Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tři malá prasátka – vlk na návštěvě z pohádky

Tři malá prasátka - balení

Všichni moc dobře známe pohádku, ve které domečky ze slámy a dřeva neodolají silnému vlčímu dechu. Jenže i když dvě prasátka sežral, na to třetí si nepřišel. Sám se pak stane lahodnou večeří, kterou prasátko připraví svým kamarádům.

Možná až překvapivé zakončení pohádky pro děti. Ta se jmenuje Tři malá prasátka stejně jako nová desková hra pro děti. Jejím autorem je Laurent Pouchain a růžové ilustrace připravil Xavier Colette. Doprovodnou pohádku i samotná pravidla do češtiny pro firmu Albi, která stojí za místním vydáním, přeložil Vít Hejný.

Autoři mají asi slabost pro vaření zlých postav v kotli. První hra z řady byla Baba Jaga (recenze), která také skončila ve vývaru. Na víku ale všechno ještě vypadá špatně pro prasátka, protože silný vlčí dech tu ukazuje svoji sílu. Krabice ale už sama o sobě zaujme, protože vypadá jako kniha. Na jejím hřbetu stojí římská číslice jedna, která znamená, že se jedná o první část v sérii Pohádkové hry. Jeníček a Mařenka tedy byly v pořadí až druzí.

Tři malá prasátka - připravená hra

Po odklopení horní strany knihy objeví hráči dvě brožury – jednu s pravidly a druhou s pohádkou. Na vnitřní straně víka jsou nakresleny instrukce pro přípravu hry. Všechny potřebné komponenty pak leží pečlivě uložené v růžovém plastové vložce. Tady se ukrývá ruleta se šesti výsečemi. Všechny mají na sobě vlka, ale vždy trochu jiné barvy.

Pod kulatou destičkou se nachází malý balíček karet ocenění s obrázky odměn a číslicemi na rozvinutém svitku. A spolu s těmito kartičkami tu je také pětice růžových prasátkových kostek. Hned vedle jsou připraveny dvě přihrádky, do kterých hráči vloží kartonové dílky tří domečků poté, co je vycvakají z archu. Každý kousek má na sobě také několik obrázků prasátek, které odpovídají bodům, které za dílek hráč obdrží.

Na začátku hry hráči rozdělí dílky domečku podle stavebního materiálu, ale také části domu – střecha, okno, dveře. Z celkových 36 kartiček tak vznikne devět hromádek po čtyřech kusech. Hráči pak tyto balíčky rozloží do sloupečků a vytvoří tak čtverec o rozměrech tři krát tři pole. Nejdříve ale každý zvlášť zamíchají. Vedle pak už jen položí kostky a ruletu a zábava s vlkem může začít.

Tři malá prasátka - rozehraná hra

V partii se hráči budou střídat na tahu. Jednoduše vždy vezmou sadu kostek a hodí s nimi. Svůj pokus mohou dvakrát opakovat a pokaždé si mohou libovolný počet kostek nechat a zbylé přehodit znovu ve snaze získat jiný obrázek. Ovšem s kostkou, na které se objeví symbol vlka, už dál házet nejde a ani hráči nepřinese žádnou výhodu.

Za symboly na kostkách mohou hráči nakupovat části domů. Čím více stejných symbolů se hráči podaří nasbírat, tím kvalitnější domeček si může postavit. Za dvojici dostane střechu, okno nebo dveře (podle obrázku) ze slámy, při třech už ze dřeva a až za čtyři kostky může postavit dům z cihel. Kdykoliv se ale hráč sám může rozhodnout a koupit i za vyšší počet symbolů horší část domu.

Stavět lze současně i několik domů a je možné v nich libovolně kombinovat stavební materiál. Hráči mohou začít u dveří nebo oken, kterých na sebe mohou položit i víc. Teprve po použití střechy je dům hotov.

Tři malá prasátka - rozehraná hra

Když se hráči na kostkách v průběhu přehazování objeví dohromady dva nebo více vlků, jeho tah okamžitě končí. Nebude moci pořídit za kostky další část domu, ale místo toho dostane šanci sfouknout v roli vlka dům někoho ze soupeřů. Nejdříve musí označit soupeře a jeho dům, který se pokusí zbořit.

Stačí, aby fouknutím roztočil ukazatel na ruletě. Jeho šipka po zastavení ukáže na materiál, který se vlkovi podařilo odfouknout (a to i cihly). Šest výsečí neznamená stejné šance pro všechny materiály – zatímco cihly jsou tu pouze jednou, sláma naopak rovnou třikrát. Tyto dílky jsou odstraněny ze hry a nevrací se do nabídky.

Souboj končí ve chvíli, kdy se vyprázdní předepsaný počet hromádek dílků (liší se podle počtu hráčů). Teď je čas sečíst body za všechny dokončené domy, které ještě stojí. Hodnotu určuje počet prasátek, která jsou na dílcích nakreslená – nejcennější je tedy cihlový v ceně čtyři body. Po bodu dostanou hráči také za každý dokončený dům a květináč v okně. Vítězem se stává hráč, který postavil nejhodnotnější domy.

Tři malá prasátka - dílky

Tři malá prasátka fungují jako dětská hra opravdu výtečně. První fáze tahu představuje klasické rozhodování, jestli je hráč spokojen s výsledky svého hodu nebo chce pokračovat dál i za cenu, že nemusí získat nic. Ale i takové riziko mu nakonec přece jen přinese nějakou výhodu. Může totiž sfouknout domeček soupeři. Ne vždy se to sice podaří, ale už samotný nápad foukání na ruletu jako opravdový vlk na dům, je výborný a děti zaujme.

Pravidla nákupu jsou jednoduchá, stejně jako stavební omezení, která prakticky neexistují. Výška není jasně daná a tak jediná zákazová pravidla se týkají počtu dveří a položení střechy, která stavbu okamžitě ukončuje.

Základní hra je zajímavá, ale teprve kartičky ocenění dodávají hře další kapku taktiky. Tentokrát bodové bonusy nezískají hráči automaticky za květináče a počet domů, ale místo toho jsou připraveny jen pro ty nejlepší. A to platí i pro toho, kdo postaví nejvyšší dům nebo jako první dokončí budovu jen z některého z materiálů.

Tři malá prasátka - karty

Protože se jedná o dětskou hru, je partie rychlá a trvá obvykle nějakých patnáct až dvacet minut. Děti jsou po celou dobu zaujaté soupeřením a vůbec nepomyslí na to, že by se mohly nudit. A ani nezávisí na počtu soupeřů. I ve dvou má hráč obvykle při útoku s vlkem na výběr z více domů protivníka.

Hra má opravdu výborné zpracování. A teď nemluvíme o samotné krabičce, která vypadá parádně, ale o grafice hry. Dílky jsou oboustranné, takže dětem se s nimi lépe manipuluje. Kostky nemají symboly pouze polepené, ale vyryté a díky tomu vydrží dlouho. Všechno tu prostě vypadá parádně.

Tři malá prasátka bavily všechny děti, které jsme ji naučili. Mají známé pohádkové téma, obsahují kostky (které děti fascinují) a ještě přidávají prvek foukání. Takhle by měla vypadat opravdová pohádková hra, která děti zabaví bez jakýchkoliv problémů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLaurent Pouchain
IlustraceXavier Collette
VydavatelPurple Brain Creations, 2 Pionki, Albi, Asmodee, Asterion Press, Delta Vision Publishing, GaGa Games, GoKids 玩樂小子, HomoLudicus, IELLO, Kaissa Chess & Games, Lex Games, Portal Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Dice, Novel-based
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck, Take That
RozšířeníTales & Games: The Three Little Pigs – Bonus Card
RodinaAnimals: Pigs, Animals: Wolves, Containers: Book-like, Folk Tales & Fairy Tales: Three Little Pigs, Series: Tales & Games (Purple Brain Creations)
Alternativní názvyCei Trei Purceluși, Cuentos y Juegos: Los Tres Cerditos, A három kismalac, Märchen & Spiele: Die drei kleinen Schweinchen, I Tre Piccoli Porcellini, Tři malá prasátka, Les Trois Petits Cochons, Trzy małe świnki, Τα Τρία Μικρά Γουρουνάκια, Три Поросенка, 三隻小豬

Více o hře.

Recenze: Tři malá prasátka – vlk na návštěvě z pohádky
Tři malá prasátka jsou krásná dětská hra na motivy klasické pohádky. Tentokrát se ale hráči nebudou schovávat za dveřmi a čekat až vlk uteče. Místo toho budou domečky rovnou stavět a dokonce na sebe vezmou roli vlka, když se je pokusí sfouknout. Jednoduchá pravidla dělají ze hry skvělého adepta na zábavu pro všechny prcky, při tom ale hra zůstává zajímavá a dostatečně jiná. Tři malá prasátka je hra, kterou si děti snadno zamilují.
Klady:

+ dvě úrovně obtížnosti
+ krásná grafika
+ foukání pro roztočení rulety
+ kostky a jejich využití
+ děti moc baví
+ zábavné i ve dvou
Zápory:

- nic (náhodu u dětských her nelze považovat za zápor)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Paměť 3D – kostičky v prostoru