Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Duos Zvířata a věci – dvojičky jsou v kurzu

Většina věcí na světě se páruje. Lidé, zvířata i věci, většina chce a potřebuje existovat ve dvojici s něčím nebo někým jiným. Někdy jsou ty kombinace evidentní, jindy je třeba trochu hledat, ale pokaždé to stojí za to.

No a podobně i hráči v nové rodinné hře Duos budou hledat takové páry. Jedná se o hru, pod jejímž vznikem jsou podepsaní designéře Niklas Gestrin a Markus Tangring. Jedná se o hru, která z dílny společnosti Granna zavítala nyní i k nám s ilustracemi Beaty Batorské a hra dostala v českém vydání logo místního distributora, firmy Albi.

Na znak svojí dvojakosti je už samotná krabička rozdělena barvami napolovic. Uvnitř najdou hráči čtveřici zástěn, aby se měly dvojice kam schovat. Každý hráč si vezme jednu z nich a za ni ukryje destičku s dvanácti otvory pro kostičky. Aby nebylo pochyb o volbě hráče, musí být všechny destičky stejně natočené, takže někteří hráči na ně budou koukat zboku. S tím pomohou symboly slunce, měsíce a vodní hladiny. K destičkám dostane každý startovní vybavení v podobě osmi kostiček, po dvou od každé barvy. Pak už zbývá jen vybrat jednu ze dvou kategorií (čemuž odpovídá jedna ze dvou stran karet) a potom je rozloží do tabulky o čtyřech sloupcích a třech řádcích, podobně jako otvory na destičce.

Hráči postupně absolvují dvě kola, každé zaměřené na samostatný tucet karet s obrázky. Každý z účastníků v průběhu dostane šanci stát se dvakrát vypravěčem. V každém tahu hráči potají vyberou čtyři dvojice a snaží se trefit do stejných párů, jako vybere současný vypravěč. Budou se tedy snažit odhadnout jeho uvažování, naladit se na souvislosti odhalených obrázků a nic příliš nepřekombinovat.

Za každý pár, který se po dokončení tahu shoduje s tím, jež zvolil vypravěč, dostane hráč jeden bod. Navíc i samotný vypravěč dostane jako motivaci body za protivníky, kteří uhodnuli alespoň dva páry ze čtyř možných.

Jakmile si všichni účastníci poznačili své skóre, je na čase vyměnit tucet karet s obrázky a začít nový tah. Další hráč v pořadí se stane vypravěčem. Postupně se vymění tolikrát, aby každý z účastníků měl možnost dvakrát být tím, kdo rozhoduje, jaké páry jsou ty správné. Jakmile je odehraný předepsaný počet kol, partie končí a vítězem se stává ten, kdo má nejvíce bodů.

Duos je hra, která nabízí velmi originální pojetí ve kterém se hráči snaží naladit jeden na druhého. Vytváří páry z obrázků, které spolu někdy opravdu souvisí na první pohled, jindy je ale třeba tu spojitost trochu hledat a přemýšlet. A právě tady je pak vidět, jak někteří hráči mají tendenci věci překombinovávat.

Ale výsledek je zábava. Legrace z toho, proč někdo zvolil extrémně vykonstruovanou myšlenku nad něčím, co bylo naprosto evidentní. Ale často se stane, že ty věci, které jsou nejvíce na očích, jednoduše nevidíte.

Výsledkem je docela chytrá hra, ve které samozřejmě záleží na štěstí, jako byste hráli nějakou tu klasiku typu Město, jméno. Jenže tady je to párování náhodně zvolených obrázků vtipné, protože ty kombinace díky počtu karet jsou pokaždé úplně jiné.

Jednotlivá kola jsou rychlá, protože všichni hráči volí kombinace současně a potají za zástěnou. Trochu delší pak je samotné porovnání a bodování, ale není to nic, co by nějak narušovalo zábavu. Celkem tak dostanete půlhodinku plnou slov a obrázků, která vám zvedne oba koutky pusy směrem vzhůru. A to je přesně ta zpráva, kterou chcete slyšet.

Hra zaujme i svým zpracováním a výtvarným pojetím. Grafika je totiž jednoduchá a založená na obrysech. Díky tomu sice nedostanete nějaké líbivé pohádkové obrázky, ale zase je opravdu dobrá jejich čitelnost a rozlišitelnost. A to se cení u hry, kde potřebujete mít dobrý přehled a rychle se rozhodovat.

Duos je hra, kterou prostě musíme pochválit za pěkný přístup k párty hraní. Je přístupná, protože obrázky jsou známé všem a hledání vazeb mezi nimi podporují fantazii. Díky počtu karet jsou páry pokaždé trochu jiné, takže vždy musíte volit správně a nikdy nemůžete mít jistotu, že budete mít vše stejně jako vypravěč. Duos je zábavná a oddechová hra.  

Prozkoumávejte dál
Recenze: Nejsme tu sami – jsme lovnou zvěří