Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zaostřeno na zločin – pátrání s lupou

Ne každý zločin je velký. A stejně tak ne každá stopa je patrná na první pohled. Správný detektiv umí vidět nejen to evidentní, ale umí zapátrat se smyslem pro detail a odhalit i ty nejmenší, zdánlivě skryté, drobnosti. Právě ty často vedou k vyřešení zapeklitého případu.

V rámci nové edice Vyšetřování do kapsy si připravil Stéphane Anquetil hned dvojici krabiček pojmenované Zaostřeno na zločin. Krabičky se jmenují Posel špatných zpráv a Jeho poslední karta. Vyšetřovací hra vyšla v produkci francouzské společnosti Aurora a u nás ji v kompletní české lokalizaci přináší firma ADC Blackfire.

Pokaždé je to stejná malá krabička, do které se tak akorát vejde 55 karet a brožurka s pravidly. Na začátku každého balíčku je hromádka obrázkových karet, jejichž propojením získají hráči scénu, na které se vše odehrálo a kde se bude vyšetřovat zločin. Při tom může jít o karet patnáct nebo třeba jen devět, záleží na konkrétním případu. Zbytek karet vytvoří hromádku vodítek.

Vše uvádí karta s přípravou, kterou mohou po sestavení místa činu otočit a dozvědět se tak příběh, který krabička vypráví. Poté už se mohou hráči zaměřit na plochu rozloženou před sebou. Hráči spolupracují a analyzují stopy, které na kartách objeví.

Mohou následovat kteroukoliv z nich tak, že otočí kartu. Na její zadní straně jsou popsané další možnosti, které hráči zavedou k detailům, analýzám nebo na úplně jiná místa a další menší scény, které opět obrázkově propojí. Hra je ale nikdy nenutí pokračovat, a tak i po otočení některé karty na místě činu a přečtení jejího textu se mohou rozhodnout nepokračovat po této stopě.

Karty na sebe odkazují čísly a tím se detektivům postupně zpřístupňují další a nové karty a tím se před hráči postupně rozevírá příběh. Postupně tak přichází na kloub celému případu, který jim přednesla úvodní karta. A tým se může kdykoliv rozhodnout a pátrání ukončit, protože věří, že má dostatek informací.

Jakmile je vyšetřování ukončeno, tak hráči mohou nakouknout do druhé poloviny příručky pravidel, která obsahuje několik zvídavých otázek. Některé mají možnosti, jiné vyžadují po hráčích přímo odpověď nebo nalezení konkrétní karty mezi objevenými stopami. Za jednotlivé úspěchy sbírají body a k tomu si navýší skóre o jeden bod také za každých pět neotočených karet ve scéně i v balíčku vodítek.

Zaostřeno na zločin je výborně vymyšlená detektivní série, která hráčům do cesty sice nepostaví nevyřešitelný případ, ale rozhodně je dokáže zabavit a zaměstnat na velmi příjemnou jednu hodinu plnou studování stop a objevování nových indicií.

Hráči mají pocit, že sami objevují a při tom jim k tomu stačí pár karet. Ty na sebe jednoduše odkazují a postupně odkrývají jednotlivé dějové linie vyšetřování. Přesně jako ve skutečnosti je něco jen falešná stopa, která vás stojí čas a jindy bude stále přihořívat, až začne konečně hořet.

Celkový dojem umocňuje především sestava karet, které utváří pohled na místo činu. Karty na mapě mají svůj význam a jejich otočení vás vždy někam zavede. Ale sledování jedné trasy nestačí, hráči tedy musí dobře zvažovat a volit místa, která prozkoumají. Nám připadaly ty správné volby logické a dedukce vždy vedla k řešení, které bylo potřeba podložit důkazy.

Jen počítejte, že je to jedna hodina (často i méně, lze ji stihnout třeba i za 40 minut), a pak hru můžete půjčit kamarádům nebo rodině, protože znovu si ji nezahrajete. Ale ani to nemůže pokazit naši radost a nadšení, protože to k tomuto typu her patří. Hra zůstává hodně přímočará a řešení není obtížné, proto se hodí i pro začátečníky.

Zpracování je velmi solidní. Jedná se pouze o karty a ani je nemusíte míchat, takže zde požadavky jsou hlavně na přehlednost. Ikonografie je smysluplná a odkazy mezi kartami jsou jasně viditelné, přehledné a odlišené. Záznamový arch i otázky s možnými spoilery jsou ukryté v brožurce s pravidly, což je dobře zvolené místo. Jen je škoda, že v pravidlech nenajdete jakékoliv vyhodnocení bodů vůči nějaké stupnici a můžete tak porovnávat své schopnosti jen s dalšími hráčskými skupinami ve svém okolí. V brožuře si ale alespoň hráči přečtou i zdůvodnění a příběhové zakončení celého snažení.

Zaostřeno na zločin je parádně vymyšlenou hrou, která vám dokáže na prostoru pouhé padesátky karet elegantně rozehrát opravdové detektivní vyšetřování. Skvěle promyšlený systém je doplněn kvalitními případy a dohromady se tak Zaostřeno na zločin stává rozhodně zajímavou novou karetní sérií.

Recenze: Zaostřeno na zločin – pátrání s lupou
Zaostřeno na zločin je výbornou karetní detektivní jednohubkou, která hráčům dá dostatečnou volnost a šanci následovat vodítka, která oni vyhodnotí jako zajímavá. Z karet je před hráči složena scéna, která právě tyto možnosti postupně odkrývá, ale hráčům běží čas a čím více karet odhalí a použijí, tím méně bodů na konci získají. Jednohubka je to ale také kvůli herní době, která se snadno dostane daleko pod jednu hodinu. Zaostřeno na zločin je nadějná série a obě hry jsou kvalitní.
Klady:
+ scéna zločinu složená z řady karet
+ postupné objevování příběhu
+ volnost průzkumu
+ velmi příjemný zážitek
Zápory:
= herní doba může být třeba i jen 40 minut
= není s čím si porovnat svůj výkon
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Codex – karetní RTS