Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Waka Tanka – blafování se šamany

waka-tanka-01

Šaman nás už očekával. Měl připravené pozice pro každého z nás, dostatek pití i jídla, abychom mohli po dlouhé meditaci doplnit energii. Mám z toho okamžiku strach, protože to bude chvíle, kdy mohu ztratit všechno, pro co jsem dosud žil. Jen ti vyvolení dokážou vyvolat zjevení zvířete našeho kmene, kterým je orel.

Vaším úkolem ve hře Waka Tanka bude v pravý čas oklamat všechny ostatní. Tak to vymyslel Bruno Faidutti, který ji vytvořil ve firmě Sweet November. Ve vydání téhle novinky ale mají překvapivě prsty lidé z Cool Mini or Not, společnosti známé z trochu větších her. Ilustrace vytvořil u nás velmi populární David Cochard a celé to distribuuje společnost Esdevium Games.

Hra i s velkým vysokým totemem se ukrývá v malé čtvercové krabičce barvy noční oblohy. Na jejím víku vidíme právě ten totem vytvořený ze všech kmenových zvířat. Uvnitř na hráče čeká jeho reálná kartonová podoba ze dvou dílků, pak sada šesti kulatých žetonů.  Každý z nich odpovídá zvířeti, které nese jeden ze znepřátelených kmenů ve znaku. Kartonovou podobu na sebe vzali také žetony učňů, které budou hráči sbírat.

waka-tanka-07

Těmi hlavními komponentami, kolem kterých se bude všechno točit, jsou karty. Každá z nich patří k jednomu ze zvířátek. Výjimkou jsou pak myši, které neodpovídají žádnému kmeni. A poslední, co ještě chceme zmínit, je červená dřevěná figurka indiánského šamana.

Na začátku partie postaví hráči totem do středu a kolem něj rozloží kulaté destičky zvířat. Podle počtu hráčů se pak případně sníží množství karet v balíčku, aby nebyl přebytek členů sady, a ten zbytek se zamíchá. Každý z účastníků dostane poměrnou část karet tak, aby žádné nezbyly. Vedle totemu zůstanou destičky učňů a na náhodnou destičku hráči postaví figurku šamana.

Od té chvíle se budou hráči střídat na tahu, ve kterém si mohou vybrat ze tří aktivit. Tou naprosto zásadní akcí je šance přiložit kartu k jedné z pozic. Pokud se pro tuto možnost hráč rozhodne, nejdříve musí popojít s figurkou indiána o jeden krok doleva nebo doprava. Teprve pak může zahrát kartu z ruky. Prohlásí o kartě, že se na ní nachází právě zvíře odpovídající žetonu, kde leží.

waka-tanka-06

Může tak mluvit pravdu nebo lhát. Záleží to na jeho možnostech (kartách v ruce) a také na rozhodnutí. Vždycky to bude jedna zahraná karta a blafování je důležitou součástí. Ovšem další hráč v pořadí může místo toho využít druhou akci – pokusit se usvědčit soupeře ze lži. Jeden z těchto dvou protivníků si bude muset jako trest vzít všechny karty ze zpochybněné pozice.

Tyto přiložené karty pak poslouží tomu, kdo se rozhodne vyčarovat jedno ze zvířat. Kouzlo bude úspěšné pouze v případě, že alespoň dvě karty z odhalené sady obsahují opravdu to správné zvíře. Mohou zde ale ležet také úspěšné blafy ostatních a hráči s tím musí počítat. Takové úspěšné kouzlo přinese jeden žeton učedníka, zatímco pokud kouzlo jen zaprská, pak si musí vzít sadu karet z pozice jako trest.

Vítězství může hráč dosáhnout hned dvěma cestami. Tou první šancí je zbavit se všech karet. Ovšem v tuto chvíli ještě musí hráč počítat se zpochybněním jeho tahu. Proto je nejjistější zahrát kartu opravdu na pravdivé pozici. Druhou možností, jak zvítězit, je nasbírat za úspěšná kouzla rovnou čtyři žetony učedníka.

waka-tanka-10

Waka Tanka je jednoduchou blafovací hrou, která nabízí přesně to, co do jejího žánru patří. Trochu toho lhaní, trochu té pravdy, ale především napětí v každém tahu. A právě to k této jinak poměrně náhodné hře patří. Proč náhodné? Protože hráči mohou pouze pokoušet své štěstí a tipovat, co za karty ostatní k políčku přiložili.

Právě usvědčení ze lhaní je často pouze tušení nebo sázka na náhodu. A tady je jasné, že tato hra bude bavit pouze specifické publikum. Ti, kteří berou hraní vážně a chtějí plánovat nebo mít šanci ovlivnit vývoj, tato hra ze židle určitě nezvedne.

Ovšem pokud někdo hledá příjemnou blafovačku, která je rychlá a současně zajímavá, pak se Waka Tanka řadí do společnosti těch dobrých možností. Nepřináší ale při tom nic nového, co by vám vzalo dech. Tahle hra dělá prostě všechno tak nějak akorát.

waka-tanka-12

Hra je to zaměřená především na vyšší počet účastníků. To ve třech se sice všechno to blafování dá odehrát, ale nebudete z toho mít ten pravý zážitek, protože karty nepřibývají tak rychle. To pravé drama nastupuje až ve chvíli, kdy se o přízeň indiánského šamana uchází alespoň pět soupeřů, kdy karty přibývají na všech pozicích a je možné častěji čarovat.

Herní čas samozřejmě musí odpovídat Fillerové náplni hry a je to tak. Partie je dokončena během nějakých patnácti minut a blafování si užijí hráči různých věkových kategorií. Tahy jsou bleskové, protože je tu vždy jen jedna akce k dispozici.

Waka Tanka je blafovací hra, která dělá všechno správně. Ovšem nepřidává nic nového do žánru a je pouze robotickým zpracováním klasického motivu. Grafické zpracování je opravdu podařené. Waka Tanka si tak určitě najde svoje fanoušky, ale nebudou to zdaleka všichni.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Faidutti
IlustraceDavid Cochard
VydavatelArclight Games, Cool Mini Or Not, Sweet Games
Rok vydání2016
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAmerican West, Animals, Bluffing, Card Game
MechanismyHand Management
Alternativní názvyブルーノ・フェイドゥッティのウソツキシャーマン

Více o hře.

Recenze: Waka Tanka – blafování se šamany
Waka Tanka není originální. Je to pouze řemeslo na jistotu. To ale nutně neznamená nic špatného, protože blafování je v této hře zábava. Samozřejmě se s tím pojí nutnost číst plány soupeřů a pouze odhadovat, co zrovna zahráli. Tím hra působí náhodně, ale mnohem větším problémem je horší dojem z partie ve třech. Pokud ale bude ve hře dost účastníků, pak Waka Tanka nabídne dobrou a současně pěkně vypadající zábavu.
Klady:

+ rychlá blafovací hra
+ fajn zábava
+ pohodová herní doba
+ ilustrace
Zápory:

- v nižších počtech slabší
- velmi náhodné
- nic originálního
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Spooky Wooky – kdo zalátá duchům kabátky?