Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 3iQ – tři kroužky pro chytráky

3iq-01

Tři kroužky. To je všechno, co potřebujete k otestování inteligence. Alespoň to si myslí designér Honza Vodička, který pod záštitou společnosti MillaMinis připravil trojici logických her. Dvě z nich už jsme tu mohli společně prozkoumat a dnes je čas se podívat detailně na tu třetí, která nese chytrý název 3iQ. Jedná se o hříčku, která se čte „trik“.

I tahle třetí novinka se ukrývá v tubě, která nabízí rovnou pohled na rozehranou partii. Uvnitř na hráče čeká plátěný herní plán, který si mezi sebe hráči rozloží a vytvoří tak prostor o rozměrech tři krát tři políčka. Každý z účastníků si pak vezme tři pěnová kolečka, která dohromady tvoří devět kroužků. Ty si před sebe rozloží a duel začíná.

Hráči se pak budou střídat na tahu a pokládat vždy jednu část svého kolečka (tedy velký kruh, menší kruh nebo malý střed) na libovolné volné pole. Mohou ale místo toho položit také dvě spojené části sousedních velikostí – tedy střední zkombinovaný s nejmenším nebo největším.

3iq-07

Stejně jako v piškvorkách, i tady se hráči snaží vytvořit řadu nebo sloupec svojí barvy, tedy tří sousedních kroužků. Pokud ale oba protivníci dávají dobrý pozor, tak taková situace brzy nenastane. Místo toho přejde partie plynule do druhé fáze, která se točí kolem přesouvání kroužků. V tu chvíli může kdekoliv na plánu odstranit jeden kroužek své barvy z kombinace a přidat jej jinam.

Tady už je ale vytvoření řady obtížnější na provedení i sledování. To proto, že se hráč nyní snaží vytvořit linii tří svých žetonů stejné velikosti. Při tom mohou své kroužky kombinovat libovolným způsobem s kolečky protivníka.

3iq-09

3iq je tedy pravidly velmi jednoduchá hra, která si bere to základní z klasických piškvorek. Naštěstí jde ale do toho všeho po hlavě a velmi originálně. Ve výsledku tak jde pořád jen o vytvoření řady tří stejných kroužků. Jenže v tom chaosu spojených barev je někdy velmi snadné přehlédnout blížící se kombinaci i na tak malém herním plánu.

Hra je velmi dynamická a řada vznikne velmi rychle, protože situaci není možné uhlídat. Spíš je to často o tom, kdo si jako první svojí šance na vítězství všimne. I přesto ale stále platí fakt, že hra není vůbec náhodná a opravdu záleží pouze na schopnostech hráčů. A protože se jedná o duel, je to často bitva na ostří nože.

3iq-14

Parte jsou ale příjemně zábavné a přístupné i dětským zájemcům. Ono ve skutečnosti právě na ně hra útočí v první řadě. A tady je třeba ocenit, že partie trvají necelých patnáct minut. Při tom je pěnové zpracování kroužků využito velmi chytře, ostatně podobně jako u zbývajících dvou her z řady.

3iQ je chytrá a jednoduchá logická hra, která dává hráčům nové zpracování piškvorek. Je originální, zábavné a přístupné menším zájemcům. Potřebují jen pochopit základ vytváření linie tří stejných kroužků a mohou hrát. To již od pěti let věku. Celkově tak je 3iQ velmi příjemným zjevením na trhu her pro děti a rodiny.

Recenze: 3iQ – tři kroužky pro chytráky
3iQ je hra, která rozdává radost těm, kdo mají rádi jednoduchou logickou zábavu. Tyto dvě slova se nemusí vylučovat, protože 3iQ vyžaduje pouze pozornost a špetku přemýšlení. Manipulace s kroužky je zajímavá a pocitově hodně originální. 3iQ tak je super varianta pro malou hříčku, kterou si užijete vždy ve dvou.
Klady:

+ chytrá variace na piškvorky
+ manipulace s kroužky
+ vše je čistě na postřehu
+ rychlost partie
+ přístupnost pro ty nejmenší hráče
Zápory:

- nic (v rámci kategorie logických her pro menší hráče)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Čoko IQ – logika v čokoládových košíčcích