Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Medvídek Pú Super den

Medvídek Pú zítra slaví narozeniny, a protože ví, že mu všichni jeho kamarádi připravují nějaké dárky, rozhodnul se, že je překvapí. Dá jim také dárky, protože je má všechny rád, i toho mrzutého Králíka, i pesimistického Ijáčka, veselého Tygra a ustrašené Prasátko. Ale nezapomene ani na Sovu nebo na malého klokánka Rú.

Když nastala konečně noc před Púovými narozeninami, tak náš medvídek ležel v posteli a převaloval se. Stále ne a ne přijít na to, co by mohl kamarádům dát. Až v noci, když konečně usnul, k němu uprostřed spánku přišel spásný nápad. Dá jim med! Je zdravý, protože ho vyrábí včeličky. To on jako medvídek moc dobře ví.

Hned co se ráno probudil, začal prohledávat své skrýše. Ale k jeho zděšení byly všechny prázdné. Jejda, to jsem ale musel mít hlad, hladil si bříško a přemýšlel, kde by asi tak našel trochu medíku. A pak ho to napadlo. Zkusí nějaké najít ve starém stromu, kde sídlí hejno včel. Nakonec se mu podařilo ze stromu vydolovat dokonce dvanáct malých misek medu. Teď už je jen tajně roznést přátelům dřív, než začne jeho oslava.

A právě to bude vaším úkolem a náplní hry Medvídek Pú Super den. V ní se díky společnosti Trefl podíváme už poněkolikáté do Stokorcového lesa za svým oblíbeným mlsajícím kamarádem medvídkem.

Podobně jako ve hrách Hop, hop! (recenze) nebo Medvídek Pú baví a učí (recenze) se i tentokrát můžeme vžít nejen do kůže samotného Medvídka Pú, ale také kteréhokoliv z jeho milých a veselých kamarádů.

Společnost Trefl přinesla tuto hru, která se jmenuje v originále Winnie the Pooh Super Day, do češtiny na jaře letošního roku 2011. Snaží se s ní tak navázat na úspěch zajímavé kačerovské Faraonovy kletby (recenze) nebo pohádkové hry Princezny před velkým plesem (recenze).

Krabice nás nepřekvapí ani rozměrem a ani pěknou ilustrací, která využívá pěkných barevných kreseb ze studia Disney. Pod víkem najdeme už pomalu tradiční sestavu – jeden v půli přeložený hrací plán, který zobrazuje Stokorcový les. Na obrázku vede a různě se přes celou plochu klikatí cesta od jednoho domečku k druhému. Najdeme zde všechny ty oblíbené hrdiny z příběhů Medvídka Pú a vedle jejich domečku najdeme místo, kam je třeba doručit soudek medu.

Kromě nich se dočkáme také čtyř figurek, kostky, ale především žetonů medíku, které budou muset hráči roznášet po lese. Nemohou samozřejmě chybět i stručná a jednoduchá pravidla, která budete hledat v poměrně silné brožurce s hromadou jazyků. Čeština je až na konci jako poslední.

Na hře samozřejmě nebudeme hledat žádné složitosti. Prostě si hráči vyberou jednu z figurek, které jsou k dispozici. Právě za ni budou pobíhat po lese a roznášet med kamarádům. Ke hře budete potřebovat také zásobu žetonků medu, kterou rozdělíte mezi hráče a samozřejmě šestistěnnou kostku.

Hráči se pohybují v průběhu partie po hracím plánu a snaží se doručit co nejvíce soudků medu. K tomu stačí trocha plánování a štěstí v podobě co nejvyšších čísel na kostce. Ke každému domečku se dá dostat hned několika způsoby, protože cestiček lesem je spousta a neustále se protínají. Všichni hráči se tak často potkají a to lze využívat i k nějakým drobným domácím úpravám. Ale zatím se budeme držet pravidel.

V těch závisí na tom, kolik hraje hráčů. Pokud hrají dva, pak doručují každý hned čtyři soudky. Sobě doručovat nesmí, ale jinak roznáší všem kamarádům, kteří ve stokorcovém lese bydlí. Těch je sedm. Žádný z kamarádů nesmí dostat více než jeden soudek. A právě v tom je kouzlo této varianty pro dva hráče, protože každý si musí pečlivě vybírat místo, kam chce dorazit, aby mu ho nevyfouknul soupeř.

Hra by v této variantě mohla skončit ve chvíli, kdy jeden z hráčů doručí čtvrtý med, ale vítěz si ještě musí dojít pro sladkou odměnu do středu hracího plánu. Tam totiž najdete červené cílové políčko, které uvítá hrdiny s otevřenou náručí.

Při putování lesem však na zvířátka čeká spousta nástrah, ale také pomocí. Občas budou muset čekat na jednom políčku na další tah (třeba když budete pomáhat Púovi přišívat kus svetru, který se mu utrhnul), někdy se zase mohou posunout o daný počet políček libovolným směrem, protože je napadne roj včel. Ale nebojte se, určitě jsou přátelské a chtějí si povídat, naši kamarádi na ně ale zrovna nemají čas. V průběhu chůze se nemohou hráči sami od sebe otáčet čelem vzad, ale některá políčka s šipkou jim to umožní. Právě ty občas rádi uvidíte, když se změní situace v lese.

Jiné počty hráčů snižují počet doručených medíků, ve třech doručujete dva a ve čtyřech už jen jeden soudek. Právě zde dochází k nevyrovnanosti, protože ve čtyřech se daly stále doručovat dva i s dodržením pravidla, že žádná postava nesmí dostat dva medy. Doporučujeme to také podle toho upravit. Ve třech by se sice také dalo hrát na tři žetony, ale na hracím plánu bude už opravdu přemedováno a dočkáte se velice napínavého souboje.

Druhou možností, kterou zmiňují také samotná pravidla, je zrušit omezení jednoho medu na zvířátko. Tím se otevřou zcela jiné doručovací možnosti, ale připravíte se o strategické rozhodování, koho navštívit a koho ne. Tady totiž pak závisí opravdu jen na štěstí, jak vám bude nakloněná šestistěnná kostka.

Pokud se hráči někde potkají, doporučujeme, aby se sebe navzájem lekli a museli se otočit a běžet tři pole na opačnou stranu, než přišli. Přináší to do hry legraci a další úroveň plánování, které mohou děti při hře využívat.

V pravidlech jsme narazili na jednu nepříjemnou tiskovou chybu. U vysvětlení významu obrázkového políčka s deštníkem, který značí, že se stahují mračna a bude pršet, totiž chybí vytištěná číslovka o kolik se má postavička posunout polí. Samozřejmě je pouze na hráčích, jaké číslo si sem doplní.

Medvídek Pú Super den je velice jednoduchá hra vhodná pro malé děti. Přitom však umožňuje určitou úroveň plánování a není pouze čistě o náhodě, jak podobné hry bývají. Právě tato skutečnost v kombinaci s pěknými ilustracemi a poctivým zpracováním nám umožňuje doporučit tuto hru pro všechny malé děti, které mají rády medvídka Pú.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 30 % za dětský pohled.

Recenze: Medvídek Pú Super den
Klady:

+ ilustrace
+ přidává novou činnost k hodu kostkou
+ učí hledání nejkratší cesty
Zápory:

- špatně vyvážené pro více hráčů
- tisková chyba v pravidlech
- pro rodiče příliš jednoduché
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: TOP 10 – od hovínka po jednorožce