Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sejmi jednorožce – krysy s jedním rohem

Pamatuji ještě dny, kdy jsme si jich vážili. Chodili jsme se dívat na jejich ladné postavy s dětmi, potichu jsme stáli mezi stromy na paloučku a doufali, že jednoho uvidíme. Noblesně se nesli se vztyčeným rohem a my byli nadšení. Jenže protože jsme si je hýčkali, jejich počty s každým dalším rokem rostly. A najednou na ně nemusíte čekat pod rouškou tmy, protože běhají po cestách, a dokonce žadoní o trochu žrádla u zadních dveří hostince. Jednorožci už nejsou to, co bývali.

A to je právě důvod, proč náš král vydal zcela nový zákon. Vyhlásil hon na jednorožce. A přesně to nás čeká také v deskové hře Sejmi jednorožce. Hru vytvořila skupinka autorů Cyril Besnard, Loic Chorvot a Alain Fondrille. O nepřehlédnutelné ilustrace se postaral Levi Prewitt. Hru přináší na trh francouzská společnost Morning a v češtině ji vydává Albi.

Celá hra se ukrývá ve stylové růžové krabičce, která je ve tvaru kostky. Většina jejího nitra je vyplněná plastovým stojánkem na balíčky karet. Do začátku partie si každý vybere jednu postavu, v jejíž roli se bude snažit chytat jednorožce. Ke každé postavě pak náleží také sada osmi karet honu, které si hráč vezme do ruky a dalších osm karet pletich, které po zamíchání vytvoří balíček před hráčem.

Jednotliví účastníci budou mít ve svém držení na začátku partie už jednoho jednorožce. Ze sady šesti startovních zvířat dostane každý jednu náhodnou kartu, kterou si položí před sebe. Ze zbytku lovných stvoření vznikne zamíchaná hromádka. Horní čtveřice karet bude první možnou kořistí pro hráče, jak ji vyloží do řady vedle sebe. Vedle nich ještě je třeba vytvořit nabídku černého trhu a vybavit ji žetony vílího prachu, falešného rohu a dalšími.

Celá partie trvá čtyři kola, přičemž v každém z nich bude na lov přesně čtveřice stvoření s jedním špičatým rohem. Na začátku je třeba nastražit pasti. Všichni hráči si vezmou horní dvě karty ze svého balíčku pletich, vyberou jednu z nich a obrázkem dolů ji zastrčí pod libovolného ze čtyř jednorožců pobíhajících po stole.

Když jsou překážky připravené, nastává čas na lov. Hráči se postupně pokusí chytit všechny jednorožce a začnou tím, který je v řadě nejvíce nalevo. Každý z lovců vyloží před sebe jednu až tři karty lovu obrázkem dolů, ale stejně tak se může rozhodnout, že o tohoto rohatého kopytníka nestojí a v kole pasovat.

Jakmile mají všichni odehráno, je třeba odhalit hodnoty. Nejvyšší součet určí úspěšného lovce. Ten ale získá nejen svoji kořist, ale s ní také kartu pletichy, jejíž pokyn musí ihned provést. Zajaté stvoření si pak hráč může položit před sebe a následuje chytání dalšího jednorožce v pořadí. Zahrané karty honu a pletich jsou ale odloženy stranou a nemohou být znovu v tomto kole použity.

Teprve když ani čtvrtý roháč neunikl svému osudu, může dojít na fázi černého trhu. Každá karta má cenu, kterou lze zaplatit pouze zbývajícími kartami honu, které ještě hráči mají v ruce. Jednotliví rivalové dostanou šanci podle pořadí nakoupit jednu a právě jednu kartu z nabídky.

Jednotliví jednorožci mají bodovou hodnotu a navíc patří do konkrétní rodiny. Právě podle toho se počítá cena, kterou za nachytaná stvoření dostanou hráči od gnomů. Kromě pevných hodnot tedy dostanou lovci bonusy za sady stejné rodiny a také případné za karty černého trhu nebo pletich. Ty mohou ale hodnotu jednorožců také snižovat. Ten, kdo dostane v celkovém součtu za ulovené jednorožce nejvíce peněz, se stává vítězem a nejúspěšnějším lovcem.

Máme pro vás dobrou zprávu. Ve hře Sejmi jednorožce k žádnému masakru na bezbranných roháčích nedojde. Hráči je budou pouze lovit, pak je předají do rukou bohatých gnómů a co se s nimi stane pak, to už není námětem partie. Přesto nám úvodní příběh i jméno hry dává jasně najevo, jaká neslavná budoucnost je čeká.

Především ale víme, co čeká samotné hráče. Je tu opravdový hon na jednorožce a jejich sady tak, aby měli co nejlepší pozici při jejich prodeji. Hlavní vlastností každého správného obchodníka totiž je dovednost být tak trochu šejdíř a podvodník. Abyste byli nejúspěšnější, musíte si jednoduše prošlapat cestičku troškou toho podrazáctví.

A právě karty pletich jsou tím, co hře dodává na napětí. Už samotné sázení číslovaných karet na jednotlivé jednorožce je zábava, ale tím, co zábavu posouvá na jinou úroveň, je možnost k lovné zvěři připojit nějaké nepříjemné překvapení. To proto, že ne vždy úlovek, který vypadá z dálky tak krásně, je v reálu opravdová výhra. Věřte tomu nebo ne, ale i takový jednorožec může páchnout.

Dalším zajímavým prvkem jsou remízy. V takovém případě kopytník jednoduše vezme roh na ramena a upláchne. Nedostane jej nikdo. No a to hráče nutí vykládat vyšší hodnoty, aby měli větší šanci, že se jim lov opravdu zadaří.

I v plné verzi je hra velmi jednoduchá. Obecně je samozřejmě hra tématem zajímavá pro děti, ale nezobrazuje jednorožce ve zrovna lichotivých pózách. Není tedy zrovna pohádková, spíš plná černého humoru, což je vhodnější už pro trochu starší hráče. Pokud byste ale odstranili některé karty s obrázky, pak ji můžete hrát i s mladšími.

Hra má potenciál bavit opakovaně a je u ní spousta šklebení a smíchu díky neustálému konfliktu mezi protivníky. Právě proto opravdu zazáří v maximálním počtu šesti účastníků. Při tom partie zůstává náhodnou, takže i slabší hráči mají šanci si sáhnout na vítězství. Každé rozhodnutí tu je nakonec alespoň trochu správné, protože vede k nějakým bodům.

Bohužel partie dokáže být někdy docela dlouhá. Časově může totiž snadno přesáhnout příjemnou půlhodinku, na kterou se dostanete s nižším počtem. Ale pokud se rozhodnete pro tu největší zábavu, pak můžete počítat i s více než třičtvrtěhodinovou partií.

Sejmi jednorožce není žádnou intelektuální zábavou, ale lehkou party zábavou s důrazem na možnosti házet soupeřům klacky pod nohy. Partie při tom je extrémně legrační, pokud se chcete opravdu bavit. Sejmi jednorožce je tak hlavně pro publikum toužící po odpočinku.

Recenze: Sejmi jednorožce – krysy s jedním rohem
Kill the Unicorns vás dokáže pobavit, pokud se toužíte jen tak zasmát s přáteli u tak trochu pošetilé hry. Dělá si legraci ze stvoření, která sice neexistují, ale mají spoustu milovníků. Těch se může černý humor trochu dotknout, stejně jako grafické zpracování. Obecně je ale s hrou velká zábava, hlavně pokud partie zrovna netrvá zbytečných padesát minut. Kill the Unicorns je ale i tak legrace.
Klady:
+ zábavné téma
+ možnost hrát k jednorožcům karty pletich
+ skvělé ve vyšším počtu hráčů
+ umí rozesmát
Zápory:
= delší než by bylo třeba
3.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Štavnaté citróny – okyselte si život