Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Korálový útes – barvy jako v ráji

koralovy-utes-12

Když jsem se ponořil poprvé, vzalo mi to dech. Je to asi nejkrásnější místo na zemi, plné barev, života a naděje. Zatímco nad hladinou zuří touha lidstva po moci a ve vzduchu létají neznámé částice, tak pod vodou tohle všechno ztrácí význam.

Korálový útes vezme každému potapěči dech a přesně tohle prostředí si vzala za svoje nová hra z řady magnetických SMART her. Jmenuje se právě Korálový útes a vytvořil ji Raf Peeters pod záštitou svojí firmy SMART GAMES. O ilustrace se postaral Hans Bloemmen a výsledek vychází také v češtině zásluhou společnosti MindOK.

Už na malém skládacím sešitu z tvrdých desek, sešitého do kroužkové vazby (jak je to tradicí u všech magnetických SMARTů) najdeme malým písmem informaci, že je novinka založena na klasických principech her Schovej a najdi (jenže to byly velké hlavolamové hry). A právě na schovávanou je korálový útes přesně tím nejlepším místem, jak zjistíme po otevření bloku.

koralovy-utes-04

Na pravé straně otevřeného sešitu najdeme čtyři čtverečky zaplněné různobarevnými rybičkami, a pak také čtyři magnetické dílky různých tvarů. Jejich otvory znamenají, že některé rybky plovoucí pod vodou zůstanou viditelné.

Levá část pak nabízí dva papírové bločky, z nichž se každý věnuje dvěma obtížnostem. Hráči s jednotlivými lístky mohou otáčet díky zmiňované kroužkové vazbě, a tak si postupně odhalovat jedno zadání za druhým. Těch je uvnitř celkem 48 a vždy ukazují jednoduše rybky, které mají zůstat pod destičkami viditelné.

koralovy-utes-01

Základem úspěchu je všímat si, které rybky ze čtverečku jsou v zadání. Pak hráči zbývá určit, kterou z destiček na plochu umístí tak, aby zakryl všechny potřebné. Je jasné, že na začátku jsou řešení mnohem víc evidentní než ve chvíli, kdy potřebujete nechat odkrytých ryb hodně. Právě tím počtem se obvykle odlišují vyšší obtížnosti.

Správné natáčení dílků je přesně to, co je jedinou náplní pro řešitele. Malí hráči, pro které je novinka určená, si tedy výtečně procvičí představivost. K tomu všemu ale výsledek nádherně vypadá, protože rybičky i samotné destičky korálových útesů vypadají úžasně. Navíc právě to, že se ryby ukrývají za dílky sedí perfektně tematicky.

koralovy-utes-08

Osmačtyřicet úkolů je přesně ten počet, který děti na nějakou dobu zabaví. Od těch jednoduchých úkolů mohou začít opravdu už ve čtyřech letech a postupně se budou propracovávat ke složitějším, jak si zvyknou na způsob uvažování. Pravidla jsou extrémně jednoduchá a děti je pochopí okamžitě.

Každý bloček pak kromě zadání a obrázků ryb obsahuje na posledních stránkách také svoji část řešení. Ta zobrazují správná natočení destiček. Víc samozřejmě není třeba.

koralovy-utes-10

Korálový útes je magnetickou hlavolamovou hrou pro nejmenší, která je bude bavit a umožní jim objevovat svět pod vodou. Při tom se budou ale hlavně bavit hledáním řešení a natáčení destiček, které na chvíli zabaví i dospělé. Těm ale řešení připadají dost jednoduché, a proto je tu opravdu velmi důležité věkové doporučení. Korálový útes umí ty nejmenší okouzlit, ale rychle z něj vyrostou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Být jako Hannah Montana si přeje každá holka