Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Länder der Welt – projedeme všechny země světa

lander-der-welt-01

Plánování je při cestování důležité. Nesmíte ho podcenit. Nechcete se přece najednou ocitnout na svém výletě na hranici se zemí, do které nesmíte vstoupit. Proto je důležité vědět, kde se který ze států nachází a jak vypadá jeho vlajka. Na cestě kolem světa je znalost zeměpisu naprosto zásadní, takže pokud chcete něco opravdu zažít, pak je na čase začít se učit!

Pro všechny stávající i budoucí cestovatele si připravil tvůrčí tým HABA novou hru Länder der Welt. Výjimečně pod ní není podepsaný konkrétní autor, ale jedná se o společný nápad. Jediné jméno, které na krabici najdeme je Thies Schwarz, který vytvořil k novince ilustrace.

Na víku vidíme jednoho z batůžkářů, který nemá sice na zádech nic, ale místo toho drží v ruce kufřík s řadou samolepek. Na obzoru už ho vítá Eifelovka, Taj Mahal, ale i veselý tučňák. Do obrázku je chytře zakomponovaný i opravdový zeměpis. To skvěle odpovídá snaze o naučný prvek, který nechybí ani v této žluté krabici.

lander-der-welt-09

Uvnitř hráči najdou herní plán představující mapu celého světa rozdělenou na barevná políčka. Evropa kvůli přehledu má svůj vlastní rámeček, protože zemí je zde opravdu přehršel i těch malinkých, které by se na mapě světa snadno ztratily. Jednotliví účastníci dostanou desku se všemi 51 vlajkami (a tedy zeměmi), které se do jejich cestování zapojí. Především si ale každý vybere jednu velkou dřevěnou postavičku, kterou postaví na startovní žluté pole cesty kolem světa. Ta vede po obvodu herního plánu. Pro partii je nutné také připravit dřevěnou kostku a hlavně sadu karet nápověd, každou věnovanou jedné zemi.

Jakmile se některý z hráčů dostane k tahu, jeho soupeř po levé ruce vytáhne horní kartu země ze zamíchaného balíčku a tajně se na ni podívá. Úkolem aktivního hráče je uhodnout, jaký stát se na kartě nachází. Ke správnému řešení vedou tři indicie – vlajka, hlavní město a pozice na globusu.

lander-der-welt-03

V první fázi partie si pak hráč může sám vybrat, kterou nápovědu chce slyšet jako první. To proto, že čím dřív zemi uhodne, tím víc bodů získá. Figurka hráče se tak může posunout o tři, dvě, nebo jedno políčko, podle toho, kolik nápověd potřebuje.

Na začátku to je jednodušší, ale jak hráči získávají více bodů, zesložiťuje se i odpovídání na otázky. Později totiž o první poskytnuté indicii rozhoduje náhoda v podobě kostky a těsně před koncem dokonce úvodní nápovědu volí soupeři. Díky tomu se figurky neposouvají tak rychle kupředu. Vždy se najde něco, co hráčům nejde. Obvykle to jsou vlajky, ale občas i hlavní město. Je dobré to samozřejmě volit v závislosti na aktuální zemi. Například Řecká nebo Německá vlajka asi nikoho nezaskočí.

Partie pokračuje, hráči se snaží o uhodnutí jedné země za druhou. Postupně se jejich figurky posouvají vpřed až do momentu, kdy jedna z nich překročí cílovou čáru. V tu chvíli ještě nastává čas na poslední kolo, aby měli všichni rovný počet pokusů. Ten, kdo dorazí po stejném množství tahů nejdále (tedy třeba i za cílem), se stává vítězem.

lander-der-welt-10

Länder der Welt je hra, která chytrým způsobem prověří znalost vlajek, hlavních měst i zeměpisu. Na začátku hráči mohou spoléhat na svoji nejsilnější disciplínu z těchto tří. Figurky tak postupují rychle vpřed, až se najednou dostanou do prostoru, kde už si nemohou vybírat.

Při tom dospělé asi většina evropských zemí nemá čím překvapit. Jenže ti nejsou hlavním publikem HABA her a to platí samozřejmě i u této novinky. Počítá se s účastí především dětí školou povinných kolem osmi let, ale i více. A tady už je jasně patrný naučný prvek, protože všechny tři vlastnosti zemí světa jsou důležité. Výběr států je dobrý, nechybí ty nejznámější, ale přesto ty exotičtější umí zaskočit.

lander-der-welt-14

Po několika partiích už ale budou souboje daleko vyrovnanější. Zemí je jen padesát, takže dřív nebo později si děti všechny zapamatují. Pak už tahle hra sice bude postrádat smysl, ale to už dávno splnila účel. Právě tahle znalost podepisující se negativně na znovuhratelnosti je hlavním prvkem, který můžeme zmínit jako negativum.

 

Hra je při tom docela rychlá a souboj přesáhne mírně třicítku minut. Závisí to samozřejmě také na počtu hráčů, protože od toho se odvíjí rychlost posouvání figurek. Čím častěji se hráč dostane k tahu, tím rychleji postupují kupředu. Za špatnou odpověď se ale nikdo neposouvá, takže se délka ještě odlišuje podle znalostí jednotlivých účastníků.

lander-der-welt-17

Obsah krabice je jazykově nezávislý. Jedinou výjimkou jsou názvy států a měst, ale ty každý zvládne přečíst. Vlajky na prohlížení mají hráči každý na své desce a majitel karty jim řekne pouze číslo vlajky, která je předmětem nápovědy. Navíc ale komponenty jsou krásně zpracované, obzvlášť ty dřevěné součástky.

Ve hře nejde o žádnou taktiku ani nic podobného. Všechno to je o kombinaci štěstí (na vytažení dobré karty země) a znalostí. To je ideální sestava, která rozhodně nezkazí žádnou zábavu.

lander-der-welt-16

 

Länder der Welt je výborná znalostní hra, která má za námět celkem jedenapadesát zemí z celého světa. Hráči je musí poznat podle vlajky, hlavního města nebo pozice na mapě. Čím méně indicií potřebují, tím více bodů dostanou a tím rychleji se pohybuje jejich figurka směrem k cílové linii. Länder der Welt je moc pěkně vymyšlenou vědomostní hrou, která učí ty důležité základní vědomosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
IlustraceThies Schwarz
VydavatelHABA
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Educational
MechanismyDice Rolling, Roll / Spin and Move
RodinaSeries: Lernspiel (HABA)

Více o hře.

Recenze: Länder der Welt – projedeme všechny země světa
Länder der Welt v každém tahu jednomu z hráčů představí hádanku. V jejím středu je nějaká informace o zemi, ať už se jedná o hlavní město, pozici státu nebo jeho vlajku. A hráč se snaží zemi uhodnout s co nejmenším počtem indicií. Má na to ale pouze jeden pokus. Potřebuje štěstí, aby mu přihrálo správnou kartu, ale především vědomosti. Länder der Welt je moc povedená zeměpisná hra, která se ale časem ohraje (jak se naučíte všechny země).
Klady:

+ rostoucí obtížnost s časem partie
+ hádání zemí dle incidií
+ úspěch odpovídá znalostem
+ solidní herní doba
+ pro starší děti i dospělé
+ dřevěné komponenty
Zápory:

- náhoda karet
- znalost zemí kazí znovuhratelnost
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pac-Man – udělejte waka waka waka