Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Atlas Adventures – ze země do země

atlas-adventures-01

Když se hranice rozsypou, čáry se ztratí a nikdo neví, kde je najít, je na čase pozvat detektivy. Potřebují dobré oči, ale také spoustu znalostí, aby byli schopní najít místo, kde končí jedna země a začíná druhá.

Atlas Adventures je desková hra, ve které půjde o sjednocení celého světa. Z malých poztrácených dílků budou hráči spojovat celou planetu a její mapu. Právě takovou hru si pro nás připravili v kuchyni The Green Board Game Co. To je firma, která stojí i za hrami V kostce. Tuto novou protáhlou krabici nám ale přináší Angličtina-hry.cz.

Již zmíněná poměrně velká krabice v tmavé modři a s globusem na víku si pro nás připravila v první řadě záplavu puzzle dílků a také sadu velkých desek – jednu pro každého hráče. Na ní všichni účastníci najdou mapu světa rozdělenou čarami na dvanáct částí. Právě tyto vykrojené dílky se budou snažit na desce, kterou si účastníci položí před sebe, zkompletovat. Do středu stolu položí losovací zařízení s hromadou výsečí a plastovou šipkou, kterou stačí roztočit a čekat. Ale to zatím není na pořadu dne. Místo toho ještě hráči připraví kartičky s otázkami a poté je vše už připraveno na souboj.

atlas-adventures-06

Když se hráč dostane na tah, roztočí ukazatel a počká, na jaké sadě číslic se zastaví. Právě číslice určí, ze kterých destiček na stole (otočených číslem nahoru) si může vybírat. Než ale dostane příležitost si dílek nechat, musí odpovědět správně na otázku věnovanou kontinentu odpovídajícím barvou právě zvolené destičce. Úkol mu přečte jeden ze soupeřů. Jestliže odpoví správně, může si destičku ponechat a přiložit na svoji mapku. V opačném případě nic nedostane.

Hráči mohou získávat i stejné dílky, které už mají ve svém držení. To proto, že některé výseče umožňují krást či měnit části mapy se soupeři. Partie pak pokračuje tak, že se jednotliví soupeři střídají v točení a odpovídání. Vítězem se stane ten, kdo jako první zkompletuje před sebou kompletní mapu světa.

Atlas Adventures je vědomostní hra, ve které se otázky točí kolem zemí, měst a přírodních zajímavostí celého světa. Hráči tedy potřebují znát správné odpovědi, bez kterých není možné destičky vůbec získat a tedy ani vyhrát.

atlas-adventures-03

Bohužel kromě losovacího zařízení a kompletování mapky z puzzle dílků nepřináší hra nic nového, co bychom neviděli už v jiných vědomostních hrách. Těch je na českém trhu dostatek zásluhou většiny distributorů. Atlas Adventures tak jsou zvláštní především tím, že jsou v původním znění a lze je tedy využívat nejen jako test znalostí, ale také pro výuku angličtiny.

Náhoda zde hraje možná ještě větší roli, než u konkurenčních her Svět či Film (Albi). To proto, že výsečí je opravdu hodně a trefit se ke konci na tu, kterou potřebujete, není ani trochu jednoduché. A díky tomu se celá partie nepříjemně protahuje a ztrácí zábavnost, protože všichni už čekají jen na to, komu jako prvnímu padne kýžená lokace.

atlas-adventures-09

Jednotlivé otázky na kartách jsou barvami přiřazeny ke kontinentům. Samotné otázky pak jsou hodně jednoduše formulované, obvykle obsahují nějaké možnosti a ta správná odpověď je mezi nimi podtržená. Ovšem některé karty vyžadují volnou odpověď, třeba, na které světové straně Austrálie je Sydney.

Hra nemá nějak výjimečné zpracování, ale pouze čistě funkční barvy, text a několik obrázků. Všechno to ale dohromady nepůsobí zajímavě, jen obyčejně. Aby ale mohli v krabici soupeřit i menší děti, není třeba otázky číst pokaždé. Pro ty nejmenší stačí jen losovací zařízení. To sice nijak nezpomaluje partii, ale dělá ji přístupnější menším dětem. Bohužel délka souboje ale může snadno přesáhnout půl hodinu.

atlas-adventures-15

Atlas Adventures je vědomostní hrou, která znovu testuje znalosti hráčů klasickou cestou s náhodou a odpovídáním na otázky. Originalita tu zcela chybí, ale dočkáte se fajn otázek a především šance krást destičky soupeřům. Atlas Adventures jsou hrou čistě o štěstí a znalosti jsou teprve na druhém místě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGary Wyatt
VydavatelGreen Board Game Co., MindWare
Rok vydání1996
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
KategorieEducational, Trivia

Více o hře.

Recenze: Atlas Adventures – ze země do země
Atlas Adventures je hra, která vlastně ničím výrazně nezaujme. Funguje a ověří znalosti, ale to umí i řada dalších her a to stejným nebo dokonce lepším způsobem. V hlavní záři reflektorů je plastový ručička, která losuje destičky a hráčům tedy určuje vlastně i téma otázky. Protože ale každý potřebuje posbírat kompletní sadu, nejde to bez řádné dávky štěstí. Znalosti jsou ale potřeba také, pokud tedy nevyužijete tu nejjednodušší variantu. Právě verze pravidel a trénink angličtiny jsou důvody, proč vás Atlas Adventures mohou zaujmout.
Klady:

+ akční výseče a kradení dílků
+ skládání puzzle dílků
+ dost variant v pravidlech
Zápory:

- absence originality
- štěstí je velmi důležité
- příliš zdlouhavé (hlavně ke konci)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sherlock Holmes Consulting Detective – případ ve vaší režii