Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dr. Seuss I Can do That Card Game – máte na to?

i-can-do-that-13

Také neustále tvrdíte rodičům „já to zvládnu“? Možná to může být i pravda, ale když to nikdo nezjistí, budete pořád za ty malá nemehla, která se jen pletou pod nohy. Potřebujete příležitost, jak se ukázat. Jak všem dospělým dokázat, že na to máte. Potřebujete doktora Seusse.

A ještě víc potřebujete jeho bláznivou hru, která se jmenuje I Can do That a všechny zájemce jí bude provázet kocour v klobouku (Cat in the Hat). Právě na motivy této oblíbené postavy knížek a kdoví čeho ještě vytvořili ve společnosti WonderForge karetní hru, která vznikla v roce 2012 a vymysleli ji Forrest-Pruzan Creative LLC. Z Londýna dorazila i s kocourem v klobouku až k nám zásluhou společnosti Angličtina-hry.cz.

Krabička je to vskutku malá s ouškem. Na obrázku vidíme kocoura, který zrovna dělá jednu z nemožných věcí, když balancuje s několika věcmi na svém jednom prstu. Možná i vy budete stejní jako on. Stačí otevřít krabičku a objevit uvnitř sadu čtyřiadvaceti karet, jedno pěnové akvárium a papírek s pravidly.

i-can-do-that-02

Karty lze podle rámečku rozdělit na tři skupiny – červenou činnost, modré místo a žluté úkoly. Všechny karty bez rozdílu ukazují pořadovou číslici ve větě (červená = 1, modrá = 2, žlutá = 3), ilustrační obrázek a především krátký a jednoduchý anglický text.

Na začátku partie hráči zamíchají celý balíček a rozloží karty do čtverce čtyři krát šest. Tím vytvoří herní plán. Pěnové akvárium položí stranou, a pak už jen určí jednoho z hráčů. Ten ve svém tahu vždy otočí tři karty, ukáže je ostatním a snaží se najít jednu od každého typu. Pokud se mu to nepodaří, je na tahu další hráč, ale všichni vědí pozice tří obrázků.

Jakmile některý z účastníků získá celou sadu tří barev, přečte a přeloží všem spoluhráčům větu, kterou se mu podařilo sestavit. Po složení se všichni hráči dozví úkol, který na hráče na tahu čeká. Nejsou to jednoduché činnosti a vždy nějakým způsobem používají pěnový dílek akvária, který hráči mohou držet mezi koleny, mezi lokty nebo třeba pod paží. A s ní budou provádět různé blázniviny, třeba skákat nebo se pohybovat po špičkách.

i-can-do-that-07

Hráč, kterému se to podaří, získá tyto tři karty pro sebe. V opačném případě je jednoduše odhodí stranou. V aktuální partii ale už použité nebudou. Teprve v momentě, že všechny karty z nabídky zmizely a bylo vytvořeno osm párů, partie končí. Je třeba zkontrolovat, kdo nasbíral nejvíce sad karet a ten se stává vítězem.

I can do That! je bláznivá karetní hra pro děti. Ony karty jsou vlastně jen jakousi kulisou k aktivnímu způsobu hraní, při kterém nebudou malí hráči pouze sedět u stolu. Tentokrát se budou muset opravdu pohybovat. A to ne jen tak ledajakým způsobem, ale vždy s nějakými nepříjemnými úkoly nebo podmínkami.

Bohužel některé kombinace karet v podstatě nedávají smysl. Samozřejmě, když se někdo bude snažit dělat velké kroky s akváriem mezi koleny, asi se jeho spoluhráči pobaví, ale má prakticky nulovou šanci na úspěch. Tedy pokud nebudou ostatní hráči tolerantní. Tato neproveditelnost některých úkolů je nepříjemná. Téma hru také nezachrání, protože Dr. Seuss není u nás zdaleka tak populární, jako v domovské Británii.

i-can-do-that-09

Karet samotných je ve hře poměrně dost. Osm od každého druhu vytváří solidní sestavu různých kombinací. A co je nejzajímavější, samotní hráči si je mohou vybírat. Stačí chvilku čekat a zvolit si ty karty, které už někdo před vámi odhalil. Tak si můžete s pomocí dobré paměti určit alespoň větší část věty a na náhodě nechat pouze část.

Celá hra je kompletně v angličtině. Úkoly i pravidla. To znamená, že úplně nejlepší je jako party hra do různých škol nebo družin. Děti potřebují základní znalost, ale většina slov není třeba, protože obrázky jsou často dostatečně výstižné. Navíc týmově se mohou domluvit nebo jim mohou pomoci zkušenější či starší.

Pokud se pro I can do That rozhodnete, nehrajte jej v příliš velkém počtu. Děti pak budou zbytečně dlouho čekat, než se znovu dostanou k tahu. Tím trochu hra sama potlačuje svoji party povahu. Samozřejmě, zábava plyne i ze sledování ostatních, ale hráči se chtějí i sami zúčastnit a vyhrát. A čím více hráčů, tím méně možností k zisku karet bude (jen osm trojic, pamatujete?).

i-can-do-that-12

Zpracování je jednoduché, ale u karetní hry trochu zklame materiál samotných karet. Ty jsou lesklé a hodně se na sebe lepí, takže jejich míchání není vůbec jednoduché. Pěnové akvárium se neláme a vydrží i to, co s ním hráči musí provádět.

I Can do That je šílená party hra, ve které dostanou děti různé pohybové úkoly. Budou k nim potřebovat také pěnovou figurku akvária, která je v krabičce a kterou obvykle nějakým způsobem ponesou a nesmí jej upustit. Hra to není vůbec dokonalá, ale jako legrace do škol určitě potěší. Jen pozor na počty hráčů, aby zábava stála za to.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
IlustraceTheodor Seuss Geisel
VydavatelWonder Forge
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 0
Herní doba0
Minimální věk3 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Novel-based
MechanismySet Collection
RodinaAuthors: Dr. Seuss
Alternativní názvyI Can Do That! Card Game, Dr Seuss: The Cat in the Hat – I Can Do That! Card Game

Více o hře.

Recenze: Dr. Seuss I Can do That Card Game – máte na to?
I Can do That je karetní hra plná neuvěřitelných úkolů, díky kterým děti zapojí celé svoje tělo. Budou se u hry pohybovat a karty slouží pouze jako zadání. A také jako odměna v případě správného provedení. Celkově je ale hra dost průměrná. Některé úkoly jsou nesplnitelné. Ale kdo by se nezasmál při pohledu na druhého hráče, když předvádí nějaký bláznivý pohyb? Kombinací je tu dost a protože je výběr karet řešený po paměti jako pexeso, hráči si sami mohou sestavovat chtěné kombinace. To je na I Can do That nakonec ta nejlepší vlastnost.
Klady:

+ hráči si mohou sestavovat úkoly
+ opravdu bláznivé úkoly
+ různé kombinace
+ učí angličtinu (ale obrázky stačí)
Zápory:

- ve více hráčích zábava klesá a každý odehraje málo tahů
- lepicí karty
- některé úkoly nelze splnit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: 1st & Goal – ten pravý americký fotbal