Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jazýčky ven – a pořádně funět!

Stačí, aby se venku trochu oteplilo a pejsci musí s jazyky ven. Potřebují se ochladit a jediný způsob je právě přes otevřenou tlamu. A je jedno, jestli se jedná o malého ratlíka nebo velkého vlkodava, všichni to mají stejné. S horkem jim pomohou jen jejich růžové jazýčky.

A vyplázne je na nás také hra Jazýčky ven, kterou si pro nás připravilo vydavatelství Blue Orange, které ji vydalo v původním znění. Dočkali jsme se ale české lokalizace, za které můžeme poděkovat společnosti ADC Blackfire.

Už na víku otevírací jednodílné krabice je jasné, že se jedná o dětskou hru. A v hlavní roli budou mopslíci. Všichni budou na první pohled vypadat stejně, ale přesto tu bude něco, co vám je bez problémů umožní od sebe odliší. Stačí jednu postavičku stisknout a vyplázne na vás svůj barevný jazýček, který už na první pohled rozesměje. A je také samozřejmě ústředním hrdinou celé partie.

Hráči si na začátek zábavy musí připravit každý svoji mopslí kartu, na kterou se budou snažit mopslíky nalákat. Právě jejich postavičky připraví do středu stolu, a to všech dvanáct. Poté už může začít partie, ve které na začátku nikdo neviděl žádný jazýček.

Hráč na tahu si vezme dvojici kostek, které určí, jaké pejsky bude hledat. Vybrat si pak může libovolné dvě postavičky ve středu a stisknutím zkontrolovat jejich jazýčky tak, aby barvu viděli i ostatní. Při tom doufá, že alespoň jeden z nich se barvou bude shodovat se zadáním od kostky. Ať už se tak povede s jednou figurkou nebo oběma, hráč si tyto postavičky vezme k sobě. Ty, které ale mají jazýček špatné barvy, musí vrátit zpět.

Pokud uhodnul obě, dostane za odměnu nový tah. V opačném případě je na tahu další soupeř v pořadí. Může do svého snažení zakomponovat vědomosti o rozložení jazýčků, které odhalily neúspěšné pokusy v minulých kolech. V každém případě se ale hráči tímto způsobem střídají.

Když je vyčerpaná nabídka některé barvy a oba mopslíci dané barvy už našli své majitele, může to hráč ohlásit a ukázat všem jejich pozici. Za to dostane odměnu v podobě nového tahu, protože dokázal, že neměl šanci splnit žádné ze zadání.

Jedno kolo za druhým, všichni vyplazují jazýčky a užívají si barvičky až do momentu, kdy se někomu podaří nastřádat šest mopslíků. A nejde při tom o sbírání stejné barvy, hráč může mít skupinku libovolně barevných jazýčků. Jde pouze o počet. A tento hráč se stává ihned vítězem.

Jazýčky ven jsou samozřejmě pexeso. Poznali jste to z popisu přesně. Jenže zvrat s vyplazováním jazyků je tak zábavný a vtipný, že vám to jako relaxační hra s dětmi vůbec nebude vadit. Vlastně možná budete smutní jen z toho, že ve hře je pouze tucet mopslíků, takže pamatování a udržení přehledu není tak obtížné.

Hra při tom nutí chytře všechny účastníky, aby si pamatovali nejen zbývající figurky uprostřed, ale i ty, které už si někdo rozebral. Takže naštěstí obtížnost ani v pozdějších tazích nijak neklesá. A to, když vezmeme v potaz skutečnost, že je hra doporučená od čtyř let, je odpovídající.

Pokročilá varianta přidává do partie i kradení soupeřům, čímž přibývá ve hře napětí a je vhodnější pro starší děti a tedy školáky. Ale současně se tím umí poměrně výrazně protáhnout také celková herní doba, což není úplně vhodné.

Zpracování je perfektní. Figurky jsou skvěle zpracované, vyplazování funguje i po hromadě partií pořád dobře. Občas se stane, že jazýček zůstane (díky realizaci mechanismu) vytažený, ale stačí pejska jen naklonit jinak a vše je zase v pořádku. Gravitace navíc na jazýčky působí jako magnet a vytahuje je i ze zavřené pusinky. Jediným opravdovým steskem tak může být zpracování karet pro hráče, které určitě mohly být z kartonu.

Jazýčky ven jsou legrace a zábava pro čtyřleté, ale nabídnou legraci i malým školákům. A rodiče, stejně jako u klasického pexesa, také neodmítnou partii. Za všechno mohou samozřejmě figurky, které jsou prostě roztomilé a děti je nechtějí pustit z ruky. Pejskové a jejich vyplazovací jazyky se stanou jednoduše vašimi neustálými společníky.

Prozkoumávejte dál
Recenze: DrachenTurm – hrad na jedno použití