Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Číslohrátky – Match It Up – s matematikou nejdál dojdeš

Číslohrátky - balení

Všechna čísla jsou mezi sebou velcí kamarádi. Ale pokud se někde u stolu sejdou tři, hned začnou počítat, jestli mají něco společného. Třeba dvojka, čtyřka a osmička budou mít radost, protože dva krát čtyři je osm. Takhle se zkouší dopočítat k výsledkům pořád a nikdy je to nepřestává bavit.

Pokud jste i vy fanoušci počtů, čísel, sčítání, násobení nebo dělení, pak vás určitě potěší nová řada her, které do České republiky dováží společnost HRAS.

My jsme k recenzím získali dvě krabičky, které se jmenují Match It Up Beginner a Match It Up Advanced. Jedná se o malé kartové krabičky, začátečnická má červenou barvu a je už od osmi let. Oproti tomu pokročilá modré barvy je doporučená až pro desetileté děti. Obě mají stejné klasické otvírání karetní krabičky a uvnitř ukrývají stejný počet karet – tedy 52. I toto číslo je tradiční.

Číslohrátky - rozehraná hra Válka

Co je však netradiční je způsob, jakým se obě hry hrají. Vlastně si berou základ v několika oblíbených hrách, které všichni máme rádi a přetváří je ke svému matematickému obrazu. K vítězství se tedy budete muset prostě a jednoduše propočítat.

Číslohrátky distribuuje společnost HRAS, jak už jsme zmínili dříve. Ta do krabiček vkládá také jeden list s českými pravidly. V krabičce najdete pochopitelně i originální anglická vytištěná na kartách, ale oproti původnímu návodu obsahuje jeho česká verze navíc jednu variantu hry.

Celkem si můžete s Číslohrátkami zahrát Matematickou přebíjenou, Matematické prší a Matematické kvarteto. Možná to teď nevypadá nijak zázračně, ale hrám se podíváme ještě pořádně na zoubek. Hry mají také svoje vlastní internetové stránky www.cislohratky.cz, kde najdete seznam všech dostupných verzí hry.

Číslohrátky - rozehraná hra

Tak teď nastává asi pravý čas, abychom se podívali přímo na karty. Stejně jako klasické herní karty, i v Číslohrátkách můžete celou hromádku rozdělit na čtyři různé barvy po třinácti kartách. V Začátečníkovi (tedy první červené krabičce) těmto čtyřem odstínům odpovídají čtyři operace – červená je sčítání, zelená je odčítání, žlutá je dělení, a modrá násobení.

Zato Pokročilá verze hry je mnohem záludnější, protože se zaměřuje na části celku, zlomky a procenta. Mezi barvami najdeme navíc fialovou, která nahradila žlutou a obsahuje desetinné číslo. Modrá pak má na sobě zlomky, červená procenta a nejzajímavější je zelená, která má část celku vyjádřenou graficky.

A pokud vám ještě stále není jasné, jak se hra hraje, pak vám prozradíme, že pro jeden výsledek najdete zastoupení v každé ze čtyř barev. Tedy konkrétní poměr v krabičce s pokročilou hrou a číslo na kartách Začátečníka.

Číslohrátky - rozehraná hra

Tím se samozřejmě rovnou vysvětluje i herní princip všem, kteří tyto tři hry znají. V matematickou přebíjené si hráči rozdají mezi sebe rovnoměrně karty a jejich cílem je nastřádat všechny karty a nenechat soupeři ani jednu.

Hráči si před sebe položí zamíchaný balíček a vždy současně otočí jednu kartu. Teď ale přichází záludná fáze hry – každý z hráčů totiž musí sám vypočítat příklad a říct jeho výsledek. Hráč, jehož výsledek je vyšší, bere obě karty a položí je dospod hromádky. Když se některý z hráčů splete a řekne špatné číslo, nezáleží už na výsledku příkladu a obě karty získává soupeř.

Do podmínek pro ukončení hry můžete přidat také jednu, která nám příliš neseděla, ale v pravidlech je. Hráči totiž mohou sledovat i karty soupeře a vykřiknout SHODA v případě, že se výsledek shoduje. V tu chvíli by měl rovnou celou hru ukončit ten, kdo si toho všiml a vykřiknul jako první. Pravidla se snaží zkrátit klasický problém války, kterým je její dlouhá hrací doba. Ovšem za využití tohoto zrychleného pravidla můžete skončit hru také třeba po dvou minutách.

Číslohrátky - karty

Místo toho preferujeme klasickou válku, ve které hráči musí k shodným výsledkům vyložit tři další karty. Ale nerozhoduje svojí hodnotou až ta třetí – hráči místo toho musí tyto tři vyložené karty sečíst a celková hodnota pak určuje vítěze.

Pokud byste si chtěli udělat Matematickou přebíjenou ještě napínavější, můžete zavést následující pravidlo: hráč, který vykřikne správný výsledek svojí karty jako první, si může ke svému výsledku přičíst jedničku. Tím se zvýší motivace na rychlý výpočet, ale současně také naroste šance, že se hráči při svém výpočtu spletou.

Matematické prší se hraje úplně stejně, jako normální Prší, případně Uno (recenze) pro mladší ročníky. Hráči dostanou do ruky čtyři karty a zbytek položí na hromádku doprostřed. Z balíčku sejmou jednu kartu a otočí ji obrázkem vzhůru. Nyní se střídají na tahu a mohou vyložit pouze kartu stejné barvy nebo se stejným výsledkem, jako je na stole. Při vykládání karty musí hráč nahlas říct její výsledek. Pokud se splete, musí si za trest líznout jednu kartu. Vyhraje ten, kdo se jako první zbaví všech karet v ruce.

Číslohrátky - karty

Matematické kvarteto znovu rozdá všechny karty hráčům tak, aby každý měl stejný počet. Nyní se hráči ptají soupeře na konkrétní výsledek. Pokud protivník takovou kartu má, musí jim ji dát a hráč může dál pokračovat. V opačném případě dostává šanci právě tento dotazovaný hráč, aby získal kartu od soupeře. Komu se podaří nasbírat do konce hry nejvíce kvartet (čtveřic se stejným výsledkem), se stává vítězem.

Číslohrátky jsou legrační variantou na oblíbené rodinné stolní hry. Budou vás bavit svým nápadem, umožní vám přidávat nová pravidla a ještě procvičí vaše početní dovednosti. Začátečnická varianta se základními operacemi pomůže malým hráčům trénovat jednoduché příklady a zlepšit se v počítání.
Oceňujeme pak především druhou, pokročilou hru. Je obecně známo, že děti mají s poměry a zlomky často problémy. A právě tomu může tato hra pomoci a naučit je uvažovat v částech.

Co stojí také určitě za zmínku je, že karty jsou provedené opravdu poctivě, mají lesklý laminovaný povrch a měly by tedy vydržet i dětské zacházení. Pochopitelně se může stát, že se vám některou z karet podaří přehnout. Ale nízká cena těchto zábavných krabiček znamená, že není problém pořídit náhradní sadu, pokud se vám něco takového povede.

Číslohrátky - karty

Celkově jsou Číslohrátky velmi pěknou zábavou pro děti, které začaly svoji školní docházku a potřebují trénovat do Matematiky. Současně jsou ale krabičky naplněné až po okraj třemi různými hrami, které vás budou bavit i ve chvíli, kdy se zrovna nepotřebujete učit počítat.

Recenze neobsahuje jednoslovné hodnocení, protože se jedná o dětskou a výukovou hru, kterou nelze srovnávat s klasickými hrami pouhým hodnocením. Pokud vás zajímá, jak recenze dopadla, přečtěte si slovní hodnocení

Recenze: Číslohrátky – Match It Up – s matematikou nejdál dojdeš
Číslohrátky jsou karetní zábavou pro děti, které se učí sčítat a násobit. S druhou krabičkou z řady pak najdete s dětmi cestu k tomu, co nemají zrovna v oblibě - ke zlomkům. Karty mají na sobě napsaný vždy nějaký příklad a vaším úkolem je vypočítat výsledek - ve hře se pak nachází čtyři karty od každého výsledku. Hra těží z oblíbených rodinných karetních her Válka, Prší a Kvarteto. To je sice částečně nevýhodou, protože už podobné hry můžete mít doma. Ovšem naopak je to dobře, protože děti se budou moci rovnou soustředit na počítání a ne chápání pravidel. Navíc speciální systém s výpočty umožňuje různé varianty, kterými si hru ozvláštníte. Číslohrátky jsou prostě pěknou hrou, pokud hledáte zábavnou cestičku, jak naučit své děti počítat..
Klady:

+ tři hry
+ varianty
+ čtyři karty jsou shodné výsledky
+ jedna navíc oproti originálu
+ trénuje počítání, poměry a zlomky
+ skvělé pro děti
+ cena
Zápory:

- pouze staré známé hry
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kvadrilion – opravdu spousta možností