Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: K2 Broad Peak – smrtící výstup

K2: Broad Peak - balení

Sníh, všude jenom sníh. Jinou než bílou barvu jsem neviděl od chvíle, co jsem opustil tábor. Celé moje oblečení je pokryté vrstvou sněhu, nad hlavou mi fouká vítr a v něm se na mne hrne nový a nový příval bílé. V brýlích i spím, protože jakmile oči otevřu, začnou mne hned bolet. Mám strach, že jsem do nich z toho všudypřítomného jasu dostal nějaký zánět. Jenže když už jsem tak blízko vrcholu, nemohu se vrátit s nepořízenou. Ještě pár hodin..

Mysleli jste si, že když zvládnete vylézt na K2, že už vás nemůže nic překvapit? Představte si, že by vám někdo řekl, že celé to vaše dobrodružství byla vlastně jen taková procházka. Šli jste totiž vlastně snadnou cestou oproti K3, která je dvanáctou nejvyšší horou světa, ale její dlouhý táhlý hřeben je odstrašujícím místem!

A právě to nám už v roce 2011 sdělil Adam Kałuża prostřednictvím rozšíření jeho slavné hry K2 (recenze) s podtitulem Broad Peak. Vydavatelem rozšíření zůstává polský REBEL.pl a na ilustrace Jaceka Nocońe si nemůžeme vůbec stěžovat, protože dodávají hře tu správně zasněženou a studenou atmosféru.

K2: Broad Peak - detail herního plánu

V porovnání s původní hrou se jedná o výrazně menší krabičku, která toho ale na svoje malé rozměry přináší opravdu hodně. Tím nejdůležitějším je nový oboustranný herní plán, který ale tentokrát nenabízí jen klidnou a rozzlobenou verzi stejné hory. Místo toho se dočkáte rovnou dvou zcela odlišných výzev. Detaily v podobě dvou scénářů vám odhalí krátká pravidla, která jsou pro každou ze stran trochu jiná.

Balení dále pokračuje už pouze několika žetony. Najdete tu jeskyně ve sněhu, dvacet čtvercových žetonů přechodu a pro vítězství také nezbytná kolečka s vlajkami. Ty na sobě mají vítězné body za dosažení každého ze tří vrcholu této opravdu široké a záludné hory.

K hraní hry doporučujeme nyní otevřít večer okno, protože teploty už klesají k bodu mrazu a budete si připadat alespoň trochu jak na svahu nějaké té hory. A jak se vlastně leze nahoru? Za pomoci karet pohybu a aklimatizace z karet v ruce můžete svými muži na svahu pohybovat. Mnoho políček vám ale ubírá další body a především s rostoucí výškou se zvedají také nároky na aklimatizaci. To všechno si evidujete na svých malých herních deskách se dvěma stupnicemi. Na plán si můžete umístit i stan, který situaci trochu vylepší a poskytne vám úkryt. Nejvyšší bod si označujete na straně plánu figurkou ukazatele a ten, kdo vystoupí nejvýše, se stane nakonec možná i vítězem partie.

K2: Broad Peak - detail herního plánu

Tak to je ve zkratce herní systém K2, který už většina z vás asi dobře zná. A teď se pěkně postupně podíváme na novinky a zhodnotíme si jejich vliv na hru samotnou. To ale předpokládá, že si vždy povíme něco o každém ze scénářů.

Tím prvním úkolem je Závod na špici. Při šplhání si s sebou tentokrát nemůžete vzít stan a místo toho si za pohybové body můžete postavit sněžnou jeskyni. Takové místo označíte žetonem a funguje stejně, jako stan. Dodá vám tedy jeden aklimatizační bod za tah. Jenže sníh vám je brzy zafouká, takže vydrží pouze dva dny (dvě pozice na stupnici počasí), ale zůstane zde označená, pouze druhou stranou nahoru. Poté ji můžete opravit (otočit žeton zpět), ale znovu za to zaplatíte body pohybu.

Závod na špici přináší klasickou K2 hratelnost, včetně dvou paralelních cest na vrchol. Vaší nejdůležitější zbraní je rychlost, protože zde nemáte v zádech žádný podpůrný tým, podobně jako Krzysztof Wielicki. Ten pokořil horu jako první alpským stylem a vy půjdete v jeho stopách (jeho trasou). Jeho příběh jsme nikde nemuseli hledat, najdete jej na zadní straně pravidel ukrytých v této krabici.

K2: Broad Peak - žetony

Nejdůležitější u tohoto scénáře je čas. Protože se jedná o opravdu rychlý výstup, nemůžete váhat. Autor to nasimuloval zkrácením doby, kterou na celý výstup máte výrazně kratší. Současně také hráči přijdou o některé ze silných aklimatizačních karet, protože v této rychlosti výstupu na takové relaxování prostě není čas.

Pod tlakem pak dělají všichni chyby a to i hráči. Každý má samozřejmě ve svém týmu dva muže, kteří si musí poctivě pomáhat a dávat pozor na soupeřovy muže. Při výstupu je opravdu málo místa, nedostatek času a ještě obrovský nedostatek aklimatizace. Všechno dohromady ale zaručuje, že se budete cítit jako v opravdovém závodě.

Ale důvodem, proč tohle rozšíření vzniklo, není jen pocta polskému horolezci, ale především úcta k Broad Peeku. Ten byl poprvé pokořen ve stejném roce, jako Wielicki podnikl svůj výstup. Ten letopočet je 1984 a přechod po traversu absolvovali Wojciech Kurtyka a Jerzy Kukuczka a zapsali se tak do historie.

K2: Broad Peak - detail herního plánu

Tahle strana má rovnou tři vrcholy, které se budete snažit všechny zdolat a to nejlépe s oběma svými horolezci. Za dosažení praporku vás čekají odměny v podobě žetonů. Jejichž hodnota závisí na pořadí, v jakém sem dorazíte – první dobyvatel dostane nejvíc bodů, druhý méně a třetí dostane jen jeden bod. Vedle plánu pro každou figurku položíte také dvě kartičky přechodu, které může v průběhu partie získat a proměnit v další body.

Hráči mohou pro svoje muže vybrat pro výstup levou nebo pravou stranu hory. Podle toho se pak budou pohybovat po hraně buď zleva doprava nebo opačně. Za dosažení označeného vrcholu hory dostanou vlaječky v nejvyšší hodnotě, která na ně zbyla. Navíc pokud přejdou přes krajní pozice mapy označené symbolem zelené figurky, dostanou už zmiňovanou kartičku, která zvýší hodnotu získaných vlaječek.

První věcí, které si všimnete je fakt, že na mapě je opravdu hodně místa. Díky tomu mají hráči více klidu k plánování, protože odvážní muži se rozdělí na poloviny. A tahle rozvážnost je třeba, protože klid je vyvážen více možnostmi, jak se můžete tohle protáhlé monstrum pokusit zdolat.

K2: Broad Peak - detail herního plánu

Dobývání vrcholů tentokrát vyžaduje správnou strategii úplně od začátku. Musíte si dobře rozmyslet, které cesty zkusíte, později už není cesty zpět. Musíte si dávat dobrý pozor, protože bodová odměna bude nízká, pokud vystoupíte na vrcholek až jako poslední. Některé cesty jsou sice rychlejší, ale nebezpečné.

Každý vrchol odmění nejvíce toho, kdo tam dorazí jako první. To je největší motivací a novinkou, která dělá z tohoto scénáře unikátní zážitek. Hráči se snaží s každým z mužů dosáhnout více vrcholů a ještě přitom projít okrajem plánu a získat bonusové kartičky. To všechny nutí opravdu vystupovat nahoru a přináší pravý horolezecký zážitek.

K2: Broad Peak nám poskytuje nový pohled na zálibu horolezců a dělá ji ještě děsivější a náročnější, než byste si mohli kdy představit. Ale náročné to budete mít i vy, jako hráči, protože každá strana plánu nabízí něco trochu jiného a nového. Není to jen to, co už jsme tu měli v původní krabici. Každá hora má svůj příběh. Napište si ten váš..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAdam Kałuża
IlustraceJarek Nocoń
VydavatelRebel Sp. z o.o., Heidelberger Spieleverlag, Rebel Studio, White Goblin Games
Rok vydání2011
Počet hráčů1 - 5
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Sports
MechanismyHand Management, Memory, Player Elimination, Point to Point Movement, Simultaneous Action Selection
RozšířeníK2
RodinaCountry: Pakistan, Mountain: Himalayas, Mountains: K2, Players: Games with Solitaire Rules, Sports: Mountain Climbing
Alternativní názvyK2: Broad Peak – Herausforderung am Falchan Kangri

Více o hře.

Recenze: K2 Broad Peak – smrtící výstup
Broad Peak je dvanáctá nejvyšší hora, kterou můžete teď zdolat v rozšíření výborné hry K2. A i tentokrát tu zůstává všechno podstatné, proč byla základní verze tak zábavná. Navíc je rozšíření ještě těžší a přidává nutnost traverzovat, která přináší další vítězné body. Nabízí hned dvě mapy, které jsou každá odlišná a obě vzdávají hold polským horolezcům. Rozšíření K2: Broad Peak je výborným počinem, který patří do sbírky každého fanouška hry K2.
Klady:

+ rozšíření dělá základní hru ještě těžší
+ dva nové plány
+ traverzy
+ taktika již od začátku
Zápory:

- pro fanoušky původní K2 vlastně nic
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zahrajte si s Pyramidkami na hackera