Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Magnetické Pirátské lodičky

Jsou lodě, které se plaví po vodě. Takové ty tradiční plavidla, která prostě věří, že hladina bude vždy vodorovná a když už se moře rozbouří, vždy se s ním umí poprat a udržet své plavidlo v suchu. Jenže teď je tu nová sorta pirátů, jejichž lodě umí šplhat do kopce po vlnách.

Sjíždí je jako na závodech a s nimi se do téhle zábavy pustí i hráči v deskové hře Pirátské lodičky, které dostaly od svého tvůrce, značky Janod, do vínku magnetické trupy. Hra se chlubí štítkem FSC a nabízí zábavu pro dva znepřátelené piráty. Ilustrace celého obsahu jsou dílem Nirao. O cestu hry z Francie k nám se postaral oficiální distributor značky Janod pro ČR a SR.

Papírový obal s červeným pozadím a postavičkou piráta se obtáčí kolem samotného boxu. Ten je třeba z obálky vytáhnout. Jakmile zvedneme víko, zjistíme, že je dvojité, lze jej rozevřít a postavit do dna. Tím hráči vytvoří tvar písmene A. Ještě předtím by ale měli ze dna vylovit sadu magnetických lodiček v přihrádce a také poznámkové listy pro hráče.

Oba protivníci se posadí proti sobě tak, aby viděli na lodě na své straně vlny a neviděli lodě na druhé straně. Nyní každý z hráčů rozmístí své lodě, které mají velikost jednoho až čtyř čtverečků, na plán o rozměrech osm krát osm polí. Lodě spolu při tomto rozložení nesmí sousedit.

Od té chvíle se soupeři střídají na tahu a střílí naslepo na druhou stranu. Zahlásí tedy souřadnice, na které zaměřili, a pokud koule zasáhne, musí to hráč nahlásit. Oba si své úspěchy a neúspěchy značí do mazacího listu, aby měli přehled, kam už stříleli. Především ale hráč potřebuje také vědět, kam mířily jeho zásahy. Podle nich pozná, který směrem namířit své kanóny do dalších tahů. Ten, kdo jako první potopí všechny lodě soupeře, se stává vítězem.

Pirátské lodičky jsou další inkarnací klasické hry Lodě. Není tedy co obměňovat a vymýšlet, vždycky fungují stejně. Hra je stejně náhodná a vítěz je ten šťastnější. Ačkoliv tedy můžete mít tajemnou schopnost identifikovat lodě po jednom zásahu, nakonec stejně je vše o bezhlavém střílení naslepo.

Nakonec má hráč největší šanci ovlivnit své vítězství hned na začátku, ještě než začne všechna ta střelba. Máme na mysli rozmístění lodí na vlastní ploše. Tím usnadní nebo ztíží snahu svému soupeři.

Zajímavostí je, že pro začátečníky a mladší hráče je zde ještě snadnější verze. Ta se odehrává na prostoru pět krát pět polí a pouze s loďmi o rozměru jednoho políčka.

Především se ale snaží nové verze odlišit zpracováním. A to se novince daří. Zasazuje hru do pirátské tématiky, nabízí originální ilustrace, a především představuje dílky s magnetickým efektem. Potěší ale také přihrádky, do kterých si hráči mohou ukládat své lodě nejen v průběhu partie, ale i po ní.

Box je doporučený od pěti let, protože děti by měly umět alespoň trochu počítat, aby dokázaly říkat správně souřadnice. Partie pak samozřejmě bez problémů trvají jen nějakých deset minut.

Pirátské lodičky od značky Janod tak zaujmou hlavně ty, kteří už podobnou zábavu nemají a chtěli by svým dětem poskytnout možnost, jak se zabavit ve dvou a zatím nechtějí postupovat ke složitějším hrám. Je jasné, že hra je převážně pro děti a dospělí si s ní tolik zábavy neužijí, protože tu nenajdou žádné taktické varianty. Na svoji povahu je ale nová verze s názvem Pirátské lodičky fajn, pokud vám nevadí čistá náhoda.  

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Tajemný hrad – princezna na druhém konci