Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Arcana – agenti ve městě Cadwallon

Arcana - balení

Město Cadwallon je dějištěm tichých bojů, které si zdánlivě nevyžádají žádnou krev. Tajní agenti čtyř organizací mezi sebou soupeří o nadvládu nad celým městem. Jenže tohle je Město zlodějů, takže se nikdo nenechá jen tak snadno získat na jejich stranu. Agenti musí umět být přesvědčiví.

To znamená, že sice žádná krev nezůstane na rukou mistra gildy, který tahá nitky v pozadí, ale přesto tahle vzácná červená tekutina teče proudem do kanálu a nikdo se nad tím nepozastaví. Nebo znáte jinou a účinnější metodu, jak přesvědčit ostatní, že právě vaše strana je ta pravá? Jenže pak přijdou druzí a udělají totéž. A třetí. A najednou už jste zůstali jen vy sami, s holým životem visícím na vlásku. Boj o moc je prostě takový..

A vy se do něj zapojíte. Dnes. Můžete se toho všeho zúčastnit zásluhou karetní hry Arcana, která vyšla v produkci společností Rackham Entertainment, Dust Games a Alderac Entertainment Group (AEG). U nás můžete hru Arcana koupit díky společnosti Fantasyobchod. S nápadem na hru přišel Damien Desnous, který je také pod krabicí podepsaný jako autor a k dokonalosti ji dovedli Miguel Coimbra, Nicolas Fructus, Édouard Guiton, Florent Maudoux a Paolo Parente svými úžasnými ilustracemi. Ty jsou také prvním důvodem, proč si hru pořídit.

Arcana - připravená hra

Právě kresba na vás zapůsobí jako první i ve chvíli, kdy se na hru poprvé zadíváte. Krabice na sobě má ilustraci úzkých, téměř benátských uliček, na něž shlížejí čtyři postavy, zástupci všech čtyř gild. Jedni jsou temní, druzí svalnatí, třetí tajemní a čtvrtí extravagantní, ale všechny spojuje touha po moci.

V krabici najdete hromadu karet, což je u karetní hry celkem pravidlo. Čtyři základní z nich jsou obrázky jednotlivých frakcí, které se ve hře utkají a jejichž otěže mohou převzít právě jednotliví hráči. K těmto gildám patří také dalších 44 karet, po jedenácti pro každého hráče. Devět agentů, jedna lokace a jedna relikvie.

Největší hromádku tvoří 85 karet sázek. Každá z nich je unikátní, ale můžete je snadno rozdělit do tří základních druhů – osobnosti, které můžete naverbovat a nechat si od nich pomoci, relikvie, které můžete ukořistit a použít k podplácení a samozřejmě lokality, jejichž schopnosti můžete využít.

Arcana - rozehraná hra

Zbytek balíčku už tvoří pouze jedna karta začínajícího hráče, jedna karta konce hry (Game Over) a další dvě hromádky karet pro pokročilou hru – úkoly (22) a milice (6). Samozřejmě všechno zakrývá brožurka pravidel, která je plná ilustrací a poctivého popisu hry.

Arcana je ale ve skutečnosti jednoduchá hra, která je tak trochu o dnes velice populárním deckbuildingu. Hráči si na začátku musí logicky vybrat jednu gildu, jejíž zájmy budou zastupovat v partii. K ní dostanou jednu titulní kartu s obrázkem vůdce a dalších jedenáct karet, které vytvoří po zamíchání jejich základní dobírací balíček.

Protože vysvětlujeme základní hru, přesunete karty milice a úkolů stranou (do krabice) a nepoužijete je. Jejich pravidla si vysvětlíme později. Nyní podle pravidel rozložíte několik balíčků s úkoly (tři až čtyři plus jeden volný) a to v závislosti na počtu hráčů. Každý z balíčků pak obsahuje přesně tucet karet úkolů. Tyto by měli ležet vždy blíže k některému hráči tak, aby každý měl nadvládu alespoň nad jedním z nich (ve dvou a třech hráčích nad dvěma). Na každé hromádce odhalíte její horní kartu a otočíte ji tedy obrázkem nahoru.

Arcana - rozehraná hra

Ze svého dobíracího balíčku obsahujícího jedenáct karet si hráči líznou první čtyři a vezmou si je do ruky. To jsou agenti, které mohou vysílat v tomto kole k odhaleným úkolům. Do balíčku volné zóny, který nepatří nikomu, zamícháte do posledních pěti karet tu s nápisem Game Over.

Hráči se teď budou střídat na tahu. Vždy mají možnost zahrát kartu pro jednu ze čtyř možných akcí nebo ji jako pátou variantu odložit na balíček bez efektu a v podstatě se tím vzdát tahu. Lokace jako jediná lze zahrát tak, že její efekt okamžitě vyhodnotíte a odhodíte ji na odkládací balíček. Zbývají nám tak agenti a relikvie.

Agenty můžete zahrát na stůl dvěma způsoby – buď k balíčku karet úkolů, který patří soupeři nebo k hromádce pod vaší kontrolou. Zatímco v prvním případě agenta musíte položit otevřeně obrázkem nahoru, takže všichni vidí jeho sílu, ke svému balíčku hrajete kartu tajně obrázkem dolů a její hodnota bude odhalena až na konci kola – poté, co všichni hráči odehrají všechny své čtyři karty.

Arcana - karty

A čeho se hráči snaží dosáhnout? Každý úkol má na sobě uvedený hlavní obor (a nezáleží na tom, jestli se jedná o osobu, lokaci nebo relikvii), do kterého patří a u něj minimální požadavek. Obory jsou ve hře celkem čtyři – vojenský, politický, duchovní a finanční. Každý z nich má svoji ikonku a pouze ten zlatý je na dané kartě důležitý. Právě agenty s co nejvyšší hodnotou v tomto oboru by měli hráči pokládat k tomuto úkolu.

Po odehrání všech čtyř karet se vyhodnotí, kdo získal které karty úkolů. U většiny se určitě sešlo více agentů od více gild. Vyhrává ji ten s nejvyšší silou ve zlatém oboru. Musí však současně mít sílu vyšší, než je minimální požadavek uvedený číslem na kartě vedle zlaté ikony. Kartu si přidá do své odkládací hromádky a po příštím zamíchání si ji určitě časem dobere a bude mu dobře sloužit.

Z toho je jasné, že jakmile hráčům dojde zásoba v dobírací hromádce, zamíchají svůj odkládací balíček. Tím se vrátí znovu do hry počáteční agenti, ale kromě nich také nově získané karty z vítězných úkolů.

Arcana - rozehraná hra

Hráči mohou získat úkol i bez boje, pokud se jim povede za pomoci relikvií podplatit hodnostáře před skončením kola. Hodnota relikvie ve zlatě spolu s agentem, kterému ji dáte, musí dohromady opět přesáhnout požadavek v hlavním oboru úkolu.

Uprostřed stolu leží ještě volná zóna, hromádka karet úkolů, která nepatří žádnému hráči. Všichni sem hrají svoje karty odkryté obrázkem nahoru. Je zde tedy těžší zvítězit, protože nikdo sem nehraje karty tajně.

Pokračují další kola odehrané vždy po čtyřech kartách až do té doby, než je ve volné zóně odhalena karta Game Over. V tu chvíli je na řadě poslední kolo. Po něm si hráči sečtou vítězné body získané z nasbíraných karet (ty mají na sobě uvedenou hodnotu ve vítězných bodech) a ten s nejvyšším součtem vítězí.

Arcana - karty

Ventura je zajímavá hra, která v sobě snoubí základy deckbuildingu s taktickým vykládáním her a souboji o pozice na herním plánu. Zatímco jeden hráč vykládá své agenty skrytě, druhý totéž musí dělat otevřeně a souboje jsou tak vždy zajímavé.

Karty nabízí různé síly a schopnosti, takže je pravděpodobné, že každý z hráčů bude mít větší zájem o jinou hromádku z nabídky. Ve dvou je soupeření jednodušší, protože někdy se hráči prostě spokojí s hromádkou, která na něj zbyla, místo aby se pouštěl do souboje s protivníkem.

Hra nabízí pěkný prostor pro blafování, protože hráči ke své hromádce mohou vykládat zcela neužitečné a slabé karty. Ale protože se jedná o deckbuilding, mohou hráči využít pokročilého pravidla – kartu úkolů, která představuje například postavu, si může místo přidání do balíčku položit pod svoji kartu rodiny. Vítězné body za ni na konci získá, ale může si tak cíleně vylepšovat svůj balíček a nenarůstá mu nekontrolovaně. Přesto vám až do konce hry zůstane v rukou vaše výchozí sada agentů.

Arcana - karty

Nezmínili jsme ale ostatní pokročilá pravidla, která z Arcany dělají teprve tu správnou taktickou hru, kterou si skvěle užijete. Na začátku partie totiž můžete ještě hráčům rozdat karty tajných úkolů, o kterých ví jen oni. A za jejich splnění dostanou na konci partie další bonusové vítězné body. Tento zisk tak může značně ovlivnit výsledek partie.

Naopak balíček milice je zajímavý. Za odehranou relikvii si můžete najmout jednoho ze žoldáků, aby za vás v daném kole bojoval, případně vyjednával, chcete-li.

Arcana je hra, která sice na krabici má uvedený údaj, že je už od dvou hráčů, ale ve skutečnosti zábava začíná až ve třech a nejlepší je partie v plných čtyřech. Hráči vždy sdílí svoje balíčky se svými sousedy a oba hrají karty skrytě. Z toho pramení spousta zajímavých situací. Ve dvou však má každý svoje balíčky a hra není zdaleka tak zábavná.

Arcana - karty

Navíc skutečnost, že neexistuje možnost, jak se zbavit karet, které do ruky už nechcete dostávat, vám znepříjemňuje kola. Často dostanete jen jednoho nebo dva agenty ze čtyř karet a to je prostě málo. Tento problém opravuje revidovaná edice hry, kterou lze zakoupit asi o 50 korun dráž. A tato drobná investice se vám určitě vyplatí, pokud už se pro pořízení Arcany rozhodnete.

V roce 2011 představili vydavatelé novou, revidovanou edici, která nabízí nové dvě gildy a především další rozšiřující pravidla. Ty obsahují náhodné události nebo možnost zahazovat cíleně karty z ruky. Tím dále zpestřují hru a především ji dělají ještě taktičtější a napínavější než je. V naší recenzi však vidíte původní verzi z roku 2009.

Arcana se ale může i bez upraveného vydání pochlubit výtečnou atmosférou a nádherným grafickým zpracováním, které vás pohltí. Hraní od vás vyžaduje prohnanost, záludnost a intriky přesně tak, jak by vypadal opravdový souboj o nadvládu nad městem. Pouze pečlivé plánování a chytré hraní karet vám zajistí cestu do cíle. Ale musíte také dobře volit karty, které se vám hodí vyhrát a které obohatí vaši ruku.

Arcana - karty

Samozřejmě záleží na štěstí v dobírání karet. Na začátku každého kola máte v ruce pouze čtyři karty a to není příliš velký výběr. Navíc často nejsou ani všechno agenti. Často tak není jednoduché se rozhodovat.

Arcana je karetní hra, která potěší všechny milovníky napětí, strategie a podrazů. Několik variant pravidel umožní hrát i méně zkušeným. Hra obohacená o nádherné ilustrace vám ale každopádně zajistí spoustu zábavných večerů, především ve více hráčích.

Hru k recenzi věnovala společnost Fantasyobchod

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDamien Desnous
IlustracePaul Bonner, Gary Chalk, Miguel Coimbra, Nicolas Fructus, Édouard Guiton, Florent Maudoux, Paolo Parente, Goulven Quentel
VydavatelAlderac Entertainment Group, Axel, Dust Games, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Pegasus Spiele
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(20 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Fantasy
MechanismyArea Majority / Influence, Deck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Secret Unit Deployment, Set Collection, Trick-taking, Variable Player Powers
RodinaSeries: Confrontation (Rackham Entertainment / Dust Games), Series: Fantasy Flight Silver Line

Více o hře.

Recenze: Arcana – agenti ve městě Cadwallon
Arcana je zajímavou hrou, která si na první pohled získá vaši pozornost svojí úžasnou grafikou. Ilustrace jsou neobvyklé a působí velice temně, což navozuje tu správnou atmosféru. Hráči začínají partii s agenty jedné ze čtyř gild a soupeří s ostatními o karty otáčené ze zamíchaných balíčků. Ty jsou tří typů - osobnosti, lokace a předměty. Pokud kartu vyhrají, přidají si ji do své sbírky a tak si rozšiřují a vylepšují balíček. Je to tedy takový deckbuilding. Jen s těmi možnostmi zahazování karet je to horší, alespoň v původní verzi hry. Hru dále vylepšují rozšířená pravidla úkolů. Arcana je sice uváděná od dvou hráčů, ale teprve od tří je opravdu tak konfliktní, jak má být. Pokud tedy seženete k sobě další dva hráče, pak si užijete zajímavý zážitek z neobvyklé karetní hry.
Klady:

+ úžasné ilustrace
+ výborné ve více hráčích
+ deckbuilding
+ hráči soupeří o náhodně otočené karty a ne předem dané balíčky
+ otevřené i tajné hraní karet
+ postavy mají čtyři vlastnosti
+ úkoly a žoldáci rozšiřují hru a přidávají jí nový rozměr
Zápory:

- ve dvou je hra nuda
- neexistuje možnost, jak se zbavit karet (opravuje revidované vydání)
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Skylanders Battlecast – a kde je Kaos?