Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Záchod – balancujte na prkýnku

zachod-01

Všichni tam jednou musíme, ale málokdo si to chce vyzkoušet po hlavě. Záchod je místo, které dobře zná každý. Prkénko, splachovadlo, voda uvnitř. Zpočátku to chce trochu šikovnosti a rovnováhy. Dejte dobrý pozor, ať neuklouznete!

V deskové hře Záchod je to mnohem jednodušší, než to vypadá. Jedná se o akční novinku od firmy Efko, která tak přepracovala klasickou deskovou hru do krabičkové verze. Celou novinku pak tým autorů představil hráčům na pultech obchodů v roce 2014.

V nitru krabice se záchodem, do něhož padají figurky, se nenamočíte. A to přesto, že právě mísa na vás z nitra vykoukne jako první. Je velká, kartonová a má zelenou barvu. Přesně v jejím středu je vycvaknuté kolečko. To má přesně takovou velikost, aby se mohla celá velká destička měřící asi patnáct centimetrů vejít na hlavičku velké figurky a zůstat tam. Zbytek figurek má různé barvy a bude patřit všem hráčům, kteří se balanční hry zúčastní.

zachod-05

Na začátku partie si mezi sebe rozdělí všechny figurky a to rovným dílem bez ohledu na barvu. Čím méně hráčů, tím více postaviček bude muset každý umístit. Ale ještě než to všechno začne, je třeba vzít velkou žlutou postavičku, postavit ji do středu stolu a na hlavu jí položit desku záchodu tak, aby držela rovnováhu.

Hra teď pokračuje naprosto předvídatelným způsobem. Každý z hráčů musí, jakmile se dostane k tahu, položit na desku jednu ze svých figurek. Při tom je ale zásada, že žádná z už stojících postaviček nesmí z prkýnka spadnout. Je tedy důležité, aby hráči pokládali svoje nové vyslance opatrně a na taktická místa, která vyváží celou plochu.

Kolo pokračuje do chvíle, kdy se někomu podaří celou stavbu zbořit. Tento hráč není pouze potrestán, ale rovnou vypadává z celé partie. Následuje další kolo, na jehož konci opět je vyřazen další z uchazečů o vítězství. Takto pokračuje vývoj až do chvíle, než u stolu zůstane sedět pouze jeden hráč. Ten se stává vítězem.

zachod-08

Největší zbraní Záchodu je jeho přístupnost. Už děti od tří let si mohou zkusit hrát s gravitací a rozmisťovat figurky po vratké ploše. A to klidně i o samotě, protože i tak je možné Záchod hrát, ačkoliv ne kvůli vítězství.

Základem zábavy je nakonec ale přece jen soupeření mezi více protivníky. Legrace tu pramení ze škodolibosti a neúspěchu ostatních. Ale současně je každé kolo také pořádně napínavé, jak pokládáte figurky na plošku a snažíte se vyvážit destičku tak, aby to všechno drželo pohromadě. Nebudeme se tím nijak tajit – přesně takovéto dovednostní hry dokážou rozesmát děti bez jakéhokoliv přehnaného snažení.

Nové zpracování klasické hry dává hráčům do ruky figurky a v desce je pro ně připravena vyvážená deska. Díky tomu jsou šance všech na vítězství stejné. Jenže čím více hráčů se partie účastní, tím více se projevuje její největší nedostatek: vyřazování. Jakmile jednou vypadnete, můžete se pouze koukat na ostatní a pokud se partie účastní vyšší počet soupeřů (pět či šest), čeká vás klidně čtvrthodina nečinného sezení, než po dalších čtyřech kolech bude konečně znám vítěz. A to je dost nepříjemné.

zachod-07

Nejvyrovnanější a nejspravedlivější je hra ve dvou, kdy si hráči navzájem nahrávají a hrají ve svůj neprospěch. Současně je ale zase souboj příliš rychlý, protože to všechno trvá pouze jedno kolo. Tedy alespoň podle oficiálních pravidel, která si můžete upravit podle sebe.

Veškerý úspěch je otázkou šikovnosti a dobrého odhadu. Hrát lze pouze jednou rukou. Ale možná námět je tím hlavním důvodem, proč tato hra dospělé zase tolik netáhne. Je to dobrá zábava do hospody k pivu, ale doma byste ji asi pro starší publikum nevytáhli. Dětem se ale zavděčíte a dočkáte se hurónského smíchu. Pravidla nabízí dvě varianty obtížnosti, která je daná tvarem otvoru. Podle ilustrace poznáte, o kterou stranu se jedná.

Základem úspěchu pak je věková hranice, která je stanovena už na tři roky věku. To bychom si sice dovolili opravit, protože tři roky je opravdu málo pro hru tak významně zaměřenou na šikovnost a přesnou motoriku. Ovšem na druhou stranu právě hraním si ji budou děti zlepšovat.

zachod-12

Záchod je klasická balanční hra, ve které jde pouze o šikovnost a štěstí. Hráči potřebují pevnou ruku, aby právě oni nebyli tím, kdo shodí ostatní postavičky do záchodu. Dětem to připadá legrační a to je také důvodem, proč Záchod nejspíš bude mít úspěch.

Recenze: Záchod – balancujte na prkýnku
Záchod je hrou, ve které mohou triumfovat jen ti s nejklidnější rukou. Správně postavené figurky na vratkou desku jsou jedinou cestou k úspěchu. Ale do poslední chvíle nikdy nemůžete mít jistotu, že právě vy nebudete tím, kdo bude muset čekat, až ostatní odehrají zbývající kola. Po každém shození záchodu vypadává jeden z hráčů. I přesto jsou jednotlivá kola rychlá a vhodná pro zábavu i menších dětí, u kterých trénují motoriku. Záchod je hrou, u které si s radostí poslechnete dětský smích.
Klady:

+ odlehčená zábava pro děti
+ dvě varianty
+ rychlá kola (hra celkově závisí na počtu hráčů)
+ funguje i ve dvou
+ trénuje motoriku
Zápory:

- plastové figurky
- vyřazování hráčů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Příběhy z kostek – vyprávění může být taky hra