Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mutant Meeples – detektivka ze světa figurek

Mutant Meeples - balení

Autu zapištěly gumy, když se rozjíždělo z křižovatky. Za jeho volantem seděla hranatá bytost se jménem Skewt. Výtečný řidič, který uměl projíždět zatáčky smykem i v plném provozu. Před několika vteřinami dostal z dispečinku hlášení o vraždě stejně jako ostatní detektivové. Případ ale dostane jen ten z nich, který bude na místě jako první.

A Skewt chce potěšit svoji výplatní pásku i svého šéfa. Největší strach měl ale z toho, že Forrest Jump bude na místě dřív. Už jednou zahlédnul jeho vůz ve vedlejší uličce a věděl, že to bude hodně těsné. Křižovatka Dakota Street a Brokoli Avenue se pomalu ale jistě blížila a napětí stoupalo. Křižovatky se míhaly jedna za druhou, a když už Skewt měl místo činu na dohled, uviděl tam zaparkované Sidestepovo auto. Sakra, bude druhý, ale nevadí. V Meeptropolis se dějí vraždy každou chvilku, protože jeho obyvatelé jsou ze dřeva..

A právě toto velké město obývané postavičkami ze dřeva, takzvanými meeply, je dějištěm deskové hry ze stáje firmy Pegasus Spiele. Jenže Mutant Meeples, jak se hra jmenuje, má mnohem delší historii, než by se mohlo stát. Než ji zpracoval Ted Alspach v její nové inkarnaci z roku 2012, jmenovala se Ricochet Robots (rok 1999) a ještě dříve téhož roku Rasende Roboter. Autorem původní hry je Alex Randolph. O co je obohacená nová verze oproti té minulé bude jedním z témat naší dnešní recenze.

Mutant Meeples - připravená hra

Mutant Meeples je hra, která vás na víku uvítá ilustrací od autora hry (Ted Alspach), který vytvořil všechny obrázky v celé krabici. Konečná verze vyšla pod hlavičkou společnosti Bézier Games, kterou pak zastřešilo již zmiňované vydavatelství Pegasus Spiele, které přineslo už takové pecky, jako je Yedo (recenze) nebo Santiago de Cuba (recenze). Její vydání podpořila také kampaň na serveru Kickstarter.

Na obrázku se na vás usmívá známá postavička dřevěného hrdiny, kterého znáte už z mnoha deskových her. Její nejznámější angažmá je v řadě her Carcassonne (recenze). Právě firmě Hans im Glück autoři děkují za povolení použití tvaru jejich figurek. Díky tomu hra působí na první pohled takovým domáckým stylem, který se vám hned zalíbí a přinutí vás cítit se tam jako doma.

Nejdůležitější pro celé vyšetřování vašich detektivů je herní plán města. Na něm jsou ulice v americkém stylu – tedy pouze horizontální a na ně v kolmém směru vertikální. A mezi nimi najdete spoustu domů, které budou vašim detektivům překážet v přímé cestě. Herní plán ale ukazuje rovnou dvě města. Jedno město je Meeptropolis, které je hustší s více domy – to je ta jednodušší strana, zatímco druhé Meepville má obyvatel méně, ale také navigování po něm je nečekaně složitější.

Mutant Meeples - rozehraná hra

V detektivní hře nemohou chybět samozřejmě vyšetřovatelé osobně. Představují je dřevěné figurky v osmi různých barvách, které musíte označit dodanými samolepkami, čímž vyšetřovatelům dodáte speciální superhrdinské schopnosti. K nim dostanete také jejich podoby v kartonovém 2D světě. Osm kusů kulatých žetonů bude sloužit pro označení pozice každé postavičky, odkud vždy vyráží na zásah. Těchto 48 žetonů odpovídá obrázkům všech detektivů pro všech šest hráčů. Podobný čtvercový tvar mají také dílky s čísly, které se nazývají žetony pohybu.

Pro hráče jsou dále připravené herní plány. Ty vás zaujmou svým zvláštním vzhledem, protože obsahují pouze třicet políček – po deseti ve třech řadách a nad nimi sloupečky odpovídající číslovky od jedné do deseti. Využijete určitě také nápovědní destičky s vypsanými speciálními dovednostmi detektivů. Zbývá nám zmínit už jen kulaté žetony s písmeny určujícími souřadnice zločinu a také jedny malé plastové přesýpací hodiny.

Na začátku každé partie si vyberete stranu herního plánu podle požadované obtížnosti. Ve hře překvapivě nenajdete žádnou volbu barev, místo toho dostanete do svého vlastnictví po jednom čtvercovém žetonu od každého detektiva. Ty si položíte nad svůj hráčský plán s třiceti čtvercovými políčky, která jsou zatím prázdná. V hraní vám pomůže také nápověda schopností.

Mutant Meeples - rozehraná hra

Herní plán zabydlíte v úhlopříčce z levého horního do pravého dolního rohu osmičkou postaviček a pod ně položíte kruhový žeton s jejich portrétem. Jejich pořadí může být naprosto náhodné, ale postavit je můžete jen na označená místa. Nad herní plán rozložíte žetony pohybů s čísly do řady od jedničky po 24. Poblíž také položte kulaté žetony lokací a přesýpací hodiny tak, aby je měli všichni účastníci na dosah.

Partie Mutant Meeples probíhá v reálném čase a všichni hráči se snaží současně najít co nejkratší cestu k místu zločinu. Na začátku kola musíte takové místo označit náhodným vylosováním dvou písmenkových souřadnic. Jakmile pověřený hráč umístí na toto místo značku, mohou všichni začít hledat.

Detektivové se pohybují jako na opravdu kluzkém ledu. Jakmile se rozeběhnou, zastaví se až o nejbližší překážku. Teprve to se počítá jako jeden pohyb. Postupně se zastavujete, otáčíte a odrážíte od zdí na herním plánu (i rámeček kolem města se počítá jako zeď) tak, abyste se co nejrychleji dostali k místu zločinu. Úkolem ale není se tam dostat nejdříve z hráčů, ale najít co nejkratší způsob, jak se tam kterákoliv z postaviček může dopravit.

Mutant Meeples - rozehraná hra

Všechno ale probíhá pouze ve vašich hlavách. Figurky zatím stojí klidně na svých startovních pozicích a je pouze na vás, abyste si představili jejich pohyb. Současně je dobré také počítat, protože každé zaražení se o překážku se počítá jako jeden krok.

Kdykoliv má libovolný hráč pocit, že našel rychlou a dobrou variantu, může začít jednat. Z žetonů, které leží nad jeho hráčským plánem, vybere všechny postavičky, kterými kvůli dosažení místa činu pohnul. Hýbat více postavičkami je občas nutné, protože si tak můžete vytvořit překážku v místě, kterým byste jinak pouze proběhli. Žetony položí na čísla odpovídající počtu pohybů, které daná postavička provede. Pak si vezme z čísel ležících nad plánem hodnotu, která odpovídá součtu všech pohybů.

Pak otočí přesýpací hodiny, čímž znervózní ostatní. Ti mají už pouze omezený časový limit na to, aby se pokusili najít lepší cestu. I tito hráči provedou rozmístění žetonů postaviček a získání čísla počtu pohybů. V případě, že někdo z ostatních hráčů vymyslí sérii pohybů, jejichž celkové číslo se už nad herním plánem nenachází, musí si vzít následující vyšší volné číslo.

Mutant Meeples - rozehraná hra

Kolo vyhraje hráč, který dosáhnul cílového místa správně na nejnižší počet kroků. Ten si jako odměnu může přidat do svého supertýmu detektivů právě tu postavičku, kterou cíle dosáhnul. Ale protože vyšetřovatel je zaměstnaný zločinem, nemůže už jej použít v následujících kolech. Na jeho začátku se opět odhalí nové souřadnice a hra pokračuje. Cílem všech protivníků je získat do svého týmu celkem šest členů, čímž se jeho tým stává jediným a nezpochybnitelným vítězem.

Mutant Meeples je úžasně zábavná hra, která klade neuvěřitelné nároky na představivost a plánovací schopnosti hráčů. Musíte si být schopni zcela dokonale představit trajektorii figurek a naplánovat jejich pohyb zasekávající se o každou čekající zeď tak, aby co nejrychleji dorazili do cíle.

Zůstává ale jen na rozhodnutí hráčů, jak dlouhé vlastně jedno kolo bude. Jakmile se ale jeden z nich rozhodne, že už nechce dál hledat a je se svým řešením spokojený, vezme si žeton a otočením přesýpacích hodin odstartuje nervák. V těch posledních desítkách vteřin je téměř nemožné najít něco lepšího, takže často vezmete pomalejší cestu a budete doufat, že se protivník zmýlil.

Mutant Meeples - žetony

I to se v průběhu partie stává a ne zrovna zřídka. Velice snadno hráči přehlédnou nějaký pohyb nebo si nesprávně zapamatují nějaký krok. To vede k okamžité diskvalifikaci a svůj plán musí ověřit druhý hráč v pořadí podle počtu kroků. Díky tomu máte i po dokončení kola naději na vítězství, ačkoliv zdánlivě nemáte nejrychlejší řešení.

Obtížnost si můžete sami nastavit volbou strany plánu. Víc zdí znamená jednodušší hru, protože detektivové se mohou zarazit dříve. Přesto si velice často musíte vypomáhat jinou postavičkou. Díky tomu se policisté dostávají do jiných výchozích pozic a začínají následující kolo na místě svého pobytu místo ve středu. To platí i pro detektiva, který na místo zdárně dorazil.

V balení jsme ještě nezmínili dvě podstatné skupinky předmětů, které obrovsky navyšují znovuhratelnost. První z nich jsou bourací a stavěcí dílky. Je jich dohromady dvanáct a s jejich pomocí si můžete upravit vzhled města naprosto k obrazu svému – buď přidat budovy a zjednodušit si tak hru nebo naopak ubrat a udělat ji náročnější.

Mutant Meeples - žetony

Ještě větší radost vám ale udělá malé rozšíření, které je dodávané s hrou. Jmenuje se Sidekick a obsahuje nové postavičky s novými schopnostmi. Ty ještě dále rozšiřují možnosti hry a především vám umožňují vybrat si do partie jen ty detektivy, které chcete! Tím je variabilita ještě víc ohromující.

Výměna robotů za detektivy hře prospěla. Co je ale úplně tím nejdůležitějším vývojovým rozhodnutím, které vás dostane, jsou speciální schopnosti. Ty vám sice dělají hledání těžší, ale naopak pomohou dostat se úspěšně ze zdánlivě neřešitelných případů. Partie se ale i tak bez problémů směstná hluboko pod jednu hodinu.

To ovšem neznamená, že se Mutant Meeples svojí hratelností zavděčí každému. Za prvé tu všichni řeší společně takovou malou hádanku. Pro milovníky hlavolamů je tahle hra rájem, protože mohou řešit nekonečné množství zadání a ještě u toho změřit síly s ostatními. A pocit z vítězství je tady opravdu sladký. Pro mnoho dalších hráčů to je ale známka toho, že se ze společenské hry stává spíš hra, ve které ostatní hráče moc nevnímáte. To souvisí se samotným herním principem a také naznačuje, že se vlastně zážitek neliší v libovolném počtu hráčů.

Mutant Meeples - rozšíření

Někteří hráči pak zase zjistí, že jim tenhle druh plánování a představivosti prostě nesedí. Dělají chyby nebo nejsou schopní najít správnou cestu. Tahle hra vyžaduje pečlivé soustředění a opravdu specifický typ představivosti. A ten nemáme všichni stejně dokonalý, někteří hráči se tak mohou u partie cítit méněcenní.

Ale ani tyto zápory nezabránily Mutant Meeples, aby nás nadchly. Ne úplně všechny, protože někteří členové z detektivní práce zbaběle odstoupili, ale stále zůstávají skvělí především svojí myšlenkou a přidáním superschopností. Změna oproti Ricochet Robots není tak výrazná, aby opodstatnila samotnou koupi, ale pokud předchozí verzi nemáte, pak vám tahle určitě pořádně zavaří mozek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTed Alspach
IlustraceTed Alspach, Christine Conrad, Hans-Georg Schneider
VydavatelBézier Games, Pegasus Spiele
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 7
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategoriePuzzle, Real-time
MechanismyGrid Movement, Modular Board, Variable Player Powers
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Mutant Meeples – detektivka ze světa figurek
Mutant Meeples je detektivní hrou, ve které neřešíte zločin, ale musíte pouze dorazit na místo činu. Vyšetřování pak už necháte na samotných detektivech a hry se netýká. Hra nabízí jedinečnou myšlenku plánování pohybu společných postaviček po plánu tak, aby některý z nich dorazil až na náhodně vybrané místo na plánu. Zločin se stane vždy na jiné souřadnici plánu. Při pohybu ale nemůžete zatáčet, jak se vám zlíbí. Místo toho se zastavíte vždy o nejbližší překážku a teprve pak můžete pokračovat. Všichni se snaží naplánovat co nejrychleji co nejkratší cestu. K tomu potřebujete hodně dobrou představivost, kterou nemají všichni stejnou, a proto mohou mezi hráči být občas velké rozdíly. Hráči plní úkol současně, ale vlastně každý zvlášť. Postavičky mají unikátní schopnosti, které hře dodávají zajímavé možnosti a ve hře najdete dokonce i malé rozšíření navíc. Domy na herním plánu můžete přemístit za pomoci přídavných destiček a díky tomu je hra prakticky nekonečně odlišná. Mutant Meeples nabízí skvělou zábavu, která ale některým hráčům prostě nepůjde. Jinak se ale jedná o parádní nápad, který doporučujeme každému alespoň vyzkoušet na vlastní kůži..
Klady:

+ skvělý a originální nápad
+ všichni hrají současně
+ hra je pokaždé úplně jiná
+ rozšíření v krabici
+ náročné na představivost
+ oboustranný herní plán nabízí dvě obtížnosti a rozšiřující dílky nekonečné varianty
+ superschopnosti všech detektivů
Zápory:

- někteří lidé nemají tento typ představivosti dobrý
- každý z hráčů hraje samostatně, chybí jakýkoliv kontakt
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rokoko – středověká móda