Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax The Game – Flow

Kuličky neumí jet do kopce. Je to v rozporu se všemi fyzikálními zákony i se základní logikou. Jenže někteří zadavatelé úkolů tomu snad ani nerozumí. Představují si, že s pár kuličkami dokážete vytvořit zázraky a momenty, ze kterých se zatají dech. A pokud to s kuličkami opravdu umíte, pak to možná dokonce i půjde. Ale pořád se budou sypat jen a pouze směrem dolů.

Byla to jen otázka času. Stavebnice Gravitrax je tak ohromně úspěšná, že její vydavatelé Ravensburger připravují další a další rozšíření. Jenže teď se nám do ruky dostává dokonce i hra. Tedy on je to vlastně spíš hlavolam, ale na krabici najdete opravdu titulek Gravitrax: The Game (Gravitrax: Hra). Na trhu jsou celkem tři boxy, které hráčům nabízí různé přístupy ke stavění kuličkových drah. Tahle první se jmenuje Flow.

Na kuličkové stavitele v čtvercové krabici čeká balíček archů, ze kterých si mohou vycvakat karty zadání. Ty jsou očíslované od jedničky po maximální třicítku a také obarvené podle toho, jakou obtížnost konkrétní úkol má. Kromě toho je v šedé lince u horní části karty vždy vypsaná sada komponent, které budou pro daný hlavolam potřeba.

Řešitelé hlavolamu mají vždy pouze jednu jistotu – na začátku je startovní brána, jejímž zmáčknutím se uvede kulička do pohybu. Na konci trasy je pak jamka, ploché dojezdové místo, které bude věrně čekat až do momentu, kdy se hráči všechno podaří. A mezi tím je volné, nepopsané místo, které je třeba vyplnit všemi těmi připravenými dílky. Může jít o kolejnice, překážky i další sloupy, vše je jen na představivosti hráčů.

Druhá strana karty nikdy není do počtu. Lze ji poznat podle toho, že v pravém horním rohu se nenachází pořadové číslo hlavolamu, ale žárovka. To proto, že tenhle obrázek nabízí nápovědu k umístění jednoho z propojujících dílků.

Tento box, přesně jako jeho název napovídá, nabízí takový hladký sestup kuličky. Jen tunely jsou stěžejními komponentami a křižovatky, kterými se ladně hlavní hrdina dráhy proplétá a míří neomylně směrem dolů. Kulička není ničím vyrušovaná a pokud jí navrhnete trasu správně, vše si skvěle užijete.

Hlavolamy v této hře mají i druhý smysl. Naučí děti pracovat se stavebnicí Gravitrax, hledat nové možnosti a vidět v dílcích svoje výsledné dílo. Zájem o tento box tak směřuje oběma směry – může být skvělým způsobem, jak rozšířit svoji sbírku a prověřit zkušenosti získané stavěním kolejí pro kuličky. Nebo k tomu lze přistoupit jako k prvnímu seznámení s Gravitraxem, které jde poté přetavit ve zkušenosti potřebné ke stavění pěkných drah.

Na kartách jsou velmi přehledně zpracované instrukce k přípravě herního plánu. Hráči mají jasně předepsanou hlavně výšku jednotlivých komponent. A to překvapivě i v těch nejobtížnějších úkolech, kdy hráči nemusí dumat nad vzdálenostmi a výškou jednotlivých sloupců, ale mohou se soustředit na využití dalších propojovacích prvků.  

Komponent je v krabici dost, takže u těch složitějších úkolů se můžete dočkat i více než dvaceti součástek. Úkoly se stávají postupně těžší a těžší a tím nechají řešitele dobře proniknout do tajů toho, jak zadání úspěšně kompletovat. V samostatné brožuře jsou vytištěná řešení jednotlivých karet, takže ji můžete použít, pokud už si nevíte opravdu rady. Ale právě proto tu je druhá strana karty s nápovědou, která by vás obvykle měla dostatečně nakopnout.

Krabice je po víko nacpaná součástkami. Jednotlivá zadání jsou navržena chytře, navazují na sebe logicky a hlavně baví hledání jejich řešení. Je to pokaždé docela výzva, kde začínají hráči vlastně téměř od nuly. Jedinou pozici obvykle mají u několika sloupů, ale vše ostatní musí vydedukovat a naučit se myslet jako někdo

Gravitrax: The Game s podtitulem Flow je z hlediska komponent hodně jednoduchý box. Nabízí totiž jen ty opravdu základní dílky, které hráči mohou pospojovat do důmyslných strojů. Půdu mají předem připravenou díky kartám zadání, které určí, jaké přesně dílky k dokončení úkolu budou hráči potřebovat. A není to nic jednoduchého poskládat dráhu, kterou už před vámi někdo měl a trefit se. O to lepší pocit je to, když kulička ze svého startu dojede do cíle a vy jste k tomu nepotřebovali opravdu nic jiného, než vám autor hlavolamu poskytl. Gravitrax: The Game Flow je vynikajícím hlavolamem, který prověří představivost na tu nejvyšší úroveň. 

Prozkoumávejte dál
Recenze: Hoppers – zatančete si se skokany!