Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Sáhni si znovu aneb Hmatová hra pro děti

Stejně jako každý rok, i tuto zimu skřítci připravují pytlíky s dárky pro děti. Mají k dispozici obrovskou hromadu pytlíků, do kterých ukrývají vždy po jednom dárku. Každý pečlivě zabalí, zavážou a položí na saně. Jenže pak se Inka přiznala, že neví, jestli do jednoho z balíčků nedala dva dárky! Takové pozdvižení tu dlouho nebylo!

Je na čase, aby se do toho vložily děti. Ve hře, která se v originále jmenuje Verfühlt nochmal, tedy ve volném překladu Sáhni si znovu, ale také Pexeso v pytlíku Obrázky. Pod hrou je podepsaný designér Heinz Meister a vyšla v produkci značky HABA. Hmatová hra pro děti je v nabídce s českými pravidly zásluhou oficiálního distributora HABA pro ČR a SR.

Na víku malé žluté krabice vidíme hned dvojici spokojených skřítků, kteří jsou právě uprostřed ukrývání dárků do pytlíků. Uvnitř krabice na hráče čeká hned osm malých modrých pytlíků. Právě do nich vloží osm z deseti předmětů. K nim najdou odpovídající karty, zamíchají je s těmi obecnými a všechny připraví jako balíček do středu stolu. Zbývající dvě karty a figurky vrátí do krabice.

Hráči pak v rámci kola odhalí horní kartu z balíčku. Na společný pokyn pak všichni začnou osahávat všechny pytlíky a snažit se najít tento předmět pouhým dotykem. Každý hráč si může vzít pouze jeden pytlík, ohmatat jej a vyhodnotit, jestli se zde ukrývá hledaný předmět nebo ne. Ten, kdo si myslí, že předmět našel, vykřikne smluvené slovo a dá ostatním vědět.

V tu chvíli všichni musí přestat v hledání. Je na čase pytlík otevřít a ověřit teorii. Hráč si za odměnu může ponechat kartu. Dřevěný dílek ale vrátí zpět do pytlíku, nyní všechny pytlíky pečlivě zamíchá, otočí nové zadáni z balíčku a souboj v hledání může pokračovat dalším kolem. V případě, že se hráč zmýlí, pak z kola vypadává a ostatní mohou pokračovat se zbývajícími pytlíky.

Jakmile je vyčerpaná zásoba všech karet se zadáním, je hledání u konce. Ten ze soupeřů, který nastřádal nejvíce karet za správné hledání se v tuto chvíli stává celkovým vítězem.

Na děti v Hmatové hře pro děti Verfühlt nochmal čeká nečekaně originální a kontaktní zážitek, protože do všeho toho soupeření budou muset zapojit své prstíky a konečky, kterými dokážou snad rozeznat ty správné tvary.

Na karty je přesně vyobrazený předmět, který hledají. Stačí tedy dobře prohlédnout pytlík, osahat jej a rozhodnout se, jestli to je ten správný kousek nebo ne. Ani později hráčům nepomůže paměť a musí se spoléhat na štěstí, protože po každém kole se pytlíky znovu promíchají a nikdo neví, kde se který obsah nacházel.

V pravidlech najdete také možnosti, jak hru udělat složitější nebo naopak jednodušší. Pár triků a zpřístupníte ji klidně opravdu tříletému prckovi, který teprve s hrami začíná. Ale pobavit se u ní skvěle mohou i začínající školáci. S malými pytlíky a jejich tajemstvím je prostě sranda.

Navíc je vše velmi otevřené, protože v krabici najdete i deset prázdných karet, které lze do partie přidat nebo si s nimi udělat svou vlastní variantu. A udělat si hru ještě těžší, zajímavější a především naprosto svoji.

Protože se každé kolo odehrává v reálném čase a všichni srdnatě bojují o stejné pytlíky ležící uprostřed, je v pravidlech popsaná také varianta na tahy. Ale není zdaleka taková legrace a děti nebaví tolik, jak ta, ve které se vše odehrává současně.

Hmatová hra pro děti od značky HABA je výtečná. Neváže vás jen svým obsahem a pravidly, ale nápady se můžete zapojit i vy sami společně s dětmi. Dohromady tak dostanete opravdu vtipnou a rychlou herní jednohubku, kterou zvládnou ty nejmenší děti a může s nimi alespoň chvíli růst, protože je zábavná a dává smysl i pro trochu starší hráče.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: Ingenious je česky Kaleidoskop