Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ubongo – diamanty jsou věčné

Lidem se při pohledu na diamanty zatají dech. Lesklé kamínky, které vzbuzují radost, jsou ale velice vzácné. Většina jejich nalezišť leží v Africe, kde měly dřív pro původní obyvatele cenu pouze estetickou. Ovšem lidé jim se svojí tržní ekonomikou přisoudili závratně vysoké ceny a jsou ochotní se o ně bít. A ani to nemusí být Růžový panter.

Na jedno takové naleziště vás zavede i hra Ubongo. Nejdříve však musíte podle správných indicií objevit naleziště. Indiánské záznamy totiž hovoří nejasně, protože všechny tabulky s mapami se rozbily na kousky. Pokud chcete cenný poklad najít, musíte je nejdříve dokázat složit. Až pak si můžete jako odměnu vzít cenné kamínky do kapsy a odnést si je jako triumfální trofej.

Ubongo je hrou, která vychází z populárních tangramových skládaček. Na podobném skládacím principu jsme zatím recenzovali snad jen Závod stavitelů Make ‚n Break. Ovšem Ubongo vám rozzáří oči především svojí vizuální stránkou. O všechno tohle se postaral švédský autor Grezgorz Rejchtman, kterého zaštítila při vývoji hry německá firma Kosmos. První verze se začala prodávat ve Švédsku už v roce 2003 pod názvem Pyramidens Portar, zmíněná verze Kosmosu se objevila na trhu v roce 2005. U nás Ubongo už několik let v obchodech nabízí společnost Albi.

Při koupi dostanete poměrně velkou krabici, která není z nejlehčích. Uvnitř se totiž ukrývá spousta zajímavých a netradičních součástek. První z nich jsou tvarované plastové figurky, které jakoby tančí. V hráčích na první pohled svými zákrutami vzbuzují afrického ducha.

Z tenkých kartonových archů vycvakáte nejrůznější dílky rovné i klikaté a to hned v několika barvách. Jedná se však pouze o dodatečné rozlišení tvarů, aby se hráčům lépe orientovalo ve změti dílků. Ve skutečnosti totiž všichni dostanou stejnou sadu – od každého dílku jeden.

V krabici je ale ukrytá také dřevěná kostka s netradičními symboly a plastové přesýpací hodiny. To je trošku škoda, protože jejich vzhled dojem z rozložené partie lehce kazí. Jedná se však pouze o drobnost, protože všechno vynahrazuje netradiční hrací plán. Ten se skládá ze dvou dílů, které do sebe zapadají jako puzzle. Po propojení tvoří zajímavou trasu plnou dírek. Ty si musíte při prvním vybalení vycvakat, protože jsou strojově pouze naperforovány.

Ještě důležitější jsou závěrečné dvě komponenty – první z nich je obrovská hromada oboustranných karet se zadáními, které budou muset hráči zvládnout. Co ovšem Ubongo staví na úplně jinou vzhledovou úroveň je spolu s grafikou hracího plánu také pytlík kamenů/drahokamů. O ty totiž ve hře půjde hlavně. Ke všemu dostanete ještě ruličku pytlíků, abyste mohli všechny ty součásti roztřídit a rychleji se vám chystaly nové partie.

Na začátku partie si vyberete náhodně počet karet se zadáním podle množství soupeřů, kteří se u hry sešli. V konečném součtu se vždy dostanete na číslo devět kol. Zatímco budou zamíchané karty zadání ležet na hromádce, připravíte hrací plán. Po složení jej náhodně naplníte drahokamy – nám se osvědčilo je na plán vysypat a rozhrnout po plánu. Tím si zajistíte náhodné rozložení, které je velice důležité pro zajímavý průběh partie.

Každý z hráčů si vezme jednu sadu dílků, ze kterých bude skládat obrazce a také figurku, která jej bude reprezentovat. Barvy nejsou tak výrazně odlišené, jako v jiných hrách a pohybují se od béžové, přes šedou po černou. Veselé barvy vynahrazují samozřejmě drahokamy, takže se jedná o ústupek přehlednosti. Každý z hráčů může svoji figurku umístit na jedno z políček na straně hracího plánu. Postavičky se po něm totiž nebudou pohybovat, ale zůstanou až do konce pouze na těchto místech. Na startu může stát i více postaviček na jednom políčku.

Když je k partii připraveno vše včetně kostky a přesýpacích hodin, hráči si vezmou každý jednu z karet se zadáním. Už před začátkem partie si museli určit obtížnost, ve které budou v Ubongu soutěžit. Jsou na výběr dvě – každá na jedné straně karet se zadáním. Liší se pak v počtu dílků, které je třeba do připraveného prostoru narovnat.

První kolo je zahájeno tím, že některý z hráčů hodí kostkou. Symbol, který na kostce padnul (slon, kobra, maska,..),si hráči najdou na svojí kartě. Ve stejném řádku je uvedený také seznam hranatých dílků, které si vyberou ze sady. Právě tyto tři (nebo čtyři – podle obtížnosti) dílky mají hráči za úkol narovnat do úzkého prostoru na hrací kartě.

Než začnou zkoušet štěstí a různě převracet dílky, aby se tam vešly, je třeba ještě otočit přesýpací hodiny. Dílky musí přesně překrývat světlou čtverečkovanou část karty. Existuje vždy pouze jedno správné řešení. Kolo nekončí, jakmile je některý z hráčů hotov, ale až po dosypání písku.

Ovšem je velice důležité skončit co nejdříve, protože právě pořadí určuje, jak budete moci hýbat se svojí figurkou na hracím plánu. Pohyb je možný jen do stran v rámci pěti políček sousedících s pěti řadami drahokamů. Hráč, který skončí jako první, se může pohnout (ale nemusí) až o tři řady do strany, druhý o dvě a třetí už pouze o jednu.

Proč byste s ní chtěli vlastně hýbat? Protože z řady, u které figurka skončí svůj pohyb, si můžete vzít dva kamínky (bez ohledu na pořadí, ve kterém dokončíte úkol). Ale pozor – před dosypáním písku v hodinách musíte stihnout všechno, tedy nejen zkompletovat skládačku, ale také pohnout figurkou a sebrat kamínky. Vždy však pouze ty, které jsou v dané řadě nejblíž figurce. Řady se tak postupně vyprazdňují a drahokamy přibývají v kapsách hráčů. Ti nejúspěšnější se na konci hry stanou vítězi sbírací soutěže.

Samozřejmě to ale nebude tak jednoduché, jak se zdá. Do hry totiž vstupuje ještě jeden bodovací princip – hráč totiž nezískává body za všechny nasbírané kamínky, ale pouze za svoji nejsilnější barvu. Na začátku partie si tak každý tajně zvolí barvu, o kterou se bude snažit. Je důležité si před jednotlivými koly ujasnit, kam se chcete se svojí figurkou na závěr tahu pohnout a které kamínky se vyplatí sebrat. Pokud to necháte až na závěr tahu, můžete pod časovým tlakem vybrat špatně nebo se nestihnout rozhodnout včas.

Celá partie Ubonga se pak hraje na několik kol a to tak dlouho, dokud nedojdou kartičky se zadáním. Pak už stačí pouze sečíst kamínky a zjistit, komu se nejlépe dařilo na vykopávkách.

Může se vám tak stát, že stihnete zvednout třeba jen jeden, protože protivníci pečlivě sledují přesýpací hodiny, abyste neměli větší šanci než oni. Často se ale stane, že nestihnete dokončit luštící fázi, protože některé úkoly, zvlášť na obtížnější straně, dokonale zmatou vaši představivost. A ačkoliv je času poměrně hodně (přibližně jedna minuta), tak se na konci i tak nemusíte vždy radovat z úlovku.

Hra nám opravdu nejvíce připomíná skládání nějaké rozbité (roztržené) mapky k pokladu. Vaším úkolem, jako archeologa na soukromé noze, je pak nejdříve tuto mapku složit a pak si dojet vybrat odměnu. Z každého naleziště lze vylovit až dva kameny. Jenže soupeří s vámi nejen další archeologové, ale i lupiči, kteří vám mohou naleziště vyprádnit dřív, než tam dorazíte (= vyprší vám čas).

Časový tlak je zde opět velice účinným vlivem. Všichni protivníci jsou nervózní, když se jim skládání nedaří. Písek ubývá a vy jen bezmocně převracíte dílky ve snaze najít tu správnou polohu a kombinaci, která překryje celý světlý prostor. Skvělé je hlavně to, že v čase je zahrnuté také samotné vyzvednutí drahokamů z plánu. Přesýpací hodiny však nijak nevarují před koncem, takže pokud jsou všichni spoluhráči i na konci ještě stále ve fázi skládání, mohou konec kola snadno přehlédnout.

Ubongo je vlastně v srdci pouze hlavolamem, který získal navíc herní princip. Ten je naštěstí tak šikovně vymyšlený, že hráči si ani neuvědomí, že si v podstatě staví každý na svém písečku. Jediný okamžik, kdy se jejich snahy mohou protnout, nastane vždy na konci kola. Pokud třeba nemůžete vyzvednout zrovna kameny, které potřebujete vy, můžete alespoň „ukradnout“ protivníkovi ty jeho.

To je právě také jediná složka strategie, kterou můžete v Ubongu najít. Jinak se celý průběh odvíjí pouze na základě vašich schopností, rychlosti a představivosti. S průběhem dalších partií se znatelně zlepší i výkony těch, kteří v začátcích zaostávali. A to je dobrou zprávou při zařazení dětí, kterým je hra doporučena už od osmi let věku. Výkon jejich prostorové a objektové představivosti se zvyšuje s každým odehraným kolem.

Vzhledem k tomu, že na každé straně kartičky najdete hned šest možností, jak dílky do prostoru skládat, je při počtu 432 oboustranných kartiček prakticky nemožné, aby se vám Ubongo ohrálo. To je určitě dobrou zprávou pro všechny zájemce o hru.

Velmi dobrý dojem ze hry má na svědomí nejen její jednoduchý herní princip, který vysvětlíte během několika minut, ale také výborné zpracování. Karty se zadáním i hrací plán doplňují zajímavé tematické ilustrace. Kamínky mají pěkné a snadno rozeznatelné barvy, stejně jako dílky pro skládačku, které jsou rozlišeny tvarem i barvou.

Na úspěch Ubonga navázaly jeho další verze – zjednodušená cestoví, ale také specializovaná varianta pro dva hráče – Ubongo Duel, která vyniká vyšší obtížností. Ubongo 3D přidává do skládání třetí dimenzi a Ubongo Extrém jde za hranice obyčejných hranatých tvarů a přenese vás do světa šestiúhelníků.

Ubongo je výborný logický rychlík, který upřednostňuje rychlé a správné uvažování nad strategickým rozhodováním. Přesto ovšem musíte přemýšlet trochu dopředu, abyste sbírali kamínky, které chcete a vše stihli v předem určeném časovém limitu. Jedná se o příjemnou rodinnou hru, která nezklame žádnou skupinu hráčů, pokud mají rádí skládání tvarů. Každého návštěvníka navíc určitě zaujme barevný a neobvyklý vzhled komponent a jedná se tak o vhodnou hru, kterou můžete představit i nějakému nehráči. Zkuste si sami vyzkoušet roli archeologů a napětí při dobývání nových nalezišť drahokamů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGrzegorz Rejchtman
IlustraceKarl Holmes, Sandra Johansson, Nicolas Neubauer, Bernd Wagenfeld
VydavatelKOSMOS, Albi, Brain Games, Competo / Marektoy, Devir, Egmont Polska, Fantasmagoria, Filosofia Éditions, Four Esses, Giochi Uniti, GP Games, HomoLudicus, IELLO, Kaissa Chess & Games, Kärnan, Kod Kod, Korea Boardgames, Laser plus, Magellan, Piatnik, Stupor Mundi, SuperHeated Neurons, Swan Panasia Co., Ltd., University Games, Vennerød Forlag AS, White Goblin Games, YOKA Games, Z-Man Games
Rok vydání2003
Počet hráčů1 - 4
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(35 voters)
KategoriePuzzle, Real-time
MechanismyGrid Coverage, Pattern Building, Real-Time, Set Collection
RozšířeníUbongo: Die Erweiterung für 5-6 Spieler
RodinaComponents: Gems/Crystals, Components: Polyominoes, Components: Sand Timers, Game: Ubongo, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Native-art line (Kosmos)
Alternativní názvyExpédition Pyramide, Pyramidens portar, Ubongo Classic, Ubongo: Classic, Убонго, אובונגו, ウボンゴ, 烏邦果, 우봉고

Více o hře.

Recenze: Ubongo – diamanty jsou věčné
Klady:

+ zpracování
+ netradiční hrací plán
+ cvičí prostorovou představivost
+ obrovská variabilita
+ vše je pouze o dovednostech
Zápory:
žádné nejsou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jungle Speed Safari – na safari je nejdůležitější rychlost