Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Monza – barevný zážitek na plné pecky

Monzu obdivují jezdci a respektují ji inženýři a mechanici. Legendární závodní trať v Monze nabízí směsici adrenalinu, rychlosti a precizních zatáček, která vábí. Když se motory roztáčejí na startovním roštu a závodníci se usadí za volanty, veškeré obavy ustupují. Je čas rozpoutat závodní šílenství na jedné z nejslavnějších tratí světa.

Jürgen P. K. Grunau pojmenoval svůj koncept právě podle této italské legendy a v roce 2000 přivedl na svět hru Monza pod záštitou značky HABA. Ilustrace od Tobyho Dahmena dodávají hře závodní lesk. Nyní si ji můžeme zahrát v kompletní české lokalizaci oficiálního českého distributora značky HABA.

Jelikož se jedná o speciální edici, nelze to přehlédnout ani na obalu. Závodní dobrodružství je uchováno v kovové krabičce s prolisovaným víkem, které zdobí dvě formule na cílové čáře. Po otevření se hráči musí rozhodnout, na které straně herního plánu chtějí závodit, což zároveň určuje náročnost a délku závodu.

Každý z účastníků si vybírá závodní vůz a umístí ho na startovní čáru, tedy na velké bílé pole. K tomu připraví trofeje v počtu účastníků závodu. Sada šesti kostek je připravena a závod může začít.

Hráč na tahu vezme sadu barevných kostek a hodí s nimi. Poté se snaží vytvořit barevnou řadu na trati, začínající na poli sousedícím s jeho vozem. Kostky lze položit pouze na políčka stejné barvy. Pokud hráč vytvoří nepřerušenou řadu polí, může přesunout svůj vůz kupředu.

Každé následující políčko musí být blíže k cíli, a hráč může měnit dráhy a vyhýbat se překážkám, pokud dodrží pravidlo. Soupeře není nutné objíždět, a dokonce lze vystrčit protivníka z jeho pozice, pokud na ní hráč skončí.

Obvykle hráč nevyužije všechny hodiny barvy, a jakmile nelze dále pokračovat a vůz se dostane na pozici poslední kostky, je na tahu další hráč. Hráči se pohybují dopředu až do chvíle, kdy první vůz přejede cílovou čáru. Ostatní mají šanci dohrát aktuální kolo, aby všichni měli stejný počet tahů. Pokud někdo dorazí do cíle, vítězem je ten, kdo v posledním tahu potřeboval méně kostek.

Monza by byla běžnou závodní hrou, ale barevná políčka a kostky mění vše. Najednou se stává unikátní zábavou, která nevyžaduje počítání a je vhodná i pro předškoláky. To dělá z Monzy naprosto nezapomenutelnou zábavu.

Pravidla zahrnují i druhou, složitější variantu. Hráči získávají špetku taktických možností, kterými mohou ovlivnit situaci na plánu. Základní pravidla zůstávají stejná, ale hráči mohou jednou za partii hodit dvakrát některou kostkou nebo využít bonusové žetony jako jeden bod dané barvy. To snižuje vliv náhody, protože chybějící barvu lze jednou za partii doplnit. Kromě toho existuje tzv. turbo, které hráč získá za využití všech šesti kostek ve svém tahu.

Hra nejenže je jednoduchá a přístupná pro pětileté závodníky, ale také vypadá skvěle, včetně pěkných dřevěných autíček a kostek s barevnými puntíky. S jedním kolem, které je pěkně krátké, je partie odehraná za patnáct minut, a není čas na nudit se.

Závodění je zábavné, přičemž hráči se snaží předjíždět a situace se neustále mění. Monza si získala srdce všech dětí, kterým jsme ji představili, a poskytuje nezaměnitelnou alternativu k obvyklým cílovým hrám. Monza je bezesporu nejlepší závodní hrou pro děti, a to zejména pro ty předškolního věku.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: Únikovka Souboj posádek – uteče jen jeden tým!