Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Barevný kód – tvorba barevných světů

Colour Code - balení

Představte si, že svět je tvořený plochými obrázky. Ty jsou průhledné a vy jste tvůrce světů, který může přeskládat jejich vzhled k obrazu svému. Chcete, aby modré jezero bylo uprostřed plochého světa a po jeho stranách byla zelená tráva? Není problém. Nejdříve položte část světa se zelenou plochou a tu překryjte modrým kolečkem. A nyní můžete vypustit spokojené lidičky do zbrusu nového světa.

I vy se můžete stát tvůrcem světů zásluhou hry Colour Code, která přináší logickou zábavu pro jednoho hráče. Patří totiž do rodiny SMART her od belgického autora Krise Burma, které u nás distribuuje společnost MindOK. Ovšem v případě Colour Code se jedná o hru, která do jejich distribuce nenáleží, stejně jako minule recenzované vynikající Cannibal Monsters (recenze). K recenzi nám ji laskavě poskytla společnost HRAS. Ta dodává hru i s přiloženými českými pravidly, takže nemusíte mít obavu, že byste nevěděli, co si s logickými hádankami počít.

Ale hra je veskrze jednoduchá a na první pohled vidíte, co vás čeká a co máte za úkol. V krabičce s hrou totiž najdete osmnáct průhledných destiček s nejrůznějšími barevnými vzory. K nim patří také šikmý stojánek se třemi vodicími stranami, do kterých obrázky budete skládat.

Colour Code - průběh řešení

Kromě těchto částí, se kterými si budete přímo hrát při luštění hádanky, najdete v krabici ještě brožurku s pravidly. Na jejich stranách se ukrývá celkem 100 hádanek rozdělených do čtyř sekcí po pětadvaceti. Opět se tedy setkáte s jednoduchým starterem, který vždy využívá pouze dvě desky, složitějším i juniorem a expertem a všechno zakončuje dvanáct úkolů pro opravdové mastery.

V brožurce najdete vždy pouze obrázek, který máte za úkol sestavit. A z toho nám vyplývá rovnou i herní princip, na kterém Colour Code funguje. Máte totiž za úkol vybrat destičky a naskládat je na sebe tak, aby nakonec při pohledu zepředu vytvořily požadovaný barevný obrazec. Někdy vypadá na první pohled těžší než je a někdy vám naopak zdánlivě jednoduchý úkol může dát pořádně zabrat.

Nejdůležitější je si na začátku vybrat správné desky. Ty vyberete podle odstínů, které jsou na zadání požadované. Bohužel průhledné desky až tak dobře neodpovídají barvami zadání a některé barvy vás mohou mást, protože zdánlivě v nabídce destiček vůbec nejsou. Například zelená úplně odstínem neodpovídá.

Colour Code - průběh řešení

Ale v barvách se za chvilku naučíte rychle orientovat. Poté, co vyberete správné dílky, se ještě musíte rozmyslet o jejich dobrém natočení. Destičky totiž mohou ležet čtyřmi způsoby. U některých symetrických je to jedno, ale u některých může být orientace velice důležitá pro výsledný obrazec.

Postupně tak skládáte jednu desku přes druhou, a když myslíte, že máte hotovo, stačí se podívat a zkontrolovat proti zadání. Měli byste vidět přibližně stejný obrazec. Někdy trochu prosvítají barvy pod horní destičkou, ale rozhodující je samozřejmě tvar a horní barvy.

Už jsme zmínili, že nejnižší obtížnost využívá obvykle pouze kombinaci dvou destiček. Děti tak mají jednoduchou roli – stačí vybrat dvě destičky a správně je zkombinovat a natočit. Mohou tak v podstatě zadání plnit v ruce a stojánek nepotřebují.

Colour Code - vyřešený hlavolam

Jakmile ale přestoupíte na vyšší obtížnost a začnete se potýkat s řazením tří nebo čtyř destiček na sebe, už budete za skvělý šikmý stojánek opravdu rádi. Je totiž pěkně naklopený a máte o stavu hlavolamu přesný přehled.

Vyšší obtížnosti už jsou opravdu těžké a bez zkoušení nemáte šanci od pohledu na obrázek vymyslet, jak bude vypadat složení destiček na sobě. Samozřejmě jak se naučíte tvary a barvy na destičkách znát, budou vám i hlavolamy připadat jednodušší.

Všechny obtížnosti bez rozlišení mají uvedené řešení na konci příručky. To je přehledně znázorněno tak, že jsou jednotlivé destičky jakoby položené v prostoru za sebe. Víte tedy i jaký typ destičky i jaké pořadí máte dát správně. Vedle postupu řešení je pak malý obrázek zadání a jeho číslo pro snadnější orientaci.

Colour Code - zadání

Ovšem stejně jako u ostatních SMARTů, i u Colour Code zdůrazňujeme, abyste se na řešení nedívali. Bohužel u dětí to není tak snadné zajistit, protože nemají takovou vůli. Proto máme raději, když jsou řešení oddělená v jiném sešitu nebo alespoň v jeho zadní části, kde nejsou tak snadno dostupná – právě jako v případě Colour Code.

Skvělé je, že některé tvary na první pohled vypadají tak bláznivě, že se vám zdají nesplnitelné. Především ve vyšších obtížnostech se využívá různého osekávání, překrývání a prolínání opravdu hojnou měrou.

K řešení potřebujete opravdu pořádnou dávku fantazie. Hráčům hodně pomůže, pokud budou řešit úlohy postupně. Tím se učí nové a složitější principy a s každým vyřešením hádanky se stávají lepší. Tento postup rozhodně doporučujeme pro hraní s dětmi, ale i dospělí by se neměli hned vrhnout na obtížnost master.

Colour Code - průběh řešení

Colour Code je výborným jednoduchým hlavolamem z řady SMART Games. Pokud máte rádi barvy a t vary, které se navzájem prolínají a tvoří jiné, pak je hra jako stvořená pro vás. Dětem se líbí právě díky těm různorodým barvám a zajímavému hernímu principu. Stovka zadání vám vydrží na hodně dlouho, takže nemusíte mít strach, že by vás barevné kódování omrzelo nějak brzy.

Recenze: Barevný kód – tvorba barevných světů
Klady:

+ výborné provedení
+ trénuje představivost
+ celých 100 zadání
+ výrazně odlišené obtížnosti
+ skvěle jednoduchý herní princip
Zápory:

- odstíny na zadání se liší od desek
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rabatz! – slavné příšery