Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Clack! Family – cvak, plác a bum

Vezměte všechny barvy světa, vložte je do mixéru a pořádně je promíchejte. Pak je vraťte zpět tak, jak zrovna vyšly. Můžete se tedy dočkat modré palmy, červeného krokodýla nebo zelené žirafy. Nic není nemožné. Ale pamatujete si, jak to bylo správně? Najdete ty správné kombinace, aby svět byl zase takový, jaký má být?

Přesně takovým barevným chaosem je i nová hra Clack! Family, kterou vytvořil Haim Shafir. Hra vychází pod záštitou firmy Piatnik, obohacená o jednoduché obrázky, jejichž autorem je Yaniv Shimoni.

Všechny zážitky se ukrývají uvnitř mrňavé krabičky, která je plná karet. Právě ty hráči zamíchají a sedm náhodných karet s obrázky rozloží do kruhu. Jeho střed pak zaplní kruhový kotouč Žádné karty. Zbytek karet zůstane stranou jako dobírací zásoba.

Každé kolo začíná hodem dvojicí kostek, po kterých už mohou všichni společně a současně bojovat o karty v nabídce. Jejich úkolem je najít všechny karty, které odpovídají zadání, ukazují tedy konkrétní počet konkrétních předmětů. Kostky mohou odkazovat na barvy, ale třeba i na stromy. Každý hráč se snaží pro sebe ukořistit co nejvíce karet, které podmínce odpovídají a jsou viditelné mezi sedmi odhalenými exempláři.

Když už nikdo nedokáže další kartu najít, je kolo u konce. Všichni by si měli zkontrolovat svoje úlovky a prověřit, jestli všechny odpovídají podmínkám na kostkách. Teprve potom si je opravdu odloží stranou a doplní nabídku zpět do sedmi.

Následuje další hod kostkou a nový hod. Jakmile už nelze doplnit karty do plného počtu, blíží se hra ke konci a pokračuje až do momentu, kdy i ta poslední karta ze stolu najde svého majitele. Potom už si všichni posčítají svoje úlovky a ten, kdo má karet nejvíce, se stává vítězem.

Clack! Family je jednoduchá postřehová hra, která u hráčů prověří jejich počtářské schopnosti, sledování barev a rychlost reakce. Všem jejich snažení odstartují v jednotlivých kolech kostky, jejichž hod je pokaždé jiný, a protože zastavení chvíli trvá, nijak situace neznevýhodňuje ani toho hráče, který s nimi hází.

O sedmi kartách rozhoduje náhoda, takže hráči mají pokaždé úplně jinou situaci, ze které musí vybírat správné odpovědi. Na první kostce jsou počty od nuly do dvou, což jsou přesně počty, kolik exemplářů od každého druhu na kartě může být. Na druhé kostce pak najdete tři barvy a tři ikony, které odkazují na zvíře, auto nebo strom.

Někdy tak budou hráči řešit v kombinaci s číslem barvu a jindy zase druh obrázku. Musí tedy být vždy na pozoru, protože nejde být připravený dopředu. Obrázky musí hráči zkoumat očima až poté, co je znám výsledek hodu.

Jenže může dojít i k situaci, kdy žádná karta zadání neodpovídá. Ten, kdo si toho všimne nejrychleji, musí zkusit chytit jako první kotouč ve středu kruhu karet. Tím do partie proniká ještě výraznější pocit napětí, protože to, že nenajdete žádnou vhodnou kartu neznamená, že byste se měli v kole vzdávat.

Hra je blesková a vyžaduje opravdu rychlé reakce. Často je na stole totiž více karet, které odpovídají zadání a tím si i více hráčů může v kole užít nějaký úlovek. Právě v tomto prvku se hra odlišuje, protože pro zisk bodů nemusíte být tím úplně nejrychlejším.

Oceňujeme i rychlost celé partie, která je určená padesátkou karet. Pouze závěr trochu drhne, protože pravidla předepisují rozebrání všech karet. To znamená, že u posledních karet může nastat situace, kdy budete muset hodit několikrát kostkami, abyste si i ty poslední exempláře rozebrali a mohli porovnat své finální úspěchy.

Hra má jednoduché kresby, aby ji zvládly i děti, které teprve začaly školní docházku a už si začínají tykat s počty. Tady pod mírným tlakem budou trénovat, ale hledání je velmi intuitivní díky dobře zvolené grafice. Hra pak je zajímavější paradoxně v nižším počtu, kdy oba hráči mají šanci získat třeba i druhou kartu, protože mezi sedmi exempláři se často nachází více než dvě správné karty.

Clack! Family je karetní hrou, která cílí na rodiny, přesně jak napovídá její název. Hra, ve které se budou rádi utkávat rodiče se svými malými předškoláky nebo prvňáčky a kromě zábavy se dočkají i nějaké té špetky nenápadného tréninku. Clack! Family právě díky tomu je skvělou volbou pro tyto nejmenší zájemce.

Recenze: Clack! Family – cvak, plác a bum
Clack! Family potěší především milovníky rychlých reakcí. Hod dvojicí kostek určí kombinaci čísel a barev nebo symbolů, podle kterých musí hráči vybírat karty ležící na stole nebo zjistit, že žádná karta neodpovídá. Vše má řešení a pokaždé je to o rychlosti, která může přinést body. Hra spojí rodiny a spolehlivě je zabaví. Clack! Family je příjemná postřehovka.
Klady:
+ rychlá kola
+ pokaždé jiné zadání i karty
+ jednoduchá grafika
+ učí děti základy barev a čísel
+ baví i rodiny
Zápory:
= poslední kola se mohou protáhnout
4.3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hvězda Afriky aneb dobrodružná honba za diamantem