Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hra na kočku a namiř

Kočky, to jsou stvoření, která zdánlivě jen tak polehávají a sem tam líně přejdou na místo, kam začalo svítit sluníčko. Ale už když loví myši, tak nás nepřestává udivovat jejich rychlost. Jenže všechno tohle jsou jen obyčejné kočky domácí. Zcela mimo oči lidí existuje společnost koček s těmi nejlepšími reflexy.

I hráči se budou moci ke kočkám přidat ve hře Na kočku a namiř a pokusit se vybojovat medaili nad těmi nejlepšími reprezentanty všech kočičích druhů. Především ale budou hráči soupeřit mezi sebou tak, jak to vytvořili tvůrci hry Výbušná koťátka. Právě podle svého prvního výtvoru si firma dala název, tedy Exploding Kittens. A i jejich druhý počin si vyhlédli ve firmě ADC Blackfire a z originálu A Game of Cat and Mouth připravili zábavu pro české hráče.

Kočičí zábava se skrývá ve velké krabici, která má hypnotické parametry. Na víku vidíme totiž hlavu bílé kočky obklopené duhou, jak se nás snaží dostat na svoji stranu. Víko u tohoto boxu neodloží hráči v přípravě stranou, ale pouze rozevřou. Má to svůj důvod, protože krabice je nedílnou součástí herního prostředí.

Otevřením boxu dostanou hráči dvě stejné části, které se od středové linie svažují směrem ven, a i zde hráče okouzlují barevné čáry a zářící hvězdy. Kolem dokola herní plochy postaví hráči v rámci přípravy zástěny a do středu umístí plastovou desku s kočičí hlavou s otvory místo očí, nosu a pusy. Právě sem položí kuličky, které představují nos (černou) a zuby (bílé).

Dvojice soupeřů se posadí proti sobě, dostanou po čtyřech žlutých kuličkách a každý si vezme kočičí tlapku. Tu s pomocí magnetu připne na určené místo se symbolem packy na herní plochu přímo před sebe. Oba si také nastaví svoje bodové skóre na počítadle, které je na místě kočičích očí, na startovní nulu.

Potom zbývá jen odpočítat start, nasadit první kuličku do otvoru v pacce a vypálit ji. To udělá hráč jednoduše tak, že nakloní packu směrem k sobě, tedy ji takzvaně napne, a potom povolí. Silný magnet zajistí, že kulička dostane pořádnou sílu a vyrazí vpřed. Hráči se snaží mířit na otvory, aby kuličky dostali na druhou stranu plánu.

Základem všeho je přestřelovat kuličky na druhou stranu rychleji než protivník. Právě tak se dá totiž vyhrát kolo, stačí aby byly na straně soupeře všechny zuby (bílé kuličky) nebo všechny žluté kuličky, kterých je osm. Pro odvážné a šikovné je ale výzvou třetí způsob vítězství a tím je sestřelení černého nosu.

Pokud kdykoliv v průběhu partie opustí kulička herní plán a vyskotačí ven po stole, pak ji mohou hráči výkřikem „Tlapky!“ přerušit. Poté ztracenou munici najdou, vrátí zpět a mohou pokračovat. Jakmile jeden z hráčů zaznamená splnění některého z pravidel, kolo ukončí, a poznačí si na počítadle svůj úspěch. Teprve když některý ze soupeřů získá pátý bod, nastává konec partie a kočičí oslava vítězství. Jak taková oslava vypadá? To už nám napište vy!

Hra na kočku a namiř je bláznivým závodem ve střelbě kuličkami. Zní to šíleně, hraje se to šíleně a při tom je to také šílená zábava. To proto, že oba hráči vše přepinkávají v jednu chvíli, a tedy je to zběsilé přehazování sem a tam.

Ale v první řadě se musí trefit. Prostřelit kočku není nic snadného, protože většina plochy je pevná a kuličky se neustále nezbedně odráží zpět. Pro ty méně šikovné je to trochu test nervů, ale nakonec se trefí a kulička proletí. Je pak otázkou, jestli je druhý protivník dostatečně šikovný, aby využil své šance a dopravil všechny potřebné kuličky do cíle.

Vše je o šikovnosti a štěstí. S trochou tréninku se dá s kuličkami a packou opravdu mířit, protože samotný magnetický katapult má super tvar a magnet příjemnou sílu. Díky tomu lze trefovat a ani ta bájná černá kulička nemusí být jen na ozdobu.

Pokud byste na to měli čas, tak byste se u hry po celou dobu strašně smáli. Místo toho se pekelně soustředíte, jak se snažíte přehrávat kuličky zpět k protivníkovi. Je třeba dávat pozor na to, aby se u vás nenahromadila některá z vítězných podmínek. Největší nebezpečí kromě již zmíněné černé kuličky představují bílé zuby.

Hra má extrémně jednoduchá pravidla a jako taková je skvělá pro zabavení dětí, ale spoustu času u ní mohou strávit v klidu i dospělí. Partie do pěti bodů jsou otázkou čtvrt hodiny a touha po odvetě je většinou velká, stejně jako pocit křivdy poraženého. Hráči mohou být podle pravidel pouze dva, i když se nabízí třeba i týmová varianta, kde by se dvojice střídaly po každém kole nebo u hry zůstával jen vítěz a vyzyvatelé by se měnili.

A poslední ozdobou na celém boxu je jeho název. To je skvělá hříčka na klasické sousloví „Hra na kočku a na myš“ a při tom zcela parádně vystihuje náturu této jednoduché zábavy. Ani box vás nijak neklame, protože šílené barvy naznačují, že s touhle hrou nebude vše tak docela v pořádku. Tedy alespoň v tom dobrém významu.

Ono celé zpracování je opravdu super. Hru máte připravenou během několika okamžiků, grafika je bláznivá, ale jinak vše naprosto bez kompromisů. Jen zavřít krabici znovu se všemi součástkami tak, aby vám nikde nic nepřečuhovalo může být občas na bolení hlavy.

Hra na kočku a namiř je šílenou akční jízdou, ve které budete pod hypnotickým dohledem duhy bojovat s vesmírnými kočkami a házet po sobě kuličky. Přesně jako v nějakém superhrdinském filmu, který by dokázali natočit snad jen v Japonsku. Ale tahle hra je teď a tady u nás v češtině, takže pokud máte rádi výzvy pro šikovné a k tomu rychlé hry s bojovou atmosférou, pak je Hra na kočku a namiř skvělou volbou.

Recenze: Hra na kočku a namiř
Hra na kočku a namiř nebude pro každého. To je asi zřejmé už z pohledu na krabici. Ale cílové publikum bude nadšené, protože z obyčejného přehazování kuliček na soupeřovu stranu udělala tato novinka vesmírnou bitvu. Astrokočky si to rozdají, všude létají rozžhavené hvězdy a vyrazit soupeři zub, to se prostě počítá! Hra na kočku a namiř je esencí zábavy, pokud jde o akční kategorii deskových her.
Klady:
+ skvělé zpracování
+ více možností vítězství
+ rychlá partie
+ napínavé přehazování kuliček
+ rychlá příprava
+ pro děti i dospělé
Zápory:
= pro někoho moc šílené
= o náhodě nebo šikovnosti, jak u koho
4.3
Prozkoumávejte dál
Recenze: S-Evolution – od první jiskry až do současnosti