Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Wrong Chemistry – Expand Your Lab – je čas na prostornější laboratoř

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - balení

Na světě je dobrá a špatná chemie. Atomy se mohou sloučit do molekul buď správným způsobem, nebo je můžeme zcela pomíchat. V takovém případě mohou vzniknout sloučeniny, o kterých se ani doktoru Moreauovi nezdálo. A pak se může najednou stát, že laboratoř má čtyři rozměry místo tří. A pokud je umíte používat, najednou máte mnohem víc prostoru na všechny pokusy. A právě to se mi povedlo. Schody nahoru vedou současně dolů, a když jdu doprava, můžu dojít i vlevo.

Chcete vědět, jak jsem to dokázal? Stačí otevřít krabičku s nápisem Wrong Chemistry: Expand Your Lab a přídavný rozměr na vás vyskočí. Jedná se o rozšíření jednoduché logické hry Wrong Chemistry (recenze), ve které se snažíte soupeře přechytračit při míchání sloučenin. Pod rozšířením je znovu podepsaný Tony Cimino a vydání připravila společnost Mage Company stojící také třeba za hrou 12 Realms (recenze).

V malé kartonové krabičce čeká všechno, co by taková už dobře zaběhaná laboratoř mohla potřebovat. Ale než zabloudíte očima dovnitř, ztratíte se v křivolakých schodištích, které míří nahoru i dolů a pohybují se po nich blázniví vědci. Tak se s chutí staňme jedním z nich.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - karty

Uvnitř nás uvítá především brožurka, jejímž cílem je osvětlit nám novinky. Ve všech dostupných jazycích tu jsou vždy dvě stránky textu. Pod nimi je deset nobelových žetonů, ale především velký balíček téměř osmdesáti karet. Dvě z nich nám představí nové speciální akce, uvnitř se ale ukrývá také desítka vědců na hnědých kartách. Jejich portrét není tím jediným, co se z karty dozvíte. Je zde také rok, kdy získali Nobelovu cenu za vědu a úplně dole na kartě je natištěná speciální schopnost, kterou můžete využít při svém tahu třikrát za hru.

Posledním a nejvýznamnějším balíčkem jsou samozřejmě nové prvky. Věda v bláznivých laboratořích Wrong Chemistry za ty dva roky pokročila o mnoho dopředu a tak se můžeme setkat třeba s tightantiem, olivenomem a einsteiniumem. Většina z nich jsou opět vhodně zvolené hříčky v angličtině propojené s vtipnými ilustracemi. I tentokrát mají karty různé podbarvení podle svojí obtížnosti.

V partii Wrong Chemistry používáte akce, abyste přesouvali atomy v molekule. Můžete je ale také přidávat a odebírat a to všechno s cílem splnit některou z karet sloučenin, které držíte v ruce. Za ně pak dostanete body, které vám v konečném zúčtování mohou přinést vítězství.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - karty

Opravdu je to až tak jednoduché. Je vám nejspíš jasné, že karty prvků přidávají do původní krabičky krásný nový nádech originality. Jen je škoda, že po zamíchání už není žádný jednoduchý způsob, jak dostat oba druhy kartiček (původní hru a rozšíření) od sebe.

Oproti základní hře na začátku partie hráči dostanou navíc dvě karty vědců. Z nich si mohou ponechat pouze jednoho, kterého položí veřejně před sebe. V průběhu partie mohou využívat schopnosti vědce jako akci zdarma. Různé dovednosti umožňují hráčům nejen manipulovat s atomy na herním plánu, ale také hrát zdarma jiné akce.

Karty identity přináší do hry rozdíly mezi hráči, což je vždy dobře. Hráči pak mají pocit jedinečnosti. Rozdíly jsou opravdu malé, ale najednou se právě ze správného využívání těchto tří aktivací za kolo stává jedna z nejdůležitějších cest k vítězství.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - karty

Na herní ploše jsou hned od počátku také dvě nové akce a vedle nich leží ještě pět karet černých prvků. Nejzajímavější je nová karta Transmutium, která umožní hráčům změnit molekulu na prvek, který už dokázali vytvořit (a mají tedy vyloženou jeho kartu). Tím se mohou výrazně přiblížit ke splnění některého úkolu.

Jedná se o skvělý nápad, který umožňuje hráčům dělat komba a provázat karty v ruce. Právě tato karta pro nás posunula zážitek z Wrong Chemistry úplně na jinou úroveň. Je to sice vše na úkor kontinuity a pocitu vývoje, protože změny jsou najednou na denním pořádku, ale na atmosféru partie a vaši kontrolu nad hrou to má rozhodně pozitivní vliv.

Druhou kartu můžete aktivovat pomocí schopnosti vědce. Nevyužijete tedy tu natištěnou na jeho kartě, ale místo toho na konci kola využijete Prvek překvapení (Element of Surprise), který vám dá rovnou dvě nové akce, jež můžete provést. Každé využití vědcových schopností označíte položením jednoho nobelova žetonu na jeho kartu, protože dohromady lze tyto výhody použít jen třikrát.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - karty

Prvek překvapení se jmenuje naprosto správně, protože dvě akce na konci kola mají výrazný vliv na vaši schopnost dokončit některou ze složitějších molekul. Kartu není složité využívat, ale je to možné pouze několikrát za celou hru, což nutí hráče k dalšímu taktizování.

Na začátku jsme položili stranou černé karty, které mají hodnotu pěti bodů. Jejich sestavení je opravdu extra obtížné a k jejich dokončení budete muset možná obětovat i nějaké již obodované karty, které vám po svém zničení přináší nové akce v tahu.

Konec partie je pak navázaný právě na tuto pětici karet. Jakmile je všechny získají účastníci chemického klání, hra končí. Všichni si nyní sečtou body, jako v původní hře a vítězem se stává ten s nejvyšším bodovým ziskem. Vzhledem k variantám v pravidlech ale můžete hrát také do zisku osmnácti bodů. V případě, že chcete opravdu dlouhou partii, můžete čekat i na vyprázdnění všech karet.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab - karty

Zajímavě se hra poprala s dvojnásobným množstvím karet úkolů. Máme svoje zkušenosti třeba ze hry Evolution: Time To Fly (recenze), že větší dobírací balíček může velmi snadno dost protáhnout partii. Naštěstí tady se nehraje až do vyprázdnění balíčku (s výjimkou varianty na konci pravidel), ale autoři využili množství karet k rozšíření nabídky pro hráče. Zamíchaná hromádka se rozdělí na dva stejně velké balíčky a hráči si mohou vybírat, ze kterého si doberou. To je výborné, protože jinak by mnoho zamíchaných karet skončilo nedosažitelných na dně jednoho balíčku.

Do pravidel se vloudila chybička a mezi obě stránky anglického návodu se vmáčknula pravidla ve francouzštině. Naštěstí jsou všechny novinky jasné na první přečtení a k příručce už se nebudete muset vracet.

Wrong Chemistry: Expand Your Lab je podařeným rozšířením, které výrazně obohacuje základní hru. Přidává nové taktické možnosti, které dále zvyšují kontrolu hráče nad vývojem situace v molekule. Právě díky tomu a zvýšené variabilitě je toto rozšíření výbornou investicí pro každého, koho baví původní hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTony Cimino
IlustraceMichael Andresakis, Nikolay Popov
VydavatelEnigma (Bergsala Enigma), Lex Games, MAGE Company
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Party Game
MechanismyAction Points, Hand Management, Modular Board
RozšířeníWrong Chemistry
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Theme: Chemistry, Theme: Mad Science / Mad Scientist

Více o hře.

Recenze: Wrong Chemistry – Expand Your Lab – je čas na prostornější laboratoř
Wrong Chemistry: Expand Your Lab je rozšířením alchymistické hry, ve které kujete nové molekuly přesouváním atomů z pozice na pozici. Přináší do hry nejen nové karty, ale také různé konečné podmínky, které zaručují variabilní zážitek ze hry. Pokaždé potřebujete jinou taktiku. Nejdůležitější jsou ale akční karty, které přináší novou úroveň kontroly nad vývojem. Hráči mohou atomy přeuspořádat do prvku, který už jednou složili a odsud pokračovat dál. Tím mohou vytvářet komba a postupně plnit karty z ruky. Díky tomu ale hra také přišla o trochu návaznosti. Všechny potěší nové veřejně vyložené pětibodové karty, které je opravdu těžké splnit a stále vtipné obrázky na kartách. Navíc hra funguje také jako pocta některým držitelům Nobelovy ceny, protože hráči se mohou transformovat do jejich kůže a používat jednu speciální schopnost. Wrong Chemistry: Expand Your Lab je výborným rozšířením, které navzdory malým rozměrům posunuje hru opět o kousek dál k výborné zábavě.
Klady:

+ karty vědců
+ možnost změnit molekulu na některou z již dokončených
+ hromada nových, vtipných karet
+ zajímavé řešení dvou dobíracích balíčků
+ více kontroly nad vývojem hry
+ různá zakončení partie
+ nové pětibodové karty
Zápory:

- přehozené stránky anglických pravidel
- hra díky neustálé přeměně molekuly ztrácí kontinuitu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pelíšek – v úkrytu a v teplíčku