Recenze: Sunrise City – město, kde slunce vychází

Sunrise City - balení

Možná jste to nevěděli, ale na zeměkouli existuje místo, kde slunce vychází jako první. Teprve, když jeho paprsky pošimrají lidi do oken, může se vydat na svou každodenní pouť po obloze vstříc dalším metropolím, jako je Moskva, Praha nebo Paříž.

Toto zmíněné město bylo vyvoleno, protože zde žijí bohové. Za ty roky jich už jsou také statisíce a vládne jim jeden velký Pán. A i takové božské město s přílivem prvotních slunečních paprsků potřebuje domy nejrůznějších druhů a funkcí. Vy jste se po své smrti dostali do nebe mezi hlavní konstruktéry a přesun do Sunrise City byl jen otázkou času. Teď jste tady a je čas ukázat bohům, jak se staví město!

Hra Sunrise City vás postaví do čela jedné takové výstavby. Jestli se opravdu odehrává někde v nebi, si nemůžeme být jistí, protože nakonec stejně skončí u vás na stole. Jejími tvůrci je Isaias Vallejo z Clever Mojo Games, které nám dříve představilo skvělou sci-fi hru Alien Frontiers (recenze). Tentokrát se všechno odehrává navíc pod záštitou firmy Game Salute, pod jejichž křídly se nachází třeba Exile Sun (recenze) nebo Island Fortress (recenze). Barevně bohatou grafiku přidali ke hře ilustrátoři Chip Nixon a Chris Kirkman.

Sunrise City - připravená hra

Krabice, ve které se Sunrise City nachází, vás hodně překvapí, když ji poprvé vezmete do ruky. Na její menší rozměry totiž má opravdu úctyhodnou hmotnost. Celá její plocha je téměř dokonale vyplněná hromadou kartonových komponent překrytých herním plánem a malou bodovací deskou od jedničky do symbolu hvězdičky odpovídajícímu desítce.

Tou nejzásadnější součástkou pro partii je šedesátka velkých dvojdílků budovy. Na nich najdete nakreslený nějaký dům s barevným pozadím určujícím jeho zónu (obytná, průmyslová, komerční) a také trojicí čísel v kolečkách – jedno bonusové pro každou stranu a jedno hlavní, společné uprostřed.

Další dílky jsou menší a představují různobarevné zóny, pět komunitních dílků a jednu startovní radnici, kde bude vaše stavební snažení začínat. Ke hře patří ale také šestnáct karet rolí, sedmdesát dřevěných hvězdiček, jedna společná figurka protestanta a dvacet zvláštních značek pro poschodí. Zbylé dva druhy součástek můžeme rozdělit podle barvy hráčů – jedná se o hromádku pěkných dřevěných žetonů nabídky a také po jedné figurce na sledování bodového zisku.

Sunrise City - rozehraná hra

Na začátku partie do středu stolu položíte radnici a někde do větší vzdálenosti připravíte zamíchané balíčky zón (s přidanou pěticí komunitních dílků) a budov, ale také bodovací desku. Vedle ní položíte bodovací hvězdičky. Nyní si hráči vyberou svoji barvu, vezmou si od ní všech šest žetonů nabídky a postaví figurku ve tvaru trpasličí čepičky pod jeden ze čtyř mrakodrapů na bodovací kartičce. Každý dostane také čtyři karty rolí, z nichž si vybere jednu a ostatní pošle svému sousedovi. Výběr (draft) probíhá tak dlouho, dokud každý nemá v ruce tři karty. Zbývající čtyři nebudou ve hře použity.

Celá partie trvá pouhá tři kola, rozdělená do čtyř fází. Na začátku je Příprava, ve které si hráči vylosují náhodné čtyři dílky zón a stejný počet budov. Pro každé kolo budou muset využít také jednu ze tří karet rolí, které drží v ruce. Nyní tedy vyberou tu, která se podle jejich uvážení hodí nejlépe pro první kolo. Kromě speciální dovednosti má každá karta také v horní části číslo, které určí pořadí pro zbytek kola. Každou fázi bude začínat hráč, jehož role ukazuje nejnižší číslo.

Druhou fází, která už bude hraná v pořadí určeném rolemi, je Územní plánování. Jak jsme si řekli už dříve, zóny mají ve hře různé typy. Navíc na každé kartičce můžete najít vodní hladinu a chodníky. Tyto dílky představují základ pro budovy, které budete stavět o chvilku později a díky kterým poroste město do nebes. A právě proto byste jim měli věnovat patřičnou pozornost, aby se hodily pro postavení budov, které jste před chvilkou dostali do ruky.

Sunrise City - rozehraná hra

V průběhu fáze se hráči střídají v pokládání čtvercových dílků zón tak dlouho, dokud nevyloží všechny. Nové dílky je možné přikládat pouze do sousedství dalších zón a alespoň jedna strana musí navazovat chodníkem na chodník, aby byla přístupná. Kromě zónových dílků můžete dostat do ruky také jednu z pětice komunitních staveb. Tu položíte a ihned za ni dostanete náhradu v podobě ještě jedné zóny. V následujících kolech bude stavění omezeno pouze na jednu stranu města o radnice – tu vybere začínající hráč.

Přikládání žetonů je ale také první šancí, jak získat nějaké vítězné body. Ve chvíli, kdy přiložením destičky vytvoříte distrikt (= oblast stejné barvy o více než jednom dílku), dostanete za jeho položení okamžitě tolik bodů, s kolika stejnými zónami nově položení dílek sousedí. Body zaznamenáte na svém sloupečku bodovací desky. Kdykoliv dosáhnete při stoupání vrcholu s hvězdičkou, vezmete si jednu hvězdičku k sobě a začnete šplhat znovu od začátku.

Spojovací můstek mezi přípravou staveniště a samotnou konstrukcí budov představují nabídky, ke kterým hráči použijí šestici svých dřevěných žetonů. Hráči postupně označují nezastavěné zóny svými žetony. Více hráčů může (a bude) dělat nabídky i na stejnou zónu, čímž vytvoří hromádku žetonů na sobě. Jedinou situací, kdy nemůžete přidat žeton na nějakou zónu je, pokud ji předchozí nabídka zamknula – to znamená, že zde na sobě leží dva žetony stejné barvy. Vítězem nabídek je žeton, který zůstal poslední nahoře! Ten jediný zůstane na místě a všechny ostatní se vrátí zpět do vlastnictví majitelů.

Sunrise City - rozehraná hra

Na základě vítězů nabízecí fáze teď konečně začne na zónách výstavba. K tomu využijete protáhlé dvojdílky budov, které jste dostali na začátku kola. Limitem je pouze nebe, takže prvním patrem to rozhodně neskončí. Ale právě přízemí má jako jediné omezení, protože kromě barev zón (na místě lze postavit jen budovu se shodným pozadím) musíte dávat pozor také na chodníky. Dílek nemůže sahat přes vodu. Tahle podmínka ale odpadá ve chvíli, kdy jste se dostali už do dalšího patra.

A co dostanete za správně umístěnou budovu? V první řadě to jsou hlavní body za celou kartičku (uvedené uprostřed). Bonusové body získáte jen za obsazené místo, kde máte svůj žeton nabídky. Kromě vás tak může zaznamenat zisk i nějaký jiný hráč, pokud má pod druhou částí budovy svůj žeton.

Dalším patrem můžete pokračovat opět pouze v případě, že se obě barvy na nově položeném dílku shodují s budovami v patře přímo pod ní. Výjimkou z pravidla jsou fialové univerzální dílky, které platí jako žolík v obou směrech: když je pokládáte i když na ně pokládáte novou budovu. Ve vyšších úrovních můžete budovy stavět libovolně, ale obě stavební plochy musí ležet na stejném patře. Za patra dostáváte už jen základní body, bonusové nelze získat. Místo toho ale dostanete body za patro, které se zvyšují s narůstající výškou.

Sunrise City - rozehraná hra

Posledním způsobem, jak získat body, je sousedství komunitní budovy. Jakmile do jednoho z osmi polí kolem nějaké veřejně prospěšné budovy (například katedrály) přidáte budovu stejné barvy, získáte body podle počtu stejné barvy obklopující obecní budovu.

V případě, že už žádný ze zbývajících dílků nemůžete položit, musíte vynechat kolo. Jakmile dostaví všichni, končí kolo a začíná další. Na konci třetího kola vítězí ten hráč, který nasbíral nejvíce bodovacích hvězdiček značících desítky vítězných bodů. V případě remízy rozhoduje pozice bodovací figurky.

Sunrise City vás nechá stavět mrakodrapy. Je pouze na vás, kterým patrem se to všechno zastaví. Čím výš budete stavět, tím víc bodů. Ale není to pouze o výšce. Musíte také správně sázet žetony na místa, kde můžete v daném kole stavět a získávat tak bonusové body. A především si připravit úrodnou půdu z barevných zón hned na začátku kola, protože pouze tak vůbec budete schopni některé budovy vyložit.

Sunrise City - rozehraná hra

Každá fáze hry má opravdu vysokou důležitost. Hned na začátku kola si musíte dobře prohlédnout dílky a podle nich naplánovat všechny svoje tahy. Umisťování zón i budov se řídí pravidly, na které musíte myslet. Naštěstí jsou velice jednoduchá a rychle si na ně zvyknete, protože jsou naprosto logické a dávají smysl.

Můžete se tak spolehnout, že Sunrise City je jednoduchou hrou vhodnou i pro začátečníky. Nemá žádná náročná pravidla, ale přitom nabízí spoustu zajímavých možností, jak mezi sebou soupeřit.

Protože se můžete snadno v patrech v průběhu partie ztratit, pro lepší přehled přidali výrobci do krabice také ukazatele úrovně. Na každou budovu v sudém patře byste měli položit nějaký žeton patra – na druhé patro jeden, na čtvrté dva, na šesté tři. Kromě zvýšení přehlednosti tím získáte také představu, kolik bodů navíc za úroveň dostanete, pokud sem postavíte novou budovu.

Sunrise City - dílky

Ve dvou hráčích je pro dobrý zážitek ze hry vhodné použít variantu při nabídkách na zóny. Hráči se stále střídají v pokládání žetonů, ale když přijdou na řadu, vyloží rovnou dva místo jednoho kamene. Díky tomu mají mnohem větší strategické možnosti a také šanci uzamknout okamžitě nějakou zónu.

Přitom je ale Sunrise City dobře hratelné ve všech doporučených počtech od minimálních dvou až po všechny čtyři zapojené soupeře. Ve dvou si nebudete stěžovat na nedostatek příležitostí k vykládání, protože jejich počet k dispozici je přímo úměrný počtu hráčů. Na začátku kola s více soupeři sice máte větší výběr, ale nakonec bude všechno stejně obsazené. Jednotlivé fáze probíhají rychle, hráči se po většinu času střídají.

V tom všem popisu jsme úplně zapomněli na karty rolí. Ty umožňují hráčům ještě více individualizovat svůj tah a vylepšit svoje vidiny. Svoje rozhodnutí dělají už podle dílků, které mají v ruce.

Sunrise City - karty

Ke vší té chvále je ještě třeba přičíst vynikající zpracování, které začíná využitím netradičních komponent. Ať už samotné hvězdičky na počítání bodů nebo čepičky pro označování pater, které jsou zde vlastně trochu jako bonus. Mluvíme ale také o tloušťce a kvalitě samotných dílků.

Sunrise City je podařenou stavěcí hrou, ve které se všechno točí kolem mrakodrapů, pater a různých druhů stavebních pozemků. Potřebujete nejen jasně daný plán, ale také schopnost si zajistit v nabízecí fázi výhodné bodovací pozice. Přitom si ale hra zachovává jednoduchá pravidla a bude bavit jak náročné hráče, tak i rodiny a začátečníky, kteří do světa deskových her teprve vstupují.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIsaias Vallejo
IlustraceChristopher Kirkman, Sarah "Chip" Nixon
VydavatelClever Mojo Games, Game Salute
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(9 voters)
KategorieCity Building
MechanismyAuction/Bidding, Card Drafting, Layering, Tile Placement, Variable Player Powers
RozšířeníSunrise City: Bonus Roles and Buildings, Sunrise City: Nights!
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede

Více o hře.

Recenze: Sunrise City – město, kde slunce vychází
Sunrise City je výborná rodinná hra s překvapivě nenáročnými pravidly. Nejdříve si s pomocí destiček zón připravíte stavební pozemky propojené cestami a oddělené rybníčky. Na barevné základy pak umisťujete budovy. Ty musí svým zaměřením odpovídat barvě pozemků a není tedy jednoduché najít pro vaše kartičky místo. Hráči navíc o pozice bojují za pomoci aukčních žetonů a teprve vlastník posledního žetonu nahoře může na tomto místě stavět. Budovy postupně rostou do závratné výšky, za kterou získáváte body stejně jako za samotné stavby. Díky tomu vypadá celý herní plán naprosto úchvatně. Každý z hráčů může svoje šance ovlivnit z role nějakého obyvatele města, jejichž karty na začátku hráči získají a každé kolo jednu použijí. Partie je rychlá, hráči se střídají v jednotlivých fázích a nečekají na sebe. Vyvážený zážitek na vás čeká ve všech dostupných počtech hráčů a nemusíte se bát nějaké dlouhé herní doby, protože hra je u konce dříve, než uplyne jedna hodina. Sunrise City vás pošimrá na sítnici překrásným vzhledem od dřevěných hvězdiček až po neuvěřitelně masivní kartičky komponent. Pokud se tedy nezaleknete cenovky, kterou si s sebou nese (a která je daní právě za tu kvalitu), pak byste jí určitě neměli dlouho odolávat, protože se jedná o výbornou stavební hru..
Klady:

+ parádní provedení
+ karty rolí pro každé kolo
+ vícepatrové budovy
+ aukce o stavební pozemky
+ zajímavé bodování
+ rodinná hra s jednoduchými pravidly
+ skvělá i při dvou hráčích
Zápory:

- cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Robinson Crusoe – Záhada ztraceného města