Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spojuj slůvka v angličtině – jídlo a dům

Spojuj slůvka: Jídlo a Dům - balení

Dnes jsme se tu sešli, abychom si bez delšího představování ukázali dvě hry, které patří do nové série firmy Alexander a jejího českého distributora – společnosti Pexi. Řada se jmenuje Jazykové abc a v modré elipse najdete jako její symbol postavičku světle modrého papouška. V pravém horním rohu najdete britskou vlajku, která jasně naznačuje, o jaký jazyk nám tentokrát půjde.

Mluvíme ale hned o dvou krabičkách očíslovaných 1 a 2. Jednička představuje téma Dům, zatímco dvojka nás zavede do kuchyně, kde se podíváme na nějaké ty obrázky a názvy věcí k jídlu. Obě balení jsou mrňavé s odklápěcím víkem.

Uvnitř najdete archy s dílky puzzle k vycvakání. Tím dostanete celkem šedesát dílků v každé krabičce. Každý z nich k sobě má v hromádce ještě jednoho partnera – obrázek hledá text, zatímco text se zase shání po obrázku. Poznáte je jednoduše tak, že mají stejnou barvu a především jejich puzzle nožička zapadne a drží v otvoru toho druhého.

Spojuj slůvka: Jídlo a Dům - balení

Krabička ale kromě textů obsahuje také přesýpací hodiny a pravidla, která nás naučí, jak si s angličtinou hrát a to hned ve dvou variantách. Základní cíl už nám je asi všem jasný z předchozího odstavečku – budeme k sobě hledat dvojice dílků. Ale jak?

Na začátku prvních her by si měly děti s dospělým projít všechny obrázky a slovíčka, vyzkoušet si je přečíst (i výslovnost je důležitou součástí této hry) a teprve pak roztřídíte dílky na dvě hromádky. Obrázky zamícháte a položíte obrázkem dolů, zatímco texty na vás budou pomrkávat od začátku odkrytě.

Hráči se střídají na tahu, kdy otočí jeden obrázek. Pak mají čas odměřovaný přesýpacími hodinami na to, aby k němu našli odpovídající slovíčko. Na kartičce s textem není žádná nápověda, ale určitě jim pomůže barva a také tvar puzzle, protože jinak do sebe dílky nezapadnou. Pokud se to dítěti v časovém limitu podaří, musí ještě pro získání kartiček správně toto slovíčko přečíst. Teprve pak si jej může nechat pro sebe a hra pokračuje dál.

Spojuj slůvka: Jídlo a Dům - připravená hra

Všichni se svými silami snaží co nejrychleji nasbírat určený počet dvojic. Nebo mohou děti hrát až do konce, kdy jsou všechny obrázky odkryté a rozebrané. Celou dobu by na průběh měl dohlížet dospělý, který kontroluje výslovnost a měří čas. Účastnit hry by se ale neměl.

V druhé variantě hraní každý dostane za úkol složit sadu pěti puzzle, které spolu sdílejí barvu. Všichni hrají společně, ale opět je jejich povinností po složení dílku ještě slovíčko správně přečíst. Bez toho nemohou pokračovat v dalším skládání. Komu se to podaří nejrychleji, stává se vítězem.

Spojuj slůvka: Jídlo a Dům - rozehraná hra

Každá z her se zaměřuje na jinou oblast, což je dobře. Děti se podobným způsobem učí i ve škole a takto se jim lépe předměty pamatují. V krabičce jsou dílky vždy s těmi důležitými objekty, jako je vidlička, žehlička, polštář nebo koště. V případě jídla najdete dílky barvou rozdělené na nejrůznější předměty denní potřeby v kuchyni, ať už se jedná o bramboru, mrkev, jahodu nebo sýr.

Obě hry mají společný úkol naučit děti základním slovíčkům. A to se jim hravou formou určitě daří. Je dobře, že takovéto hry vznikají, protože s hraním jde učení vždy lépe. Navíc tyto krabičky jsou určené pro všechny prcky, kteří umí alespoň trochu číst.

Jediným problémem tak je asi ten, že jakmile splní svůj úkol, odložíte je a už se k nim nikdy nevrátíte. Ale to děláte i s učebnicemi a podobnými pomůckami. A právě tak byste měli k této hře přistupovat – jako k pomůcce na vstupu do cizího jazyka. Určitě vás potěší i příznivá cenovka, která visí na každé z těchto dvou krabiček.

Spojuj slůvka: Jídlo a Dům - dílky

Hry jsou jednoduché a nevyžadují žádné složité studování pravidel. Děti se ji naučí klidně sami a pak mohou jen dospělému vysvětlit, co po něm požadují. Tyhle malé krabičky nakonec mají překvapivě docela velký úkol. Je jen na vás, jestli si necháte pomoci a umožníte jim splnit jejich poslání.

Recenze: Spojuj slůvka v angličtině – jídlo a dům
Spojuj slůvka je jednoduchou naučnou hrou, kterou pořídíte za zlomek ceny jiných her. Přitom funguje velice dobře, protože děti se učí nová slovíčka spojováním dvou dílků puzzle - s obrázkem na jedné části a výrazem na té druhé. Snadno pak poznají, jestli k sobě patří, protože jen tak zapadnou a souhlasit musí také barvou. Takováto hra pochopitelně nemůže dětem vydržet na příliš dlouho a jakmile se nová slovíčka naučí, hru odloží. Ale to nevadí, protože svůj účel plní více než dobře.
Klady:

+ zábavně trénuje anglická slovíčka
+ vhodnost poznáte spojením dvou dílků puzzle
+ barevné rozdělení na skupinky usnadňuje hledání
+ nízká cena
+ dostatek slovíček
+ více variant
Zápory:

- nenabízí nic navíc, takže jakmile slovíčka umíte, už se ke hře nevrátíte
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mars Teraformace Hellas & Elysium – odvrácená strana Marsu