Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pearl Party (Perlová party) – nasbírat a navléct

Vždy jsem chtěl mít svoje perlárium. Místo, kde nebude nic jiného. Bílé, kulaté a vždy neskonale krásné. Přesně takové jsou perly a mně uhranul jejich lesk. Jenže čím víc krásných věcí máte, tím je více stvoření, kteří vám je chtějí sebrat. Jako v tomto případě, kdy se na moji sbírku perel vrhla skupinka mladých rošťáků.

Ale ať se snaží všichni zlodějíčci, co mají ruce, nohy nebo klepeta, v hlavní roli deskové hry Pearl Party (Perlenparty) jsou opravdu dřevěné perly. Autorem hry je Thade Precht a ilustrace připravil Marek Blaha. Celou novinku si v tradičním žlutém kabátku připravila společnost HABA jako jeden ze svých přírůstků pro rok 2021.

Na víku vidíme šťastnou sběratelku perel, chobotnici, která zdánlivě dobrovolně rozdává perličky všem návštěvníkům. Hráči uvnitř krabice objeví pětici kartonových součástek pro mušle, které poskládají do zavřeného stavu. Každá taková mušle má několik pozic pro perly. Každá je ale jiná, a právě podle velikosti je položí do řady do středu stolu. Každou pozici v nich pak obsadí jednou perlou. Pouze tu nejmenší škebli otevřou. Hned vedle položí také chobotnici, sběratelku perel.

Před pěticí rozloží zamíchané žetony mořských stvoření a také dvojici kostek. Každý hráč si vezme svoji sběratelskou mušli, položí ji před sebe. K tomu dostane také provázek, který před první partií je třeba z jedné strany ukončit uzlíkem.

Začínající hráč hodí dvojicí kostek a totéž pak čeká každého dalšího hráče, který se dostane k tahu. Jejich kombinací dostane mořské stvoření a jeho barvu. Mezi barvami je možné najít také stříbrnou, která funguje jako žolík a hráč si tedy může vybrat libovolnou barvu. Nyní se hráč musí pokusit v klidu najít odpovídající stvoření v nabídce. Pokud jej už někdo dříve použil, tak tam nebude a aktivní hráč si místo toho sebere jednu perlu z otevřené škeble. Nenechá si ji pro sebe, ale položí ji na figurku chobotnice.

Mnohem raději budou ale hráči, pokud správné stvoření najdou, protože jim poskytne ruku, chapadlo nebo jinou pomocnou končetinu při sběru perel. Hráč si jako odměnu může vzít ne jednu, ale rovnou několik perel. Konkrétně všechny z libovolného jednoho růžového kruhu uvnitř otevřené škeble. Takové blyštivé kuličky si může hráč ihned navléct jednu za druhou na svůj provázek.

Jakmile hráči některou ze škeblí zcela vyprázdní, zavřou ji a otevřou tu následující podle velikosti. Partie pak pokračuje dalším házením kostek, výběrem kuliček a navlékáním. Jakmile je vyprázdněná i poslední škeble, nastává konec partie. Hráči si mohou nyní porovnat jednoduše délky svých navlečených provázků a ten, kdo má perel nejvíce, vítězí.

Pearl Party je tak trochu ekologická hra, protože každý korálový útes potřebuje pomoc. Takové šňůrky perel dělají obyvatelům radost a udrží je na krásných barevných pozicích. Především je to ale kombinace zábavy a testu šikovných prstů pro malé a nejmenší hráče.

Kromě toho už děti nepotřebují nic. Vlastně ještě mít alespoň představu o tom, jak napočítat do pěti. To je právě maximum perel, který najdete v jedné škebli. A právě takové počty hráči potřebují, aby se dokázali rozhodnout pro tu správnou sadu perel.

Postupně začíná být stále těžší získat pomoc nějakého mořského stvoření, takže hráči se snaží chytře rozebírat perly tak, aby mizely pravidelně. Snaží se tedy neposkytovat šanci na vysoké bodování soupeři. To je ale současně jediný lehký závan taktiky.  Ale ona není potřeba, protože hra krásně vypadá.

To všechno jasně ukazuje na zaměření na ty nejmenší hráče a opravdu tomu odpovídá věkové doporučení od tří let. Skvělá zpráva pro všechny rodiče, protože navlékání perel nejenže trénuje elegantně jemnou motoriku, ale k tomu ještě umožňuje opravdu bleskové určení vítěze. Stačí k sobě jen přiložit provázky a je jasno. Není třeba nic počítat, takže si poradí s trochou tréninku i děti samotné. Přesto vzhledem k záplavě perel doporučujeme starší dohled, protože se vám bude pak těžko zjišťovat, jestli kulička je zakutálená pod sedačkou nebo v bříšku jednoho z hráčů.

K čemu je tedy ta elegantní kartonová silueta mušle, kterou má každý hráč před sebou? To proto, aby celá hra krásně plynula. Jakmile si totiž hráč vybere sadu perel, může si je právě sem položit a ostatní nemusí čekat, než je všechny navleče. Místo toho může pokračovat ve sběru další z účastníků.

Pearl Party je úžasnou hrou pro tříleté prcky, kteří se chtějí bavit a mají rádi moře. Základem je zpracování, které zajistí dostatek pozornosti a zájmu o hru. Koho z nich by pak nebavilo házet kostkami, vybírat podmořské kamarády a získané perly navlékat na šňůrku. Pearl Party je krásným zážitkem pro všechny malé hráče.

Recenze: Pearl Party (Perlová party) – nasbírat a navléct
Pearl Party existuje pro to, aby dělalo radost dětem i rodičům. Ty dospělé potěší, že se jejich děti jen tak bezmyšlenkovitě nebaví, ale dělají něco pro svůj rozvoj. Děti budou naopak nadšené ze samotného průběhu, jednoduchosti a při tom nesporné lákavosti celého průběhu partie. Pearl Party je promyšlenou radostí pro ty nejmenší.
Klady:
+ krásné zpracování
+ už od 3 let
+ špetka taktiky
+ trénuje motoriku
Zápory:
= nic
4.9
Prozkoumávejte dál
Recenze: Gloomhaven – nekončící dobrodružství