Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bataflash – zvířátka jedno na druhém

Bataflash - balení

Když puštík slíbil, že uspořádá párty pro zvířátka, všichni se moc těšili. Určitě bude dost chlebíčků a džusu pro všechny a i mrzoutský medvěd na chvíli zapomene na svoje problémy se sousedem, který mu pořád ničí jeho skrýš na zimu. Jenže sotva zábava začala, došlo jídlo i pití. Hladové prasátko všem dobroty vyfouklo.

Netrvalo dlouho a nastoupila nuda. Naštěstí chytrý oslík přišel se skvělým nápadem: „Vlezte mi na záda a schválně, kdo vyšplhá nejvýš..“ Najednou začali pyramidy dělat všichni. A najednou se všichni smáli. Jen beruška, která všechno pozorovala zpovzdálí si všimla, že některé valné hromady zvířátek mají něco společného. Spokojeně se uchichtla a odletěla pryč.

Letěla do Francie, kde pošeptala svůj nápad do ucha autora s pseudonymem Babayaga. Ten je podepsaný pod karetní hrou Bataflash, jejíž design do finální podoby dopracoval Eric Héliot. Hru vydává v originální podobě firma Djeco a do naší republiky se krabička dostala zásluhou společnosti Patagonie s. r. o.

Bataflash - rozehraná hra

Hra se ukrývá v malé krabičce, která na první pohled nezapře její karetní srdce. Na víku už vidíme jednu z takových zvířecích pyramidek. Úplně dole stojí kráva, na zádech má lva a tak to pokračuje až nahoru k opici držící berušku. Krabičku není třeba nějak složitě otevírat, místo toho stačí pouze vysunout šuplík s kartami ven za půlkruhový otvor.

Uvnitř čeká na všechny zvědavce 32 herních karet a pak několik oboustranných listů, které popisují pravidla. Je zde spousta jazyků, ale čeština je přiložena stranou. Všechny verze pravidel se ale beze zbytku vejdou vždy na jednu stranu a tím naznačují, že nás čeká jednoduchá hra. Jednotlivé herní karty mají na sobě vždy obrázek nějaké bláznivé barevné pyramidy.

Na začátku partie se celý balíček karet rozdá mezi soupeře a to obrázkem dolů. Pokud by nějaké karty nevyšly rovným dílem (hra ve třech), odloží se zbytek stranou. Každý z protivníků si tuto hromádku uspořádá a položí obrázkem dolů před sebe.

Bataflash - rozehraná hra

Domluveným signálem někdo z hráčů odstartuje kolo, kterého se účastní všichni současně tak, že otočí společně jednu kartu obrázkem nahoru před sebe. Teď je na čase, aby hráči co nejrychleji objevili zvířátko, které se vyskytuje na všech kartách současně. Jeho jméno musí vykřiknout jako první ze všech. Za to dostanou všechny karty a položí je dospod svého balíčku. Nastat může ale i situace, kdy karty nemají shodného nic. I to musí někdo z účastníků zahlásit správně jako první, aby byl odměněn.

Ve snaze být nejrychlejší často ale zazní i špatná odpověď. Ovšem už je pozdě se opravovat. Karty už nejde zachránit a nezíská je nikdo, ale jejich majitelé si je vezmou zpět a zastrčí zpět do své hromádky. Ale hráč, který udělal chybu, musí ještě zaplatit trest. Každému ze soupeřů musí odevzdat jednu kartu.

Teprve pak může partie pokračovat otočením nové sady karet. Souboj v pozorování a rychlosti pokračuje a jak hráčům dochází karty, postupně vypadávají ze hry. Na konci ale může být pouze jeden vítěz a to je ten, komu se podaří ukořistit všechny karty jen a jen pro sebe.

Bataflash - rozehraná hra

Bataflash je hrou zaměřenou na děti a jejich trénink postřehu. Využívá jednoduché porovnávání obrázků ve stylu dalších her a není tedy nijak originální. Snad jen v tom, že karty se i po úspěšném odehrání vrátí znovu do hry, protože hráči je vrací zpět do svého balíčku.

To je ale současně i hlavní nevýhodou této karetní hry. Všichni se neúčastní partie až do konce. Jakmile hráči dojdou karty, je vyřazen a může pouze sledovat, jak ostatní soupeří. U takto jednoduché a krátké hry to sice zdánlivě není až tak podstatný nedostatek, ale i souboj dvou posledních protivníků se může překvapivě protáhnout, jak se přetahují o každou kartu.

Právě herní doba je trochu nejistá. Samozřejmě, že většina partií skončí bez problémů do deseti minut, ale právě ke konci, kdy zbývají ve hře pouze dva soupeři, se hra nepříjemně protahuje.

Bataflash - karty

Hra se výrazně liší ve dvou a více hráčích v obtížnosti. Menší děti od doporučených pěti let by měli soupeřit převážně ve dvojici, protože hledání shod je jednodušší. Postupné porovnání tří nebo čtyř karet už představuje určitou výzvu a díky tomu je Bataflash výzvou a zábavou i pro dospělé. Pokročilejší děti s nimi pak dokáží držet krok, ale až v pozdějším věku.

Aby hra nebyla jednoduchá, zvířátka si sice udržují svůj tvar a barvu, ale mění se jejich velikost a to ve stylu karetní hry Dobble (recenze).

Ve snaze udělat pravidla opravdu jednoduchá to autoři přehnali. Popis je tak příliš krátký a strohý a často neodpoví na všechny otázky. Například se dozvíte, že na kartě máte hledat zvíře, které má něco podobného s ostatními kartami. Ve skutečnosti ale je třeba koukat po stejných obrázcích zvířátek.

Bataflash - karty

Ovšem zbytek zpracování je precizní. Nemluvíme teď o samotné krabičce, ale o kartách. Autoři mysleli na fakt, že když budou hráči otáčet karty, nemohou ovlivnit jejich rotaci. Tak některá zvířátka stojí nohama pevně na zemi, ale jiná jim dělají na zádech stojku. Tak všichni hráči mají podobné šance při hledání.

Bataflash je zajímavým mixem hry zaměřené na reakce a Války, protože hráči sbírají získané karty zpět. Naštěstí tady hraje jedinou a hlavní roli schopnost rychle najít zvířátko, které se zúčastnilo všech pyramid, které jsou na otočených kartách. Díky tomu je Bataflash pěknou karetní hrou pro malé děti, ale ve více účastnících i pro rodiny.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric Héliot
IlustraceEric Héliot
VydavatelDjeco
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Children's Game

Více o hře.

Recenze: Bataflash – zvířátka jedno na druhém
Bataflash je dětskou hrou, která vlastně nijak nevyniká nad ostatní podobné hry. Záleží pak pouze na kupujících, která se jim líbí víc. Ačkoliv tu najdete několik nedostatků, pravidla lze snadno překonat a vyřazování hráčů je nepříjemné, veskrze je hra zábavná. Hledání stejných obrázků na více kartách je poměrně obtížné díky měnící se pozici i velikosti zvířátek. Hráči musí rychle reagovat, což trénuje děti, ale pobaví snadno i dospělé, kteří se také pořádně zapotí, aby své potomky porazili. Bataflash rozšiřuje výběr a nabídku postřehových her a díky svému zpracování a přístupnosti od nízkého věku si určitě najde své spokojené hráče.
Klady:

+ ve více hráčích těžké
+ různě otočená zvířátka
+ pěkná krabička
+ ve dvou vhodné už od pěti let
Zápory:

- nedoslovná pravidla
- vyřazování hráčů v průběhu partie
- ke konci se může protáhnout
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Family Farm – pamatujete si všechna zvířátka, která máte na farmě?