Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Schnipp Es! – tak už konečně nahraj

Schnipp Es! - balení

Nástup na hřiště je vždycky jen začátek. A přesto mi právě v tu chvíli buší srdce nejvíc. Ty chvíle, než se hra rozběhne a neposlušný kulatý nesmysl začne pobíhat mezi hráči. Pak už na nic takového nemyslím. Všechna nervozita je pryč a já křičím na spoluhráče – nahraj!

Nikdo z nás si asi nezahraje na mistrovství světa ve fotbale, ať už tom letošním v Brazílii nebo jakémkoliv dalším. Luiz Felipe Scolari, Marcello Lippi, Vincente del Bosque a teď vy! Můžete se stát dalším trenérem mistrů světa. Doma na stole v deskové hře Schnipp Es! od firmy Mücke Spiele, dceřinné společnosti Spielematerial.de. Hru vytvořili Axel Hennig a Matthias Schmitt s ilustracemi Christiana Opperera. Hra patří do začínající edice s třídílnými figurkami.

Fotbalová atmosféra dýchá už ze samotné krabice. Zelená pruhovaná krabice jasně pomrkává na všechny fotbalové fanoušky. A možná nejen oni se nakonec nechají na hladce zastřižený trávník nalákat. Po otevření krabice na nás tak čeká oboustranný herní plán. Zatímco na jedné straně najdeme krásně upravený povrch, druhý připomíná spíš nějakou bahenní bitvu v zapadené vesničce. Obě strany ale mají jasně nalajnované čáry i pozice pro branky.

Schnipp Es! - připravená hra

Pod herním prostředím najdete ještě dvojjazyčná pravidla a jeden plastový pytlík komponent. Je zde šestistěnná kostka, plastové stojánky a karty představující branky. Nejdůležitější jsou ale postavičky fotbalistů, které lze opravdu podle slibů rozložit na tři díly – hlavu, tělo a nohy, ze kterých trčí tyčinka. Právě na ni ostatní části těla nasunete a můžete si tak vytvořit vlastní kombinaci dresů z modré, zelené, oranžové, černé, stříbrné a bílé. A to po třech fotbalistech na každou stranu. K nim patří i malinký míč (seříznutý na jedné straně, aby vám neutíkal) a dva nasouvací ukazatele skóre.

Nikomu asi nemusíme vysvětlovat, že na začátku partie je třeba připravit hřiště a položit na obě strany jednu branku založenou bezpečně do dvojice stojánků – jednoho pro každý roh. Zajímavé ale je, že stojánky současně slouží i jako tyčky. Kartu tak nezastrčíte úplně dolů, ale míč musí být schopný mezi tyčkami projet.

Ze dna a víka krabice hráči vytvoří skórovací tabuli, na kterou si každý z protivníků připevní jeden posuvník. Do středu plánu položí hráči míč, vyberou (sestaví) si svůj tým a rozestaví si figurky podle svého přání na své polovině. Žluté karty a kostka začínají partii v klidu vedle hřiště.

Schnipp Es! - připravená hra

Partie začíná výkopem jednoho ze soupeřů, který je náhodně určený hodem kostkou. Každý tah pak opět zahajuje kostka, která stanoví počet pohybů pro daného trenéra. Ten vždy pohyby musí rozdělit mezi alespoň dva své hráče. V případě jedničky pak může pohnout s každým hráčem právě jedenkrát. Díky tomu nemá kostka tak rozhodující roli, jak by se na první pohled zdálo. Házet s ní ale hráči musí vždy na herním plánu a přitom opatrně, aby nesrazili figurky ani branku (tohle pravidlo je možné vyřadit, pokud hrajete s dětmi).

Každý pohyb figurkou je prováděn cvrnkáním. Stačí jen postrčit vaši figurku víc či méně, ale přitom si musí hráči dávat dobrý pozor na všechny ostatní prvky na hřišti – rozhodčího (kostku), ale i soupeřovy hráče, které je snadné faulovat. Stačí jen některou z protivníkových postaviček převrhnout. Za to dostanou hráči okamžitě žlutou kartu a jsou blízko vyloučení.

Při pohybu se samozřejmě se svými fotbalisty snaží hráči trefit míč, posouvat ho k soupeřově bráně a v ideálním případě jej kopnout otvorem v bráně. Hra obsahuje také výkopy, rohy a autová vhazování, která vždy umožňují oběma účastníkům přesunout jednoho svého hráče. Druhou žlutou kartu následuje vyloučení a hra ve dvou.

Schnipp Es! - rozehraná hra

Partie se hraje buď na domluvené dva poločasy, nebo předem stanovený počet vstřelených gólů. Záleží pouze na hráčích, jak si hru nastaví, ale pravidla doporučují pětiminutové půle nebo dosažení dvou až tří gólů na jedné straně. Hráč, který vstřelil více gólů, se stává vítězem zápasu.

Schnipp Es! je šikovnou cvrnkací hrou, kterou jsme všichni hráli už jako malí s mincemi na stole. Přináší navíc jasně daný herní plán a především trojdílné figurky, které samotné hráče přibližují opravdovému fotbalovému zápasu.

Ve hře je všechno, co byste očekávali. Ale pravidla jsou opravdu jednoduchá a všechny nasazování se řídí šířkou palce určující minimální vzdálenost mezi přemisťujícím se fotbalistou a ostatními prvky zápasu (míč, hráči i branky).

Schnipp Es! - rozehraná hra

Hra sice obsahuje náhodu v podobě kostky určující počet akčních bodů na jednotlivé tahy, ale hráči musí být především šikovní v cvrnkání. Pouze s citem a správným směrem můžete posunout míč do soupeřovy brány. Přitom ale trojice figurek je dostatek na to, aby hráči mohli opravdu kombinovat, obcházet soupeřovy hráče a radovat se z gólů dostatečně často.

Herní doba odpovídá volbě trenérů, ale obvykle funguje nejlépe, pokud se pohybuje kolem čtvrthodiny. Právě taková délka je pro tuto jednoduchou hru založenou na šikovnosti nejlepší. Hráči pak mohou hrát velmi dobře turnaje s více účastníky (ideálně čtyřmi – 2 semifinále, 1 zápas o třetí místo a jedno finále), protože není problém počkat na výsledek utkání soupeřů.

Za nejvíce spekulativní, ale současně zajímavý nápad, považujeme nazvání kostky rozhodčím. Ten jako takový nesmí opustit hřiště, ale také nesmí ohrozit žádné hráče na něm. Tady už se často jedná nejen o záležitost šikovnosti, ale také trochu náhody, jak zrovna kostka skáče po svých hranách. Proto jsme třeba my často toto pravidlo vyřazovali.

Schnipp Es! - rozehraná hra

I tak je snadné získat žlutou kartu. Pak si dáváte mnohem větší pozor, kam se s jakou figurkou pohybujete, protože vyloučení tu je opravdu bolestivé. Se dvěma figurkami už hráč má výraznou nevýhodu a spíš bojuje o udržení případného vedení.

Nápad s vytvořením skórovací tabule z krabice je dobrý. Její výška navíc umožňuje, aby stála stabilně a nečinila hráčům problémy. Přesto ji doporučujeme umístit stranou a ne na stůl, kde se celá partie odehrává.

Celkově se zpracování celé točí kolem třídílných fotbalistů, kteří jsou výsledkem soutěže o návrh nového herní figurky. Jejich autorem je René Bongartz a budeme se s nimi možná setkávat častěji. Mücke Spiele navíc nabízí dokoupení rozšiřujících balíčků, které vám umožní sestavit si tým v libovolných národních barvách a uspořádat si tak svoje vlastní mistrovství světa!

Schnipp Es! - figurky

Schipp Es! (neboli Flick It! anglicky) je vlastně jednoduchým cvrnkacím fotbalem, který všichni známe. Přidává k němu ale skvělé figurky, herní plán a šikovné brány. Celé to ale lze hrát i s pouhými rozšiřujícími balíčky a velkou krabici k ničemu nepotřebujete, protože stůl jako hřiště stačí. Pak se ale zbývá zeptat, jestli vůbec potřebujete tuhle hru? Nakonec právě díky figurkám fotbalistů a oboustrannému hernímu plánu nabízejícímu dvě herní prostředí zní naše odpověď „ano“.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAxel Hennig, Matthias Schmitt
IlustraceChristian Opperer
VydavatelMücke Spiele
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieSports
MechanismyPoint to Point Movement, Roll / Spin and Move, Simulation
RodinaSports: Football / Soccer
Alternativní názvyFlick It!

Více o hře.

Recenze: Schnipp Es! – tak už konečně nahraj
Schnipp Es! je čistě fotbalová hra. Akční a bez jakéhokoliv přídavku. Do míče hráči kopou prostřednictvím svých fotbalistů, do kterých ale nejdřív musí cvrnknout správnou silou a v přesném směru. Teprve tak mohou dosáhnout kýženého cíle – soupeřovy branky. Celá hra má jednoduchá pravidla, která počítají se základními fotbalovými situacemi. Bohužel náhoda určuje počet tahů pro hráče, takže některý z protivníků může být znevýhodněný. Zařazení kostky jako součásti hřiště je zvláštní rozhodnutí, které nemusí každému vyhovovat. Tři figurky jsou tak akorát na to, aby hra na daném prostoru byla vyrovnaná, napínavá a plná situací nahoru-dolů. Zábava je tak zaručena. K ní přispívají i trojdílné figurky, ze kterých lze sestavovat libovolné dresy. Schnipp Es! je nakonec výbornou zábavou především pro táty a jejich syny, ale s trochou tréninku může být i námětem na uspořádání nějakého turnaje.
Klady:

+ stará dobrá cvrnkací hra
+ oboustranný herní plán
+ parádní trojdílné figurky
+ možnost dokoupit balíčky v libovolných barvách
+ tři fotbalisté umožňují kombinace a opravdovou hru
+ hráči se s partiemi zlepšují a hry jsou stále vyrovnanější
Zápory:

- náhoda určuje počet tahů
- kostka = rozhodčí vás nutí dávat pozor při hodu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bandido – útěk z vězení