Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chemistry Fluxx – to správné složení karet

chemistry-fluxx-19

Víte, co je to fluxovat? Nebojte, nemá to nic společného s vysavačem ani s domácími pracemi. Je to chvíle, kdy se všechny ingredience sejdou v tom správném poměru a vy se vezete se zvláštním a nevysvětlitelným úsměvem na vlně zábavy. Je to synonymum chaosu a zábavy v jednom.

A přesně za tímto zážitkem vás zveme dnes v recenzi karetní hry Chemistry Fluxx, kterou si pro všechny fanoušky karetních her připravil Andrew Looney pod hlavičkou svého malého vydavatelství Looney Labs. Jedná se o novinku pro rok 2017, které ale nechybí tradiční ilustrace Andrew Heatha, tentokrát na téma chemie a jejích sloučenin.

Ať už máte rádi chemii nebo ne, na malé karetní krabičce vás určitě různé baňky, zkumavky a kahan zaujmou. Uvnitř nechybí nejen pravidla, ale především dvě hromádky karet. Z nich pouze dvě se liší zadní stranou a jde o karty startovních pravidel. Ty se opět dají popsat jednoduše jako dober jednu, zahraj jednu. Právě tuto kartu si hráči vyloží před sebe a pak ze zamíchaného balíčku jednotliví soupeři obdrží tři náhodné karty. Zbytek zůstane ležet uprostřed pro účely dobírání.

chemistry-fluxx-03

Mezi rozdanými kartami hráč může dostat spoustu typů karet. Jsou tu úkoly, které udávají kombinaci dvou látek do jedné sloučeniny. To je ultimátním cílem pro každého z hráčů. Ti k tomu využívají pašáky, které si mohou vykládat před sebe. Do toho všeho vstupují karty jednorázové, ale také nová pravidla.

V každém kole ale hráči hned na začátku doberou kartu z balíčku. Na začátku pouze jednu, ale to může zcela změnit jiná zahraná karta pravidla. Ta by pak znamenala, že si mohou dobírat třeba i čtyři nové karty. Pak přijde druhá fáze, ve které hráči používají karty z ruky. Nahrazují stávající karty cílů, vykládají před sebe pašáky nebo přidávají nová pravidla. Tím se celá partie neustále mění.

V této hře ale zcela chybí strašáci. Ti jsou jedněmi z trademarkových prvků celé hry. To znamená, že hráči nic nebrání. Jednoduše potřebuje nasbírat sadu dvou prvků, které karty vyžadují, a může okamžitě slavit vítězství.

chemistry-fluxx-04

Chemistry Fluxx tak je dojmem úplně jiná hra. Nejsou tu žádné prvky, které by vás zastavily ve vítězství, jak jste zvyklí z jiných Fluxxů. Hráči ovlivňují pouze průběh s pomocí karet pravidel a samozřejmě i těch akčních.

A mezi těmi je řada novinek. S pomocí akce Vyzkoumej prvek (Research an Element) může hráč ukrást z ruky soupeřům všechny cíle, které obsahují vyjmenovaný prvek. Pokud je tato karta využitá chytře, lze s ní získat závěrečnou výhodu.  Jsou tu ale i nová pravidla. Majitel laboratorního pláště dostane jednu kartu do ruky navíc, s heliem musí mluvit vysokým tónem (pod hrozbou trestu).

chemistry-fluxx-07

Naopak je naprosto skvělé, že samotné cíle se rovnají reálným sloučeninám, ať už jde o sůl, vodu nebo další známé spojení zkratek. A právě to dělá ze hry výjimečnou oproti těm ostatním Fluxxům. Co ale zůstává, nechybí a ani by nemohlo, jsou náhoda a chaos. Tyto dva prvky jsou nosnými kameny hratelnosti, která jedněm hráčům sedí a jiným ne. A tak to opět zůstává.

Pašáci nemají žádné speciální schopnosti a v balíčku se nenachází ani jinak zajímavé karty překvapení, kterými lze reagovat na některé nečekané situace. Právě ty představovaly jednu z mála možností, jak zareagovat na akce soupeře.

chemistry-fluxx-17

Chemistry Fluxx je solidní zábavou. Ovšem pokud máte zkušenosti s některými staršími hrami z této řady, pak ji asi nedoceníte. Pokud by to ale byl váš první Fluxx nebo pokud vám právě toto téma imponuje, pak se u vás určitě Chemistry Fluxx chytí jako dobrá hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
IlustraceAndrew Heath
VydavatelHobby Japan, Looney Labs
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Set Collection
RozšířeníSolo Fluxx
RodinaGame: Fluxx, Theme: Chemistry
Alternativní názvyケミストリーフラックス

Více o hře.

Recenze: Chemistry Fluxx – to správné složení karet
Chemistry Fluxx je o chemii, ale nepředpokládá, že budete mít do detailů nastudovanou periodickou tabulku prvků. Hra je postavena pouze okolo náhody a lehké zábavy, která je velmi rychlá. V porovnání s klasickými Fluxxy hra nenabízí vůbec strašáky, což se trochu podepisuje na hratelnosti. Chemistry Fluxx nás přesto mírně zklamal.Chemistry Fluxx nás přesto mírně zklamal.
Klady:

+ výborné téma chemie
+ stále zábava
Zápory:

- chybějící strašáci dělají hru trochu jednotvárnější
- náhoda
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Crazy Mix – barevné bláznovství