansion to Carcassonne), Forests (fan expansion for Carcassonne), Forests: An Apple a Day (fan expansion for Carcassonne), Forests: Fairy Tales (fan expansion for Carcassonne), Forests: The Forest Fire (fan expansion for Carcassonne), Forests: Timber! (fan expansion for Carcassonne), Friar & Farmhand (fan expansion for Carcassonne), Fruit Trader (fan expansion for Carcassonne), The Gallows (fan expansion for Carcassonne), Gold Mines (fan expansion for Carcassonne), The Grim Reaple (fan expansion for Carcassonne), Holzfäller & Müller (fan-erweiterung für Carcassonne), In the Stocks (fan expansion for Carcassonne), Inn & Stable Owners (fan expansion to Carcassonne), The Jester and the Minstrel (fan expansion for Carcassonne), Jousting Tournament (fan expansion for Carcassonne), Kettle of Fish (fan expansion for Carcassonne), Lakelands (fan expansion for Carcassonne), The Land Surveyors 2 (fan expansion for Carcassonne), Landschaftskarten die Dritte (fan-erweiterung für Carcassonne), Lavender Fields (fan expansion for Carcassonne), Lord of the Manor (fan expansion for Carcassonne), The Medieval Expansion (fan expansion for Carcassonne), Merry Men (fan expansion for Carcassonne), Mills and Bakeries (fan expansion for Carcassonne), Monasteries in Spain (fan expansion for Carcassonne), More River (fan expansion for Carcassonne), The Mount of the Duke (fan expansion for Carcassonne), Mountains (fan expansion for Carcassonne), Nochmal neue Landschaftskarten (fan-erweiterung für Carcassonne), The Ocean (fan expansion for Carcassonne), The Orders of Chivalry (fan expansion for Carcassonne), Outposts (fan expansion for Carcassonne), Pirate Coast (fan expansion for Carcassonne), The Pope of Avignon (fan expansion for Carcassonne), Prison (fan expansion for Carcassonne), Ramparts (fan expansion for Carcassonne), River System (fan expansion for Carcassonne), The Roads of Europe (fan expansion for Carcassonne), La Sagrada Familia (fan expansion for Carcassonne), Spielbox-Almanach 25 Jahre Hans im Glück Beilage, The Teams Courtyard (fan expansion for Carcassonne), Tithe barns (fan expansion to Carcassonne), The Towers of the Black Prince (fan expansion for Carcassonne), Treasure Hunt (fan expansion for Carcassonne), Troubadours (fan expansion for Carcassonne), Truppenaufmarsch (fan-erweiterung für Carcassonne), Upper Carcassonne (fan expansion for Carcassonne), Wald (fan-erweiterung für Carcassonne), Die Wälder von Carcassonne V2 (fan-erweiterung für Carcassonne), Weg durch die Stadt (fan-erweiterung für Carcassonne), Wells (fan expansion for Carcassonne), Wells: Fountain of Youth (fan expansion for Carcassonne), Wells: Wishing Wells (fan expansion for Carcassonne), Wheat Fields (fan expansion for Carcassonne), Wine Merchant (fan expansion to Carcassonne), Каркассон: Дворяне и Башни, Каркассон: Наука и магия, Каркассон: Предместья и обитатели, Каркассон: Солове́й-Разбо́йник & Водяной, Каркассон: тайл Избушка
RodinaCategory: Dized Tutorial, Cities: Carcassonne (France), Components: Meeples, Components: Map (Regional scale), Components: Wooden pieces & boards, Country: France, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: VASSAL, Game: Carcassonne, Misc: Watch It Played How To Videos, Region: Languedoc (France), Religious: Monks/Abbots & Monasteries/Abbeys
Alternativní názvyCarcassonne Jubilee Edition, Carcassonne: Plus, Domínio de Carcassonne, Τα Κάστρα του Μυστρά, Каркасон, Каркасон, Каркассон, Средневековье, קרקסון, كاركاسون, คาร์คาซอนน์, カルカソンヌ, カルカソンヌ21, カルカソンヌJ, 卡卡城, 卡卡頌, 카르카손

Více o hře.

Recenze: Carcassonne – na hradě a v podhradí
Klady:

+ jednoduchost pravidel
+ mnoho rozšíření
+ krátká hrací doba
+ variabilita
+ chytlavý a originální princip
+ pěkná grafika
Zápory:

- bez rozšíření méně možností
- časem se může omrzet
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Winds of Plunder – pirátské dobrodružství od GMT pro celou rodinu