Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dragon Keepers – děti ohně

dragon-keepers-20

Vždycky jsme viděli draky jako nepřátele. Strašlivá stvoření, která nás bez váhání zašlápnou nebo uškvaří svým ohnivým dechem. Jenže pak se vrátily naše dávno ztracené děti a snažily se nám vysvětlit, že draci vůbec nejsou nebezpeční. Chtějí s námi žít v míru. Mnoho členů kmene je nepoznalo a nechtělo uvěřit, že se vrátily domů v míru. Viděli v nich jen špiony nepřítele.

Do boje mezi lidmi a draky vstupují hráči v novince Dragon Keepers a stanou se tedy přesně těmi, kdo se snaží draky ochránit. Pod hrou je podepsána dvojice Vital Lacerda a Catarina Lacerda, kteří hru v roce 2018 vydali pod logem firmy Knight Works. Ke hře doplnil ilustrace Mihajlo Dimitrievski a hra se dostává na evropský trh díky firmě Esdevium Games.

Hře stačí jako úkryt menší krabička, ze které na víku vykukuje jeden z dráčků. Těch je ve hře celkem šest a všichni potřebují stejnou péči. Hráči s tím začnou, když rozloží do kruhu destičky jednotlivých draků a všech šest otočí přátelskou stranou nahoru. Do středu vytvořené kružnice pak položí oboustrannou kartu lovce a připraví jeho kostky (podle počtu hráčů). Všechny žetony zůstanou ležet stranou, hráči dostanou každý svých šest karet strážce a sadu akčních žetonů. Výbavu dokončí tucet bojových kostek, které začínají partii v pytlíku. Hráči si vyberou obtížnost. Zvláštní přípravu vyžaduje balíček magie – náhodně vytvořený balíček karet oživí čtveřice lovců.

dragon-keepers-07

Partie se odehrává v kolech, které vždy začne fází lovců. Její průběh je jednoduchý, protože se z velké části skládá pouze z útoku lovců na draky. Hráči jednoduše hodí kostkami uprostřed a rozdělí kostky na draky podle ikony, která padla.

Poté následuje šance strážců na připravené útoky lovců reagovat. Každý hráč z ruky vybere jednu kartu, a to podle draka, kterému chce pomoci. Svůj výběr ale provádí potají, ačkoliv se v obecné rovině mohou hráči stále domlouvat. Jen nesmí sdělit přesnou identitu karty, kterou chtějí zahrát. Zvolenou kartu pak doplní jedním ze žetonů akce, které má k dispozici.

Jakmile mají všichni naplánováno, postupně jeden po druhém své akce provedou. Lze tak bránit draka, léčit ho, získat nové útočné kostky nebo rovnou drakem zaútočit (hodit jeho kostkami, které přidali hráči v minulých kolech). Většinou je u akcí jasný úspěch a jeho efekt, ale při útoku jsou důležité symboly zásahu a minutí.

dragon-keepers-01

Využité karty a žetony postupně ubývají, protože se nevrací hráči do ruky. Místo svého tahu může hráč v kole pasovat, a tak si vzít veškeré své využité komponenty zpět.

Poté, co jsou všechny aktivity strážců vyhodnoceny, lovci zkusí své šestí. Pokud nebyl některý pokus o zranění draka dostatečně zablokovaný, pak musí hráči umístit na draka žeton šipky. Pokud by kdykoliv v partii nastala situace, že drak má více zranění (šipek) než je jeho počet životů, celý tým okamžitě prohrává.

Na začátku druhého a každého dalšího kola je odhalena vždy jedna karta magie. Efekty těchto karet nejenže ovlivňují průběh, ale především slouží jako počítadlo. Pokud by někdy zásoba karet došla, i v tu chvíli strážci neuspěli a prohrávají. Vítězství mohou hráči slavit ve chvíli, kdy předepsaný počet draků provede úspěšný útok na lovce.

dragon-keepers-02

Dragon Keepers je mírně taktickou kooperativní hrou, která je jasně zaměřena na mladé hráče už kolem šesti let věku. Hra je krásně jednoduchá s ohledem na pravidla, ale při tom nabízí dostatek zajímavých momentů a především možností, co hráči mohou dělat. Je jasné, že hra se z velké části točí kolem kostek. A to vlastně odpovídá cílovému publiku.

Musíte tedy počítat, že hra je poměrně náhodná. Pokud hráčům při útoku drakem prostě nepadají potřebné ikony, nedokáží provést úspěšný útok a nemohou se přiblížit k vítězství. A jelikož se jedná o jediný možný způsob vítězství, mohou tyto momenty rozhodnout.

Téma draků je u dětí i rodin velmi vděčné. Celkovému dojmu přispívají i podařené ilustrace, a to nejen u draků, ale i u postav jednotlivých hrdinů. Kouzla jsou pak zajímavým momentem, který na začátku každého kola vstoupí do partie. Drobnou nejistotou, která doplňuje kostky.

dragon-keepers-10

Ve hře je důležitá úroveň té nevyřčené kooperace, kdy by hráči neměli diskutovat detailně o svých kartách, ale spíš obecně o týmových plánech. Díky tomu se ukáže, jak je tým sehraný a jestli se nepokusí ubránit stejného draka všichni. Je jasné, že s probíhajícími tahy se vždy profilují možností jednotlivých členů týmu, jak jim ubývají akční karty v ruce. Děti ale mají s těmito tajnostmi zásadní problém, což jejich partie dělá o kapku jednoduššími.

Herní doba je obvykle nějakých třicet minut. Společné snažení je vždy omezeno právě velikostí balíčku kouzel, tedy na osmnáct kol, které nikdy netrvají nějak extrémně dlouho. I s pomalejšími hráči, kteří chtějí déle přemýšlet, nepřesáhne hra 45 minut. Výjimkou z tohoto pravidla je zmiňovaná jednodušší varianta, která má herní dobu blížící se spíš 10 minutám.

dragon-keepers-16

Kromě popsané varianty obsahují pravidla také jednodušší variantu, která je přístupnější menším hráčům a dětem. Díky tomu mohou začít bojovat za budoucnost draků po boku lidí i malí hráči, teprve se chystající na svoji školní docházku.

Těm opravdu pokročilým hráčům je určená ještě varianta stínového kmene, který zvyšuje náročnost a přidává schopnosti lovců. Všechna ostatní pravidla zůstávají stejná, takže se jedná opravdu o čisté navýšení sil na straně zla. A nechybí ani sólová varianta.

dragon-keepers-19

Dragon Keepers je dětskou kooperativní hrou, která uspěje hlavně u začínajících školáků. Těžko budete hledat některého z nich, který by nechtěl mít doma draka, takže pomoc těmto šupinatým stvořením je sázka na jistotu. Hlavně je ale Dragon Keepers solidní hrou, která pobavila každé dítě, kterému jsme ji ukázali, a ještě poskytne solidní výzvu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVital Lacerda, Alexandre Lacerda
IlustraceMihajlo Dimitrievski
VydavatelKnight Works, LLC, Melmac Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 6
Herní doba40
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieCard Game, Deduction, Dice, Fantasy
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Hand Management, Push Your Luck, Simultaneous Action Selection
RodinaCreatures: Dragons, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia

Více o hře.

Recenze: Dragon Keepers – děti ohně
Dragon Keepers je kooperativní dětskou hrou, která je přístupná i pro opravdu malé hráče. Draci jsou opravdoví, chtějí žít v míru, ale potřebují někoho, kdo je bude bránit. Hráči k tomu dostanou karty a kostky, jenže připravení jsou i lovci. Ti mají vždy šanci prvního kroku, na který mohou ale hráči zareagovat dřív, než jsou zásahy opravdu zaznamenány. Hra nabízí dostatečnou úpravu obtížnosti, aby nebyla náročná ani pro mrňavé začátečníky. Dragon Keepers je dobrodružstvím s draky, které si děti zamilují.
Klady:

+ několik variant
+ nastavitelná obtížnost
+ krásné ilustrace
+ kooperace
+ vždy je možné na vývoj reagovat
Zápory:

- náhoda
- děti se chtějí víc domlouvat (což je zakázáno)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tesla vs Edison War of Currents – souboj století