Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Piráti, rytíři a Medvídek Pú

Dobrodružné výpravy za pokladem podnikali jak rytíři a piráti, tak i Medvídek Pú ve Stokorcovém lese a přesto, že je mezi oběma velký rozdíl, můžete si s nimi dnes společně prožít jedno dobrodružství, které bude ve všech případech mít na konci třpytivou odměnu. Dnes si totiž v recenzi popovídáme hned o dvou hrách: Rytíři / Pirátský poklad a Medvídek Pú učí a baví. Hry, které na první pohled nemají mnoho společného, jsou si výrazně podobnější, jakmile otevřete krabice, v nichž se ukrývají.

Obě nabídnou svým hráčům k dispozici pěkně ilustrovanou barevnou desku, která nenechá hráče na pochybách, že se jedná o hru od Disneyho a nejvíce potěší jejich oboustrannost. V případě Rytířů a pirátského pokladu najdete na jedné straně právě rytíře a na druhé mořské dobrodružství za pokladem kapitána Flinta, nebo někoho úplně jiného. Medvídek Pú pak prožívá na každé straně hracího plánu jiné dobrodružství ve Stokorcovém lese – jedno v od nás právě odcházejícím létě a druhé v krásné zasněžené zimě.

Hry do České republiky dováží firma Trefl, která má na svědomí také krásnou, 3D plánem vybavenou Faraonovu kletbu nebo sympatickou karetní hru pro malé děti – Návrat Nerissy Witch. Dnes se sice žádného prostorového efektu nedočkáme, ale to proto, že hra je určena dětem už od pěti let. Tomu odpovídá i tematické ladění, které dává absolutní důraz na pohádkovost veškerých kreseb.

Obě deskové hry mají společný princip, který spočívá v pouhém jednoduchém hodu kostkou, na jehož základě popojdete se svojí figurkou o daný počet políček. Přesto je mezi Rytíři s Pirátským pokladem a Medvídkem Pú velký rozdíl v tom, jak se hrají.

Rytíři i Pirátský poklad na druhé straně hrací desky jsou opravdu chodičkou, v níž na předem daných políčkách čekají nástrahy v podobě bouřek, delfínů a lidožroutů. Ty jsou jednoduše označeny červenou barvou a děti tedy od začátku vědí, kterými místům se mají vyhýbat. Zároveň se u každého políčka přímo nachází obrázek vystihující nebezpečí, tedy zvíře či věc, které může hrdinné rytíře (piráty) napadnout.

Oproti tomu Medvídek Pú přidává k samotnému chození ještě další aktivity navíc. Hráči mohou sbírat soudky s medem, které jsou reprezentovány drobnými žetonky s klasickým púovským slůvkem „hunny“.

Hlavní novinkou oproti Pirátům jsou však otázková políčka. Pokud na ně některý z hráčů vstoupí, musí plnit různé úkoly nebo odpovídat na všetečné otázky soupeřů. Samozřejmě se jedná o jednoduché úkoly, které spíše doplňují a prohlubují atmosféru této dětské hry, ať už se jedná o úkol napodobit hlas Ijáčka, vysvětlit co je to iglů nebo třeba pomocí gest ukázat, jak medvídek Pú leze na strom. Jestli si pamatujete, podobný systém již firma Trefl použila ve svojí Faraonově pyramidě. Na rozdíl od zapálených loučí pro cestu pyramidou zde za správnou odpověď získá hráč jeden žeton se soudkem medu.

A k čemu vlastně ty sladké soudky jsou? V této hře totiž nevyhrává ten, kdo první dojde do cíle, ale ten hráč, který po cestě získá nejvíce soudků s medem, vítěz závodu dostane pouze jeden bonusový soudek. Děti tedy mají velmi dobrou motivaci snažit se při úkolech i otázkách.

Figurky u Rytířů jsou klasicky kartonové a před hrou je vždy zasunete do plastových průhledných stojánků. Pro každou stranu hrací desky v krabici najdete zvláštní figurky, budete mít tedy jak postavičky pirátů, tak i veselých rytířů. Pozitivní určitě je, že kreslené jsou obě strany kartonových hrdinů, takže jim uvidíte nejen zepředu do tváře, ale i zezadu na záda.

Zato u Medivídka Pú figurky musíte před zasunutím do stojánků ještě přehnout, protože jsou vyrobeny z tvrdšího papíru a ne z kartonu. Proč? Protože pro každou stranu hracího plánu můžete využít jinou stranu papíru a tak získat vždy správně oblečené hrdiny. Zatímco Medvídek Pú má v zimě rukavice a šálu, v létě chodí mnohem méně oblékaný a podobně tomu je i u ostatních hrdinů.

Obtížnost Rytířů i Pirátů je na takovouto chodičku celkem vysoká, protože červených políček s nástrahami naleznete na hracím plánu dostatek. Ke každému se podle příslušného čísla nebo obrázku dočtete jeho efekt na přiloženém oboustranném listu A4, který je bohužel z tenkého papíru.

Oproti tomu Medvídek je o trochu jednodušší (a má méně políček), ale jeho možnosti rozšiřují dodatkové úkoly a otázky, které jsou tentokrát vytištěné na tvrdém papíře. S tím se mnohem lépe manipuluje a především je odolnější vůči zničení.

Jak Rytíře, tak Medvídka doporučují totiž autoři již od pěti let a my s nimi můžeme jen souhlasit. Ačkoliv Piráti svým tématem zaujmou možná spíše o rok či dva starší školáky, obě hry jsou pohodové a děti pro jejich hraní musí pouze umět počítat.

Samozřejmě herní principy jsou vystavěné čistě na házení kostkou, ale v takovéto dětské hře to rozhodně není na škodu. Žádné složité strategie, pouze notná dávka štěstí vás může dovést k cíli na prvním místě.

Na obou hrách zaslouží opět pochvalu zpracování, jehož pohádkovost čiší z každého zákoutí. Všechny nástrahy a zvířátka jsou namalována s láskou a je radost se na ně dívat. Právě díky tomu děti opravdu zažijí dobrodružství v cizokrajných zemích a snadno se vžijí do postav hrdinů.

Z přímého souboje obou her, který tu dnes máme, vychází jako těsný vítěz Medvídek Pú. Má totiž hezčí ilustrace, což je pochopitelně dáno tím, že Disney má pro tuto hru přímo předlohu ve filmu. Navíc hraní ozvláštňuje nutnost odpovídat na otázky, takže opravdu „učí a baví“, jak říká oficiální název hry.

Děti si užijí zábavu s kterýmkoliv ze čtyř hracích plánů. Na závěr tedy můžeme poradit, že nejdůležitější je zvolit správně téma, které bude děti více zajímat a bavit. V obou světech zažijí spoustu dobrodružství, ať už to bude Stokorcový les nebo opuštěný ostrov pokladů kdesi v Karibiku.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti a ty mají navíc rády Medvídka Pú (respektive piráty a dobrodružství), můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.

Recenze: Piráti, rytíři a Medvídek Pú
Klady:
Rytíři a Piráti:
+ pěkné ilustrace
+ jednoduché
+ oboustranný plánMedvídek Pú:
+ krásné ilustrace
+ úkoly
+ první v cíli nemusí vyhrát
+ oboustranný hrací plán
+ postavičky do obou počasí
Zápory:
Rytíři a Piráti:
- opravdu jen pro děti
- čistě o náhodě
- tenký papír s pravidly políčekMedvídek Pú:
- opravdu jen pro děti
- z větší části o náhodě
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mathable – správně vyřeš příklady a vyhraj