Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Oz Fluxx – země Oz byla zfluxxována

Oz Fluxx - balení

Země Oz se stala námětem nové karetní hry ze série Fluxx (recenze původní hry) od společnosti Looney Labs. Autorem herního konceptu stále zůstává Andrew Looney, mění se téma a možná nás zase trochu překvapí karty. To uvidíme už za chvilku. Nyní je ještě důležité zmínit jméno autorky ilustrací, kterým je Michael Hays. Oz Fluxx je novinkou pro rok 2012 a teprve před měsícem se dostal do obchodů po celém světě.

Než se podíváme, co je nového, nejdříve se koukneme na krabičku. Ta se ničím neliší od ostatních her Fluxx, jako příklad může sloužit třeba Star Fluxx (recenze) a skládá se ze dna a odděleného víka. V krabičce leží karty ve dvou hromádkách, které jsou na začátku schované v igelitovém obalu. Kromě těchto karet najdete v krabici jen pravidla (anglicky), která vysvětlují neznalým, jak se vlastně Fluxx hraje.

Oz Fluxx je zaměřený více na děti, čemuž odpovídá nejen téma, ale i ilustrace. Samotný Fluxx má dostatečně jednoduchá pravidla na to, aby si je děti bez problémů osvojily a naučily se je. V této recenzi je zmíníme jen ve zkratce jednoho odstavce. Pokud si chcete pravidla přečíst podrobněji, vraťte se k naší recenzi původního Fluxxu.

Oz Fluxx - rozehraná hra

Fluxx je o tom, že se hráči snaží splnit úkol ležící ve středu stolu. K tomu slouží kromě akčních karet především dva další druhy – cíle, které můžete do středu sami vyložit a pašáci (keepeři), které sbíráte. Právě jejich kombinace vám obvykle zajistí vítězství. Hra Fluxx má velice volná pravidla, která si hráči sami určují vykládáním karet s pravidly do středu herního plánu – mění tak počty karet k dobírání, hraní nebo to, kolik mohou hráči držet karet v ruce. První, komu se podaří splnit úkol, okamžitě vyhrává.

Fluxx je rychlá hra a jako taková je ideální pro hraní s dětmi. Samozřejmě třeba i Star Fluxx, o kterém jste se na našich stránkách už mohli dočíst, lze hrát s dětmi. Ty ale budou preferovat nějaké pohádkovější téma. Už dříve Andrew Looney připravil také Family Fluxx, který jsme zatím neměli tu příležitost otestovat, zaměřený na rodiny s dětmi.

Tentokrát si ale vzal za téma přímo oblíbenou pohádku spousty amerických domácností. Jenže Fluxx jako takový nezměnil pravidla, nepřidal žádné typy karet ani nic, co by dětem zpříjemnilo hru. Krabička mohla obsahovat alespoň nějaká doplňková pravidla.

Oz Fluxx - karty

Největší novinkou jsou tak karty překvapení, se kterými jsme se už ale setkali v předchozích hrách. Ty může hrát hráč i mimo svůj tah a může tak výrazně zamíchat celým vývojem partie.

Nejdůležitější na Oz Fluxxu tak zůstávají složení pašáků, počet strašáků (záporných postav) a sestavení karet s pravidly. Začneme tedy postupně a nejdříve se podíváme na keepery (pašáky). Je zřejmé, že je hra jednodušší – většina keeperů totiž nemá žádné speciální schopnosti, které by hru zesložiťovaly a přidávaly více taktického uvažování. Stejná situace se týká i creeperů. Ty mají jediné použití – zabraňují vám vítězství, pokud leží před vámi.

Samozřejmě oba tyto druhy karet jsou šikovně provázané se světem Oz. Kouzlo této předlohy se ukáže především ve chvíli, kdy si začnete číst nadpisy úkolů. Ty jsou totiž pěkně svázané a dávají vždy smysl a zapadají do příběhu, kterým se hra inspirovala. Ve hře je hodně úkolových karet a karet nových pravidel, zato méně akčních.

Oz Fluxx - rozehraná hra

Stejně tak tématické jsou i akční karty, kde najdete Ozmův dokret, zlatou čapku nebo cyklón. Oproti tomu karty nových pravidel a překvapení jsou stále stejné. Druhé jmenované jsou v balíčku v počtu čtyř.

Oz Fluxx je jednoduchá hra, jejíž pravidla děti bez problémů zvládnou. Jedinou překážkou v hraní tak je větší množství textů, především na kartách pravidel. Každá z nich však kromě textu má na sobě také chytrou ikonku, která dítěti napovídá, co vlastně může dělat. Samozřejmě čtení a především počítání je v této hře třeba. Přesto se Oz Fluxx řadí k hrám, které si určitě rádi zahrajete se svými dětmi. Především s těmi, které jsou fanoušky Dorotky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
IlustraceMichael Hays
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Set Collection
RozšířeníFluxx Dice, Fluxx Promo Cards, Solo Fluxx
RodinaBooks: The Wizard of Oz, Game: Fluxx, Misc: LongPack Games

Více o hře.

Recenze: Oz Fluxx – země Oz byla zfluxxována
Oz Fluxx je novým přírůstkem do rodiny karetních her s volnými pravidly. Na začátku před sebou máte jen dvě povinnosti - dobrat kartu a zahrát kartu. Jak se rozehrává partie, můžete pravidla podle vlastní chuti měnit dalšími kartami. Ale především jde o splnění cílových úkolů, které si také sami vyložíte. Hra je blesková a chaotická. A tentokrát navíc ještě pro děti. Na kartách je tak méně textu a děti si užijí skvěle téma země Oz. Tedy pokud jim nebude vadit trocha angličtiny..
Klady:

+ pohádkové téma
+ varianta pro děti
+ méně textu
+ bonusová karta
+ rychlá partie
+ fluxx
Zápory:

- stále hodně angličtiny
- náhodnost hry i výsledku (zůstává u všech Fluxxů)
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alchymisté Královský golem