Recenze: Metro 2033 – budoucnost v podzemí

Metro 2033 - balení

Pod romantickým městem Moskva se nachází síť tunelů. Kdysi to bylo metro, které přepravovalo miliony lidí denně. To byly časy největšího rozkvětu, které už jsou ale dávno pryč. Zemi zasáhla válka. Nejen Rusko, celý svět. Nukleární bomby srovnaly na povrchu se zemí všechno, co nám bylo drahé. Radiace vyplnila i ty nejmenší škvíry a dokonala dílo zkázy.

V některých městech ale stále zůstal život. A jedním z nich je právě Moskva. Pro přeživší se stalo jejich jediným útočištěm právě bývalé metro. Mají zde vlastní města postavená kolem bývalých stanic. Schody na povrch jsou zabedněné. Vozy a soupravy přesto jezdí. Vozí lidi sem a tam, jak jim bylo souzeno.

Tak tohle se stane za dvacet let ode dneška. Jenže pokud si myslíte, že taková zkušenost lidstvo změní, tak se pořádně pletete. Nespojily se společně proti narůstající hrozbě zmutovaných příšer, jejichž prostřednictvím se příroda vyrovnává s katastrofou. Místo toho bojují mezi sebou o nadvládu nad jednotlivými stanicemi. Nezbývá nám tedy jiná možnost, než se přidat a bojovat.. nebo zemřít..

Metro 2033 - připravená hra

Na víku na vás vybafne postava s plynovou maskou. Ta je ve světě Metro 2033 nezbytnou výbavou k přežití. Doufejme tedy, že uvnitř krabice se žádné toxické materiály nenachází. Pro jistotu na začátek zadržíme dech. Takže nádech a jdeme na to!

V cestě nám nejdřív budou stát pravidla a také rozkládací herní plán, který má na sobě mapku moskevského metra. Ze spousty stanic a puntíků vám půjde hlava kolem, ale nelekejte se. Díky barvám je většina situací naprosto přehledná. Okolo kruhové mapky jsou ještě po stranách dvě stupnice – armádní nalevo a vítězných bodů napravo. Nahoře je počítadlo kol a dole nabídka trhu. Kolem se jen tak poflakují i textové bubliny s nápovědou ke hře, která vždy na mapě potěší, protože připomíná často důležité věci.

Tak ale už honem nakoukneme pod desku, kde se ukrývá hromada nejrůznějších karet s různým účelem. Jsou zde menší balíčky frakcí, hrdinů nebo zákonů. Dvě hromádky karet nebezpečí po osmnácti kusech (pro první a druhou fázi hry) doplňují další dvě osmnáctky pro vybavení a mise. Celkový součet završíme na 98 poslední sedmičkou karet boje.

Metro 2033 - připravená hra

A jejda, zapomněl jsem vám říct, že okolo karet není nic nebezpečného, takže už můžete svobodně dýchat. V klidu si tak můžeme prohlédnout zbývající hromádky vycvakaných žetonů zdrojů a také čtrnáct koleček pro každou ze znepřátelených frakcí. Potěší šestice figurek, které představují hrdinu a tedy vlastně vás, jak se vydáte do metra ve snaze přebrat kontrolu nad všemi stanicemi právě pro váš lid. Karta hrdiny obsahuje kromě portrétu především jeho rychlost (v levém horním rohu) a sílu (v pravém dolním rohu). Nechybí ani speciální schopnost.

K hrdinovi patří nerozlučně i nějaká konkrétní frakce. Na její textové kartě najdete seznam vašich domovských stanic, schopnost i bonus, který dostanete do začátku partie. Důležitý je také symbol frakce.

Hrou vás bude provázet čtveřice ikon zdrojů. Jsou zde prasata, náboje a houbičky, které produkují jednotlivé stanice. Ty jsou propojené tunely, kterými budete se svými hrdiny cestovat. Na mapě jsou také zakroužkované stanice domovské a opuštěné hnědé.

Metro 2033 - připravená hra

Právě na vaše domácí lokality položíte jeden ze žetonů, jakmile začnete připravovat hru a to stranou s produkovanou surovinou nahoru. Musíte si k tomu ale také vybrat svoji frakci. Pokud nepanuje shoda, musí hráči vybírat postupně a výhodu první volby má začínající hráč. Další žeton položíte na výchozí stav armády, který je pro všechny znepřátelené strany stejný – dva. Hráči začínají shodně se třemi vítěznými body, které odpovídají počtu kontrolovaných stanic.

Teprve teď je čas vybrat hrdinu, který není vázaný na frakci. Všichni jsou nezávislí a následují pouze svoje přesvědčení. Jeho postavičku můžete položit na kteroukoliv z vašich tří startovních lokací na mapě.

Na herní plán vedle mapy položíte zamíchané balíčky zákonů a vybavení, z něhož vytvoříte otočením horních čtyř karet nabídku trhu pro začátek partie.. Všechny ostatní balíčky karet zamícháte a spolu s žetony umístíte vedle plánu a konečně se můžete nechat pohltit radioaktivitou, protože partie může začít.

Metro 2033 - připravená hra

Každé kolo hry je rozdělené na pět fází, kterými hráči prochází společně a postupně provádí možnosti, jež jim hra nabízí. Na začátku každého kola vám bude hej. Pokud u kola najdete symbol zdrojů, dostanete počet žetonů odpovídající právě produkované surovině.

V některých kolech se budete muset bránit útoku příšer z podzemí. Do cesty jim můžete poslat buď svoji armádu, nebo hrdinu. Především ale musí vybrat jednu ze svých stanic, na kterou útok povede.. Podobu a sílu útoku určuje náhodně otočená karta hrozby z balíčku. Každý hráč, který takový nájezd úspěšně odrazí, dostane odměnu specifikovanou přímo na kartě. Pokud prohrajete, přicházíte o určenou stanici. To znamená, že odložíte stranou žeton kontroly, který jste na ní měli.

Občas se sejdou velitelé všech frakcí a pokusí se prosadit nové zákony. O těch všichni společně a demokraticky hlasují. Počet vašich hlasů je určený počtem stanic, které máte pod kontrolou. Hráči hlasují tajně, a když je pro více než polovina, zákon je přijat a platí pro všechny jednotně a závazně.

Metro 2033 - připravená hra

Poté se konečně dostanete ke slovu a můžete naverbovat pro svoji armádu nové jednotky. Současně ale musíte být schopni zaplatit náklady na údržbu celého vojska. Armáda se silou pět a menší nestojí nic, každá další jednotka navíc vás bude stát jedno prasátko. Za každé posílení vojska o jednoho muže zaplatíte také jednoho čuníka.

A nastává čas boje. Se svojí armádou můžete zaútočit na libovolnou neutrální nebo soupeřovu stanici, pokud sousedí s lokalitou pod vaší kontrolou. Místo krveprolití můžete vyslat muže do podzemí hledat suroviny, za což jste odměnění okamžitě jedním žetonem podle vaší volby.

Jak tedy probíhá takový útok? Ve své podstatě se jedná o obyčejné porovnání síly obou zúčastněných stran. Armáda soupeře při útoku automaticky brání stanici, která je pod útokem. Přesuny v podzemí jsou velice rychlé a žádné překvapivé útoky zde nejsou možné.

Metro 2033 - karty

V případě, že se bitva odehrává mezi dvěma hráči, pak do prostého součtu čísel vstoupí ještě karta z bojového balíčku. Oba soupeři dostanou náhodné tři listy ze zamíchaného balíčku, sedmá je odložena stranou, aby druhá strana nevěděla, co přesně protivník dostal. Bonus této karty se započítá k síle armády nebo hrdiny a tím je jasný vítěz. V případě remízy žádná strana nic nezíská ani neztratí. Poražení armády má za následek zisk pozic, zatímco vaší silou zahnaný hrdina vám musí odevzdat jednu kartu svého vybavení.

Kromě armády máte pod svojí kontrolou ale také figurku hrdiny. Ten se může přesouvat tunely metra, ale také může útočit na libovolné stanice. Díky tomu vlastně máte možnosti útoku hned dvakrát za kolo. Mimo klasické možnosti může hrdina také měnit suroviny, ale především nakupovat karty vybavení (pouze v konkrétních místech) a obdržet zadání nějaké nové mise (za úplatu).

Vaším úkolem, který zároveň přinese konec partie, jsou dvě různé věci. Buď můžete získat deset vítězných bodů, nebo mít pod kontrolou všechny čtyři velké stanice (polis). Takový hráč, který udrží tyto podmínky až do konce kola, se stává okamžitě vítězem partie.

Metro 2033 - rozehraná hra

Metro 2033 je jednoduchou válečnou hrou odehrávající se podzemí v postapokalyptickém prostředí. Nabízí nenáročné soupeření mezi hráči, které ale dává velký důraz na konflikt. Hráči musí bránit svoje získané stanice a současně výpady získat nové pozice. Ty přináší nejen vítězné body, ale také příjem zdrojů.

S tím se právě pojí také problém, protože ve chvíli, kdy někdo má více stanic, získává více surovin a je díky tomu stále silnější. Ostatní se proti němu mají šanci pouze spojit a pokusit se mu nějaké stanice znovu sebrat.

Z taktického pohledu mají velký vliv na partii hrdinové, kteří jsou schopni sami porazit i armádu. Zásadní jsou karty vybavení, které pomohou výrazně i v boji proti silnějšímu protivníkovi. Navíc právě hrdinové mají zdaleka nejširší výběr akcí v každém kole a jsou tím nejdůležitějším prvkem bitvy.

Metro 2033 - detail herního plánu

Dvojice armáda a hrdina umožňují rovnou dva útoky za kolo, takže se často v partii něco děje. Ale vedení se v závislosti na již zmíněném problému příliš nemění. Souboje s nájezdy z hlubin jsou často těžké, ale nakonec se na ně dokážete připravit.

Dalším problémem je variabilita partie, která je pocitově hodně podobná napříč jednotlivými hrami. V balení není dostatek karet hrozeb a není zde nic, co by od sebe hry výrazně odlišilo – mapa a všechno kolem je stejné, mění se jen vybavení hrdinů. Díky tomu se Metro 2033 může ohrát a útočí tak především na fanoušky postapokalyptického světa.

Partie trvá kolem jedné hodiny, ale může tento čas i snadno přesáhnout, pokud se potkáte s přemýšlivými hráči. Ve dvou to není zdaleka taková zábava a ačkoliv je mapa omezená na konkrétní lokace, pokud si ji chcete užít, hrajte alespoň ve třech, nejlépe ve čtyřech. Pět až šest hráčů s sebou přináší riziko dlouhé partie, což téhle jinak jednoduché hře příliš nesvědčí.

Metro 2033 - karty

Největší zbraní Metro 2033 je silné a zajímavé téma a prostředí. To určitě přesvědčí mnoho hráčů, aby ji vyzkoušeli přes již zmiňované nedostatky. Metro 2033 má daleko k dokonalosti a tak nezbývá než doufat, že ruská tvorba her tímto neskončila. Těšíme se na další pokusy, ale tenhle se nepovedl tak, aby vystoupil z řady jiných her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSergey Golubkin
IlustraceSergey Dulin
VydavatelHobby World, Ogry Games
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 6
Herní doba80
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(9 voters)
KategorieAdventure, Novel-based, Science Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Time Track, Voting
RodinaCities: Moscow (Russia), Components: Map (City Scale), Theme: Post-Apocalyptic
Alternativní názvyМетро 2033. 2-е издание, Метро 2033. Вторая редакция

Více o hře.

Recenze: Metro 2033 – budoucnost v podzemí
Metro 2033 chtělo těžit z postapokalyptického světa a to se mu daří. Prostředí a atmosféra je to hlavní, čím vás zaujme. Zemský povrch je neobyvatelný a lidé žijí jako krtci v tunelech metra a přilehlých stanicích. A o ty svádí bitvy armády i hrdinní jednotlivci, kteří se perou o suroviny, najímají nezkušené vojáky a zaplňují celý komplex. Hra počítá i s hrozbami zvenku, které na hráče útočí a ti se jí musí postavit společně. Každá frakce je trochu jiná a má svoje dovednosti, ale v průběhu dalších partií vám všechno bude připadat povědomé a hodně podobné. Ve hře není příliš způsobů, jak od sebe jednotlivé hry odlišit. Výhodou jsou opravdu jednoduchá pravidla, která nemají žádná nejasná místa. Partie se může na jednoduchý princip docela hodně protáhnout. Ve výsledku tak je Metro 2033 maximálně průměrnou hrou, která zůstala spíš v minulosti, než aby koukala do budoucnosti.
Klady:

+ téma
+ napínavé souboje mezi hráči
+ hrdinové
+ na bojovou hru jednoduché
Zápory:

- efekt rozevírajících nůžek mezi bohatými a chudými
- hrdinové jsou možná až příliš silní
- ve vysokých počtech hráčů dlouhé partie
- málo variability mezi partiemi a brzy se ohraje
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tik Tak Bum! Junior Disney – trpaslíci hledají bombu