Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Máš na to nos? – nos nemusí být jen na čuchání

mas-na-to-nos-01

Někdo má nos na to, aby od sebe rozpoznal ječmen a pšenici. Dokáže od sebe rozpoznat labradora a retrievera se zavřenýma očima. Jiní mají zase, jak se zdá, nos na ozdobu a příliš toho jejich čichové buňky nepoznají. Místo toho mají ale špičku nosu opravdu šikovnou, a když jim k ní připevníte tužku, dokáží nakreslit i portrét.

A okolo takových šikovných nosů se točí i nová party hra, kterou vytvořil tým společnosti Piatnik. Hra nese název Máš na to nos?! a na jejím víku vidíme výjev, který uvidíme nejspíš i u stolu, když se do partie pustíme.

Hráči se v rámci přípravy nejdříve rozdělí do dvou týmu, které by měly být zhruba stejně velké. Startovní počet účastníků ale musí být minimálně čtyři, aby v každém týmu bylo více členů než jeden. Do středu stolu připraví pak všechny komponent, tedy zamíchanou sadu karet s výrazy, přesýpací hodiny, brýle i s připojeným fixem a kreslicí tabulku.

mas-na-to-nos-04

Začínající tým si vezme právě kreslicí náčiní a zvolí mezi sebou jednoho hráče, který bude muset své nosové vlohy ukázat jako první. Právě jemu tuto výbavu předají a první kreslič si sejme horní kartu z dobírací hromádky a podívá se, jaká jsou na kartičce natištěná slova. V tu chvíli jeden z protivníků otočí přesýpací hodiny.

Úkol kreslíře zní jednoduše. Jeden po druhém se pokusit znázornit obrázkem každý výraz a počkat do chvíle, kdy jeden z jeho členů týmu nosovou ilustraci správně nepojmenuje. Kdykoliv při marné snaze se může tým rozhodnout, že nechce ztrácet dále čas marnými tipy a slovo přeskočit. Celé snažení pokračuje do chvíle, než se přesype písek v hodinách.

mas-na-to-nos-03

Tým si zapíše počet svých úspěchů a nyní je na soupeřích, aby tuto hodnotu překonali. Je to přímý souboj, protože pouze jeden z týmů (ten s vyšším počtem uhodnutých slov) si může nechat svoji kartu se zadáním jako odměnu. Poražená skupina hráčů ji musí porazit. Hra pokračuje dalším kolem, ve kterém se role začínajícího týmu vymění. Partie pak pokračuje do nasbírání deseti karet.

Máš na to nos? je vlastně úplně jednoduchá party hra s hádáním slov. Hráč si přečte zadání na kartě, pokusí se slovo co nejlépe nakreslit a doufám, že ho podle ilustrace jeho spoluhráči dokážou rozeznat.

Jenže ačkoliv to všechno zní velmi povědomě, do cesty se hráčům postaví jeden zásadní zvrat. Ilustrace totiž nemohou kreslit jednoduše rukou, ale místo toho se schopnosti všech setřou, protože hráči mohou používat pouze fixu připevněnou k nosu! Taková činnost je velmi těžká a od samotného kreslíře vyžaduje velké soustředění.

mas-na-to-nos-05

Průhledná tabulka znamená, že u kreslení se bude sice samotný autor trápit, ale ostatní se budou na jeho úkor velmi dobře bavit. A především na obrázek vidí ze všech stran, takže není problém hádat i v průběhu kreslení a nikdo se nemusí naklánět a nakukovat autorovi přes rameno. Právě tato volba se nám na hře líbí nejvíc.

I pravidla doporučují, aby se hráč nezdržoval v tahu mazáním a raději dělal obrázky menší. Díky tomu se mu jich na plochu vejde více a v krátkém časovém intervalu má opravdu šanci projít všechny pojmy na jedné kartě.

S ohledem na doporučený počet vyhraných kol ale hra rozhodně potřebuje vždy více než půl hodiny vašeho času a často i víc. A to je u takto zaměřeného boxu docela dost.

mas-na-to-nos-08

Zajímavostí je také samotné bodování. Týmy si totiž nepočítají úspěchy, ale místo toho porovnávají počet svých úspěchů a pouze ti lepší získají bod. To je ale tak trochu nespravedlivé, protože každý tým má jinou kartu, jiná zadání a tedy i jiné šance na hádání.

Zadání nejsou složitá. Klíč, mikrofon i včelu dokáže nakreslit každý. Pojmů je na každé straně šest, takže v ideálním případě má tým na každou položku deset vteřin. Čistě teoreticky se dá většina z nich stihnout, ale je to spíš výjimka.

mas-na-to-nos-09

Máš na to nos? je legrační party hrou, která je určena hlavně pro děti a rodiny. Ty se u ní pobaví nejvíce, protože jim nejde tolik o přesnost kresby, ale o to se pobavit. Na druhou stranu proti tomuto určení jde minimální rozumný počet hráčů – čtyři. Jinak ale hra Máš na to nos? umí pobavit a rozesmát.

Recenze: Máš na to nos? – nos nemusí být jen na čuchání
Máš na to nos? je rodinnou party hrou, která se hodí třeba na narozeninovou oslavu nebo jen tak pro zábavu. Ale vždy potřebujete u stolu alespoň čtyři hráče, abyste si partii užili naplno. U hry zažijí solidní porci legrace, ačkoliv celá partie trvá možná až zbytečně dlouho, pokud se držíte pravidel a jejich počtu bodů. Hra má pěkné zpracování a zajímavý bodovací systém, který ale má tendenci být nespravedlivý. Máš na to nos? je party hra plná legrace.
Klady:

+ zábavná náplň
+ průhledná tabulka
+ hodně karet se zadáním
+ minutový limit na tah
+ souboj v počtu úspěchů
Zápory:

- minimálně 4 hráči
- delší herní doba
- nespravedlivé bodování
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cesty osudu – čas si zahrávat