Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Malý cestovatel prozkoumává Mýty a legendy a to vše V kostce

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-03

Každý cestovatel se s nimi dříve nebo později setká. A nezáleží na jeho velikosti. Malý i velký poutník musí umět poslouchat mýty a legendy, protože je na nich často spousta pravdy. A takové příběhy je potřeba znát, protože při cestách můžete na řadu takových nástrah narazit sami. A pokud ne, tak se můžete alespoň poučit.

A tak se na nás chystají hned dvě dobrodružství V kostce, jak se jmenuje oblíbená řada vědomostních her společnosti Albi. Dva nové Brainboxy, jak se jmenují hranaté krabičky v originále, se pro nás objevily i na přelomu roku 2019 a 2020. Novinky nesou jména Malý cestovatel a Mýty a legendy a každá cílí na trochu jiné publikum.

To ale neznamená, že by se měl lišit jejich základní princip. Ten zůstává stejný, jako vždy. Hráči se střídají na tahu, ve kterém mají vždy příležitost se deset vteřin koukat na náhodně vytažený obrázek. Ona je to vlastně vždy koláž různých obrázků a textů v naučném rozložení. Po těchto deseti vteřinách destička hráči zmizí z očí a hod kostkou určí otázku, na kterou musí odpovědět. Snad si vštípil do paměti dost informací na to, aby dokázal správně vyřešit zadání a tím si ponechat kartu pro sebe jako vítězný bod.

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-06

Hry mají vlastně vždy stejné zpracování. Jedná se o krychli s otvírací horní částí, která je prozatím bezpečně uzavřena na magnet. Uvnitř se ukrývá 55 kusů oboustranných kartiček, které na jedné straně nabízí zadání a na druhé sadu otázek.

Malý cestovatel už tak nějak názvem naznačuje, že se zaměřuje hlavně na mladší publikum. Na krabičce najdeme číslici šest a právě tolik let by měl podle tvůrců mít nejmladší hráč. Je jasné, že by měl umět číst, protože na kartičkách jsou i celé věty popisující místa na Zemi.

Kartičce ale přece jen vládne pěkně a přehledně kreslený obrázek s několika protagonisty, ale hlavně se spoustou prvků, kterých by si měli hráči všímat. Nikdy totiž neví, jestli se otázky budou ptát na barvu některé části, libovolné počty, nebo třeba části oblečení.

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-01

Každý detail může být důležitý, ale naštěstí obrázky jsou jednoduché a jejich zapamatování za deset vteřin je docela reálné. To je důležité pro ty nejmenší, protože hra určitě nechce zbytečně demotivovat jejich snažení. Pocit z úspěchu a správné odpovědi je zde možná stejně důležitý, jako pocit z celkového vítězství. Při tom žádné otázky nejsou záludné, ale opravdu se na ně dá odpovědět.

Malý cestovatel vezme děti na výlet po celém světě, nakouknou s ním do Kanady, Japonska, Egypta i třeba na Nový Zéland. Každá země má vypíchnutou pouze jednu drobnost, ale zvolené jsou dobře a opravdu odpovídají dané zemi. V levém dolním rohu kartičky je pak obrázek glóbusu, který ukazuje na pozici země v rámci naší planety.

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-15

A zatímco Malý cestovatel je velkým úspěchem pro všechny zvídavé děti, Mýty a legendy chtějí vzít začínající školáky do tajemnějších koutů. Na krabici najdeme osmičku, která vyjadřuje doporučený věk.

Na první pohled na destičku je jasné, že ilustrace už nebudou hráčům nic usnadňovat. I toho textu je víc, takže autoři už tak nějak předpokládají, že hráči umí číst rychleji. Bez toho se neobejdou, protože alespoň jedna otázka se vždy týká textu v rámečku.

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-09

A zatímco u cestování není příliš čím překvapit, tady mohli designéři kartiček popustit uzdu fantazii. Také tak udělali. Díky tomu se můžeme dočíst nejen legendy o Iásonovi a zlateém rounu, Romulovi a Rémovi, ale třeba i řadu činů Herkula. Potěší ale také Yggdrasil nebo u nás naprosto neznámý Pchang-ku. Nebo překvapivou legendu o pavoucích a vánočním stromku.

Každá kartička má kromě obrázku, nadpisu i rámečku s textem ještě poznámku se jménem země, kde je tato legenda doma. Tato informace je cenná a doplňuje vhodně už tak objevnou stránku této hry.

v-kostce-myty-legendy-maly-cestovatel-17

Ale kromě objevování je samozřejmě obecně koncept V kostce také o soupeření. Hráči se snaží být rychlejší než druzí a samozřejmě kromě rychlých očí a dobré paměti potřebují také štěstí, aby se kostka zeptala na tu správnou otázku. A to zůstává naštěstí i v těchto nových kostkách, které rozhodně hráče vezmou společnými silami na cestu po světě. Obě kostky jsou výborné a nabízí skvělou zábavu pro rodiny i děti.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Enchanters Overlords – ochránci slabých