Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Šílenej prófa – míchejte lahvičky beze strachu

Šílenej prófa - balení

Někdy musíte mít odvahu. Třeba na hodině chemie, když provádíte nějaké bláznivé pokusy. Ani vlastně nevíte, cože to v té zkumavce je, ale třeba vás čeká překvapení, když tam přimícháte ještě trochu další látky. Ne, doma to raději nezkoušejte, protože výbuch se rodičům nebude líbit. Naštěstí profesor Šílený, kterému nikdo neřekne jinak, než Šílenej Prófa, má výbuchuodolnou laboratoř. Dnes bychom si mohli udělat takový malý školní výlet právě tam..

Právě do té laboratoře nás zavede karetní hra s názvem Šílenej prófa (v originále Crazy Lab). Původně pochází z dílny firmy Amigo Spiele a celosvětově se jedná o novinku pro rok 2013. Pro český trh se jí zhostila firma Corfix Distribution, která ji převzala od autorů Gregoria Moralese a Jordiho Genea s obrázky ilustrátora Marka Blahy.

Jedná se o malou karetní hru a tomu odpovídá také krabička. Ta je podobně mrňavá jako třeba u Bobří bandy (recenze). Uvnitř se nachází balíček celkem 115 karet. Podle zadní strany je snadno rozdělíte na 95 štychových karet s nejrůznějšími výsledky vašeho snažení a dvacítku skórovacích karet. Ty jsou oboustranně použitelné a vždy čtyři pro každého ze soupeřů – na jedné je výbuch v barvě hráče. Na druhé straně je vždy zkumavka odpovídající jedné barvě sloučenin ve hře.

Šílenej prófa - připravená hra

To druhý balíček s větším počtem karet je jednostranný. Na jeho rubu najdete matematické rovnice a také nějakou tu zkumavku. Mnohem zajímavější je ale druhá strana, která představuje kádinku o jedné až třech sloučeninách. Vždy se z ní kouří a každá z vrstev má na sobě napsané číslo. Hodnoty se pak pohybují mezi jedničkou a šestkou, důležitá je ale i barva, ve které je na kartě vytištěné.

Na začátku partie dostane každý z hráčů bodovací karty ve svojí zvolené barvě. Tomu odpovídá zadní strana s výbuchem a může tedy být žlutá, fialová, zelená nebo modrá. Tyto barvy vás ale budou provázet celou hrou i ve sloučeninách, takže si nemyslete, že to tímto skončí.

Výběrem barvy je daná jeho mínusová barva, za kterou se mu budou na konci hry strhávat body. Každý z hráčů teď má ale před sebou ještě jeden úkol. Musí si tajně vybrat barvu, za kterou bude body naopak získávat. To ovšem udělá tajně. Kartu se zvolenou barvou položí před sebe výbuchem (tedy mínusovou) stranou nahoru, aby nikdo kromě něj nevěděl, o jakou barvu se jedná.

Šílenej prófa - připravená hra

Ze zbývajících tří bodovacích karet vyberete dvě, které položíte spolu s ostatními hráči do středu stolu. Tento nově vzniklý balíček ukazuje trumfové karty pro jednotlivá kola a je třeba jej zamíchat. Bude vždy obsahovat deset karet, v menším počtu hráčů počet doplníte náhodně dobranými dvěma kartami od každé z nepoužitých barev. Do začátku pak dostanou hráči desítku štychových karet a všechno to chemikální bláznovství může vypuknout.

Na začátku kola je nejdříve důležité určit trumfovou barvu tak, že otočíte horní kartu ze společného balíčku. Nyní je na hráčích, aby každý postupně po směru hodinových ručiček od nejstaršího hráče (v dalších kolech od vítěze předchozího štychu) vyložili jednu kartu před sebe. Pro výhru kola musíte vyložit kartu co nejvyšší hodnoty v trumfové barvě. Je ovšem zcela na vás, jakou kartu zahrajete, nejste omezovaní žádnými speciálními pravidly.

Všechny karty získá (a před sebe položí obrázkem dolů) ten hráč, který zahrál kartu s nejvyšší hodnotou v trumfové barvě. V případě remízy rozhoduje pořadí, ve kterém hráči kartu vyložili – dřívější hráč vítězí. Hodnota a poté pořadí rozhoduje také v situaci, kdy žádný z hráčů nevyložil před sebe kartu obsahující trumfovou barvu.

Šílenej prófa - rozehraná hra

Následuje další štych. Ten začíná odložením aktuální trumfové karty a odhalením nové, která leží pod ní. Kolo začíná hráč, který naposledy získal karty. Všichni opět zahrají karty a najdou mezi sebou vítěze, který shrábne karty jen pro sebe.

Po odehrání desátého štychu si hráči spočítají skóre. Za všechny získané karty se svojí plusovou barvou si body započtou a od nich pak odečtou zástupce svojí barvy mínusové. Vítězem se stává ten, komu se podařilo nasbírat ze štychů v součtu nejvíce bodů.

Šílenej prófa je jednoduchou štychovou hrou bez nějakých větších ambic. Nabízí jednoduchou zábavu a umožní i nehráčům, aby se seznámili se světem karetních her. Jako správný člen svojí úzké rodiny nabízí zajímavé volby a naprostou kontrolu nad vývojem hry. Nic navíc, ale také o nic míň.

Šílenej prófa - karty

Tento typ karetních her má spoustu zastánců a odpůrců. Jednotlivé hry vypadají hodně podobně – vždy se snažíte v rámci jednoho kola urvat karty pro sebe nebo se jim naopak vyhnout, pokud se vám nehodí. I v tomto omezení lze přijít s něčím novým, jak jsme se přesvědčili u karetní hry Hobbit (recenze).

Ovšem i Šílenej prófa se alespoň trochu vymyká klasickým mantinelům. Volíte si obě barvy – nejen plusovou, ale i mínusovou. A především pak nejsou žádná omezení v tom, které karty můžete kdy zahrát z ruky.

Hráči se také společně podílí na sestavení trumfového balíčku. Právě jeho složení je často zásadní pro úspěch ve hře, protože potřebujete dobré karty v ruce. Všech deset jich budete muset odehrát, protože žádné nové nedostanete. Proto je třeba dobře plánovat a odhadovat, které karty by se vám mohly hodit později.

Šílenej prófa - karty

Je dobře, že při vytváření grafiky karet někdo přemýšlel, protože není jen pěkná, ale i účelná. Číslice na štychových kartách jsou uvedené v obou rozích. Nezáleží tedy na tom, jak karty v ruce ve vějíři držíte a vždy máte jasný přehled o kartách, které máte. Takovýto jednoduchý detail bývá často nepříjemnou zkušeností u ostatních her s čísly jen v jednom rohu (často v tom nesprávném).

Trochu záhadou nám je volba tématu, které je sice graficky zpracované pěkně, ale nikde není objasněné, o co se vlastně snažíte. Hra tak nemá žádný příběh a název i obrázky tak mohly být naprosto libovolné.

Šílenej prófa je dokonalým příkladem průměrné hry. Fanoušky štychovek potěší drobnými úpravami pravidel, méně zkušeným představní nový herní princip a všem udělá radost pěknou grafikou, která však není podložená žádným příběhem. Není ničím, bez čeho by se vaše sbírka neobešla, ale stejně tak to může být vaše první štychová hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJordi Gené, Gregorio Morales
IlustraceMarek Bláha
VydavatelAMIGO, Corfix
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 5
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieCard Game, Science Fiction
MechanismyTrick-taking
RodinaTheme: Mad Science / Mad Scientist
Alternativní názvyŠílenej Prófa

Více o hře.

Recenze: Šílenej prófa – míchejte lahvičky beze strachu
Šílenej prófa je jednoduchá štychová hra, ve které v každém kole zahrajete jednu kartu a snažíte se získat celou sadu co nejvyšší hodnotou v dané štychové barvě. Na začátku hry si tajně určíte jednu barvu, která je pro vás nejdůležitější a současně máte také jednu barvu, které byste se měli obávat. Ta je určená už volbou pozadí vašich karet. Tato novinka dodává hře na zajímavosti především tím, že si můžete sami zvolit svoji barvu. Jinak se ale jedná veskrze o jednoduchou a klasickou hru, která vás nemá čím překvapit. Hodí se pro milovníky štychovek nebo pro takové hráče, kteří tento herní systém ještě neznají a chtěli by ho vyzkoušet.
Klady:

+ jednoduchá štychová hra
+ tajná volba hráče
+ v každém kole hraje prim jedna barva z odhozených karet hráčů
+ pěkná a jednoduchá grafika
Zápory:

- hry jsou si podobné
- ve většině ohledů klasická štychovka
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Draci v práci – přiložte pod ten kotel!