Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Papírové moře – šustící vlny

Když se vlní voda, je to všechno v pořádku. Jenže kdesi na zemi má být bájné moře, ve kterém se podobně pohybuje papír. Okolí je plné šustění a hlubiny zde obývají nevídaná stvoření. Vydejte se i vy na nevídanou dovolenou.

Při tom nebudete muset opustit své oblíbené místo na gauči, protože cestu nabízí nová karetní hra Papírové moře, kterou si pro nás připravili distributoři z firmy MindOK. Za ní stojí designérská dvojice Bruno Cathala a Théo Riviére, o ilustrace se postarali P. Y. Gallard a L. Derainne. Hra patří do stáje společnosti Bombyx.

Malá krabička s papírovou vlnou nás opláchne a přináší zábavu. Hráči karty jednoduše zamíchají a horní dvě vyloží, čímž připraví odhazovací hromádky. Zbývajících více než padesát karet zůstane připraveno jako hromádka.

Hráči se na tahu po celou dobu střídají a ve svém tahu si vždy mohou vybrat, jestli si vezmou jednu kartu na jistotu z odhazovací hromádky nebo dvě naslepo ze společného balíčku. I v tom druhém případě si ale nakonec mohou ponechat pouze jednu z nich a druhou právě odhodí, čímž obmění nabídku pro dalšího hráče v pořadí.

Tah ale pokračuje, protože přijde řada na možnost vyložení jedné nebo více připravených dvojic. Poté je na řadě další hráč v pořadí po směru hodinových ručiček. To ovšem neplatí, pokud má hráč dohromady v ruce a na stole karty v hodnotě rovnající se nebo přesahující sedm bodů. Takový účastník zavírá kolo, a to volbou jedné ze dvou možností. Buď končí hned, všichni sečtou body svých karet nebo zvolí možnost ještě jednoho tahu. Tedy pro všechny ostatní kromě něj, proto vyloží své karty a čeká, jestli ostatní soupeři nedokážou jeho bodový výkon překonat.

Hráči i v dalších kolech bojují o body. Ten, kdo jako první dosáhne cílovou hodnotu, se stává vítězem celé partie. Předčasně ukončit souboj o plavbu na papírovém moři lze pouze tak, že některý z hráčů získá všechny čtyři mořské panny.

Papírové moře je hra o sbírání párů. Ať už se hráči snaží střádat kraby, loďky, ryby nebo dvojice plavců se žraloky, je to pořád zajímavé a nevládne tomu tak velká náhoda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Může za to nejen šance sbírat odhazovací hromádky soupeřů, ale také vybírat si ze dvou karet pouze jednu.

Ještě zajímavější jsou ale sběratelské karty, které se na stůl nevykládají a hráči si je ponechávají jako překvapení na ruce. Tím významně mění závěr každého kola, protože mohou přinést pořádnou porci bodů. Jejich skórování je dynamické a závisí na počtu karet. V balíčku jsou ale také prémiové karty, které předepisují body pro jiné a ovlivňují to, jak hráči pracují s těmi základními, jinak docela levnými, kartami.

Dohromady sečteno a podtrženo je Papírové moře bodový salátem, kde body přináší sice jen karty, ale těch cest je i tak několik. Při tom ale body nijak nelétají za hráči samy, ale uchazeči o ně se musí bojovat.

Kola jsou rychlá, ale tím nejzajímavějším je vždy jejich konec. Cíl je snadný, rychlý, ale právě proto dosažitelný neustále pro všechny. Hráči nikdy nevědí, jak může kolo dopadnout a jestli mohou risknout ještě jeden tah nebo ne.

Dynamika a rychlost jednotlivých kol je příjemná a na více kol se pak celková partie vejde do třiceti minut. Čím více hráčů, tím lepší výběr, ale také méně odhadnutelný konec. Budete tam méně riskovat a většinou ukončovat kolo rovnou.

Papírové moře se nám hodně líbí a také jeho grafické pojetí lahodí oku. Především je ale důležité, jestli máte rádi body a jejich sbírání. Pokud ano, pak je tahle nová karetka Papírové moře výborným novým objevem, který vám zaručeně na nějakou chvíli vystačí.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Abalone Quattro