Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Děti z Carcassonne – jednodušeji a lépe

Do prostředí v podhradí se většinou dostaneme, když některý z hrdinů vítězně dojíždí na hrad pro ruku princezny, nebo tam doprovázíme princeznu v přestrojení. Ale nikdy nemáme možnost se podívat, jak si na takovém místě hrají obyčejné děti poddaných.

Občas nějaké náznaky lze vypozorovat,a nebo domyslet, takže budeme předpokládat, že si děti hrály s různými kousky dřeva. Za ně si pak dosazovaly vznešené tvory, jako byly koně. Většina děje samotné hry však byla přímo v mysli samotných dětí. V tom bylo kouzlo tehdejšího hraní, které si dnes v naší hmotně zaměřené společnosti nedokážeme představit.

Autor Marco Teubner nad tím také přemýšlel, když hledal námět pro další svoji deskovou hru. A došel k závěru, že děti si hrály nejvíc venku, kde se navzájem honily nebo dováděly s nejrůznějšími domácími zvířaty. Nejspíš byl i hodně blízko u samotné pravdy. Svůj námět pak zasadil do světa Carcassonne, kde si děti v podhradí mohou na francouzském území hrát.

S klasickým Carcassonne hru sice spojuje samotný název, protože hra se jmenuje Děti z Carcassonne, ale ve skutečnosti se podobají pouze principem přikládání čtvercových dílků. Zbytek je jiný a jednodušší, upravený pro mladší dětské cílové publikum. Hra je stále ještě tak trochu novinkou, protože první děti si ji zahrály v roce 2009.

Celé hře vdechnul graficky život Rolf Vogt, který ilustracemi ozdobil také Švábí salát nebo Vampires of the Night. Právě druhou jmenovanou chystá společnost MindOK na letošní podzim. Podobně i Děti z Carcassonne, stejně jako celý sortiment her Klause Jürgena Wredeho s tímto tématem, najdeme v distribuci právě společnosti MindOK.

Už pěkná ilustrace na krabici napovídá o zaměření hry na děti. Když zvednete víko, najdete uvnitř zdánlivě málo komponent, které ve vás mohou vyvolat obavy z variability hry. První z nich je hned šest archů po šesti obrovských čtvercových kartičkách. Právě s nimi budete sestavovat ve hře plán, ale nejdříve je musíte vysvobodit ze zajetí kartonových archů. Celkem z nich tedy vytvoříte pyramidu 36 kartiček krajiny.

Mezi nimi se zamotají snadno dva listy pravidel, která zde jsou jak v češtině, tak ve slovenštině. Možná by se čtyři strany A4 zdály příliš, ale text je doprovázen líbivými obrázky a vše je vysvětleno jednoduše v rámci šesti bodů na vnitřních dvou stranách. Zajímavý je fakt, že ilustrace na úvodním listu se neshoduje s krabicí a dokonce u ní najdete přesah i na druhou stranu.

Pro každého z hráčů je připravená sada osmi velkých dřevěných figurek. Ty mají stejný tvar, jako v klasickém Carcassonne, ale jsou mnohem větší. Kromě těchto dvou komponent k hraní nebudete potřebovat nic dalšího, žádnou kostku, bodovací plán, nic.

Na začátku každé partie musíte udělat několik rychlých činností. Hlavní je samozřejmě pečlivé zamíchání kartiček krajiny tak, aby chodily opravdu náhodně. To je pro celý průběh hry velice důležité. Každý ze soupeřů si vybere jednu ze čtyř barev – červená, zelená, žlutá a modrá a od ní si vezme všech osm figurek. Právě tyto figurky tvoří zároveň také jedinou vítěznou podmínkou. Právě ten, kdo totiž jako první umístí všech svých osm dětí na hrací plán, se stane vítězem partie.

Kartičky krajiny leží skrytě vedle hracího plánu v několika hromádkách. Právě z nich na úvod vyberete náhodně na úvod jednu kartičku, ke které budou všichni hráči postupně přikládat a vytvářet tak podhradí bájné pevnosti.

Z hromádek si hráč na tahu může vybrat kteroukoliv a sejmout z ní horní kartičku. Na tu se podívá a podle vlastního uvážení ji umístí na hrací plán tak, aby navazovala na již položené prostředí. Konkrétní místo je ale pouze na samotném hráči. Všechny dílky na sobě mají jednu nebo více cest, které se různě kříží a končí v domech nebo dvorech.

Určitě jste si už všimli, že na těch cestách jsou již přímo nakresleny postavičky dětí v barevných oblecích. A právě ty barvy odpovídají barvám jednotlivých hráčů. Figurky se ale na plán zatím nepokládají, k tomu potřebujete nejdříve ukončit cestu z obou stran.

Jakmile silnice končí na obou stranách, ať již křižovatkou, domem nebo dvorem, mohou si pogratulovat všichni, kteří na jejím průběhu mají barvu svých postaviček. Na každou odpovídající ilustraci totiž mohou postavit svoji dřevěnou figurku a přiblížit se tak vítězství. Jakmile se někomu ze soupeřů podaří umístit všechny svoje barevné děti na cesty v podhradí, může se prohlásit za vítěze.

Ve hře je celkem pouze 36 dílků, což zaručuje vždy rychlou a zábavnou partii. Obvykle soupeři neodehrají všechny čtverečky, ačkoliv může dojít vzácně i k situaci, kdy se po odehrání všech kartiček nepodaří nikomu umístit všech osm figurek. V takovém případě vyhrává ten, komu se podařilo položit nejvíc postaviček.

V pozadí celé partie je velice nenápadná strategie. Musíte totiž pečlivě dávat pozor na to, kam pokládáte kartičky cest, abyste nepomohli soupeři. Důležité je rozhodnutí, kdy je správný okamžik na uzavření cesty a bodování. Musíte totiž mít na mysli, že „body“ nedostanete pouze vy, ale i všichni protivníci. Můžete tak nerozvážným tahem pomoci k vítězství někomu jinému.

Samozřejmě je hra závislá hodně na náhodě, protože pokud vám nebudou chodit kartičky vaší barvy, můžete spoléhat pouze na správná rozhodnutí soupeřů.
Výborný je však dojem z vývoje partie. I hráč, který celou dobu je v nenápadném pozadí souboje může správným položením jedné cesty zvítězit. Její délka totiž není omezená, takže klidně může v ideálním případě ťapat na cestě všech osm dětí jedné barvy. Ačkoliv soupeři by takovou situaci neměli dovolit a dávno by cestu ukončili.

Jednoduchý princip opravdu umožňuje hru dětí už od čtyř let. K zábavě potřebují umět pouze rozeznávat mezi sebou barvy. Děti z Carcassonne je pak budou opravdu bavit. Všechno je dostatečně velké, aby se dětem se součástkami dobře manipulovalo. Figurky i kartičky jsou výrazně větší než obyčejné komponenty, které známe z ostatních her.

Ovšem nejkouzelnější na celé hře je její grafika od Rolfa Vogta. Každá kartička je úplně jiná, takže získáte 36 jedinečných cestiček. Svět, který vytvoříte, bude tedy opravdu vypadat pokaždé jinak. Detaily na jednotlivých obrázcích jsou skvěle propracované a jen u jejich prohlížení strávíte podstatnou část prvních několika partií.

Přestože jsme již několikrát zmínili opravdovou jednoduchost herního principu, nebudou se u partie nudit ani dospělí. Její kouzlo je totiž právě v té jednoduchosti, která všechny rychle chytne a baví. Svůj důležitý podíl má na všem i krátká doba jednotlivých partií, které tak nemají šanci začít nudit.

Děti z Carcassonne jsou totiž v mnoha ohledech opravdu povedenější než jejich slavnější bratříček. Nejvíce si tuto hru pochopitelně užijí ti, pro které je určena nejvíce, tedy děti předškolního věku. Ovšem překvapivě baví i mnohem starší hráče, ačkoliv k ní musí přistupovat jako k oddechové zábavě. Ale všechny hry nemohou být jen taktické bojovky s třicetistránkovými pravidly.

Děti z Carcassonne pobaví všechny přítomné a ještě navíc okouzlí vaše oči. Kouzelná malebná krajina, ve které se partie odehrává, totiž musí lahodit každému oku. Pro rodinu s menšími dětmi by tak měla tato hra být v podstatě povinností.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarco Teubner
IlustraceMarcel Gröber, Rolf Vogt
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Bard Centrum Gier, Brain Games, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Feelindigo, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Hobby World, Lautapelit.fi, MINDOK, Oxygame, Piatnik, Rio Grande Games, Schmidt Spiele, Smart Ltd, Swan Panasia Co., Ltd., Z-Man Games
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(21 voters)
KategorieChildren's Game, Medieval
MechanismyEnclosure, Modular Board, Tile Placement
RodinaCities: Carcassonne (France), Game: Carcassonne, Versions & Editions: Junior Versions of Grown-Up Games
Alternativní názvyCarcassonne Gyermekei, Carcassonne Junior, Děti z Carcassonne, Dzieci z Carcassonne, The Kids of Carcassonne, Die Kinder von Carcassonne, Lasten Carcassonne, Mon premier Carcassonne, Дети Каркассона, Каркасон для дітей, Каркассон Junior, 卡卡頌兒童版

Více o hře.

Recenze: Děti z Carcassonne – jednodušeji a lépe
Klady:

+ krásné ilustrace
+ jednoduchý princip
+ přitom zachování strategie
+ od čtyř let
+ baví děti i dospělé
+ velké rozměry komponent
+ přiměřená cena
Zápory:

- pro někoho příliš jednoduché
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Qwixx – sbírejte čísla na kostkách