Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Auf Teufel Komm Raus – obchody s čerty

auf-teufel-komm-raus-15

V pekle se ukrývá hromada zlata. Jenže odnést si ho jen tak není vůbec snadné. Stačilo by jen natáhnout ruku a stát se boháčem. Jenže všechny ty mince jsou dočervena rozpálené a získat je lze pouze několika způsoby. Jednodušší je uzavřít smlouvu s ďáblem. Do toho se nám ale příliš nechtělo a tak si o něj raději zahrajeme a budeme doufat, že mezitím vychladne.

Na návštěvu do pekla se můžeme vydat zásluhou deskové hry Auf Teufel komm raus, kterou vytvořila dvojice Tanja & Sara Engel. Jejími vydavateli je společnost Zoch Verlag a to původně už v roce 2013. My se k ní i s ilustracemi, které vytvořil Benedikt Beck, dostáváme až teď.

Na titulním obrázku najdeme právě rozesmátého ďábla. Ten nás všechny zve nadšeně dovnitř, protože z karbanu a riskování čeká další zisk. Ohně pekelné nás nemohou odradit a tak se vydáme do čtvercové krabice, ve které je pevně usazený herní plán složený na čtvrtiny. Na něm zabírá největší prostor pekelná pec s ohništěm. Možná právě tam jsou ukryté všechny mince. Tedy zatím nejsou vidět, ale to nevadí. Kolem kotle obíhá ještě stupnice bodů od nuly až do 1600 a to po různě vysokých skocích.

auf-teufel-komm-raus-01

Ovšem teprve teď se dozvíme, co stojí za vysokou váhou celé krabice. Nejsou to dřevěné žetony uhlí s hodnotami od deseti do stovky (celkem 48 kusů), ani šest postaviček různých barev. Může za to sedmdesátka sázkových žetonů, které svojí hmotností umí zaskočit. Mají různé hodnoty od desítky až po tisícovku (celkem sedm druhů).

Na začátku partie si hráči rozeberou figurky a každý tu svoji postaví na políčko s hodnotou 200. Do kapsy pak dostanou pět žetonů, jejichž hodnota dohromady utvoří právě tuto sumu. Všechny žetony uhlí je třeba zamíchat a položit do středu plánu do ohniště. Zbývající sázkové žetony vytvoří bank vedle plánu.

A pak už začne sázkou první kolo stejně, jako budou začínat každé další. Hráči tajně vezmou do ruky libovolnou hodnotu svých žetonů a poté svůj tip současně všichni odhalí. O co že vlastně jde? Všichni soupeři se snaží tipovat na svoje štěstí. Do Luciferovy síně vstupují společně ve snaze ukořistit co nejvyšší hodnotu a právě o tu v tipování jde. Pouze, pokud se někomu v kole podaří ukořistit žetony v alespoň stejné hodnotě, bude sázka úspěšná.

auf-teufel-komm-raus-07

Do odvážného vytahování žetonů uhlí z kotle se hráči pustí hned poté v druhé fázi. Když se hráč dostane k tahu, může vytáhnout nejen jeden žeton, ale tolik, na kolik si věří. Pokračovat v lovení může tak dlouho, dokud si věří. Ovšem když vyloví z pece obrázek Lucifera, jejich tah končí a to bez jakéhokoliv zisku.

Hráč tedy musí umět včas skončit a nepokoušet štěstí přehnaně dlouho. Celkovou hodnotu, kterou hráč nasbírá, už mu nikdo nevezme. Ve třetí fázi svůj úspěch promění v příjem žetonů z banku. Důležitou částí třetí fáze je ale především vyhodnocení sázek. Úspěšná je každá sázka, která je nižší než nejvyšší úspěch lovu uhlí v daném kole. Za to dostane hráč tutéž částku z banku a to bez ohledu na to, jestli vytáhnul z kotle čerta nebo ne.

Body je možné i zdvojnásobit, pokud hráč má nejvyšší sázku, která současně vyšla. A další bonusy jsou připraveny pro nejúspěšnější lovce uhlí. Hráči si tak přijdou k nové dávce sázkových žetonů, které mohou použít v následujících kolech. Ale celkové sumy jsou částečným tajemstvím, protože na stupnici označí figurkou pouze rozmezí, ve kterém se jejich bodový zisk pohybuje.

auf-teufel-komm-raus-03

Ale pak tu je ještě možnost uzavření dohody s ďáblem, pokud se hráči nedaří. Pak mohou od každého, kdo při losování je příliš nenasytný a vytáhne žeton Lucifera, inkasovat padesátibodový žeton.

Vytažené dílky uhlí jsou odloženy stranou a nevrací se do kotle ihned. Před každým následujícím kolem je třeba zkontrolovat, jestli už není na plánu příliš málo uhlí (když už nepřesahuje objem pece) a v takovou chvíli je třeba všechny kolečka uhlí zamíchat a položit zpět na plán. Partie pokračuje do té doby, dokud se někomu nepodaří nastřádat alespoň 1600 bodů. Jeho vítězstvím partie okamžitě a nemilosrdně končí.

Auf Teufel komm raus je parádní sázecí hrou, ve které hráči musí být rozumní a vědět, kdy skončit s lovem. Ovšem tentokrát svojí nenasytností neovlivňují pouze svoje šance. Body jim neplynou jen z této činnosti, ale také ze sázení na úspěchy ostatních. To dělá z této hry opravdový unikát a parádní zábavu.

auf-teufel-komm-raus-10

Není důvod to nějak zatajovat. Hra těží nejen z luxusního a neotřelého zpracování a pořádných masivních žetonů, ale také z dynamiky. Nikdy nemusíte čekat na tah nějak dlouho a i když nejste na tahu, stále se vás dění ve hře týká.

Skvělým nápadem je přibližné značení bodů. Díky tomu nikdy nevíte, jak přesně si soupeři stojí. To začne být důležité především ke konci partie, kdy jsou rozsahy už tři sta bodů. A tam se ztratí už i velké rozdíly, takže vítězství některého hráče pak může být velkým překvapením.

Pravidla jsou opravdu jednoduchá a zvládnou ji i naprostí začátečníci. Díky tématu blafování a gamblingu není vhodná úplně pro nejmenší hráče, a proto je doporučená až od deseti let. Hra je to samozřejmě založená na štěstí, ať už vašem nebo někoho jiného. Partie jsou od sebe dostatečně odlišné, protože vše těží z interakce hráčů.

auf-teufel-komm-raus-14

Partie ve vyšších počtech mohou trvat i kolem hodiny (ne tedy udávaných čtyřicet minut). Ale ani tak to není nijak závratná doba, protože se bavíme o pěti či šesti hráčích a hra je zábavná. Naopak nižší počty se dostanou kolem 45 minut, ale se snižujícím se počtem klesá i zábava. Rozumné minimální množství jsou tři hráči, ve dvou už hra postrádá svoje kouzlo.

Sázení tu je vyřešené opravdu skvěle. Hráči musí velmi pečlivě vážit částku, kterou budou ochotní obětovat. Ovlivňují tím nejen svoje šance na zisk, ale také svoje protivníky. A naopak při losování žetonů uhlí mohou riskovat a snažit se tak vyřadit bodové zisky ostatních, pokud byli odvážnější. To je místo, kde je možné ovlivnit ostatní opravdu výrazně, jen je třeba trochu štěstí.

Auf Teufel komm raus je povinností pro každého, kdo má rád napínavé hry, případně rovnou hry s mechanismem push-your-luck (tedy pokoušení svého štěstí). Nám se hra opravdu moc líbí a je příjemným překvapením a důkazem, že i v tématu riskování a sázek jde vymyslet něco opravdu zábavného. Auf Teufel komm raus je pekelná zábava.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTanja Engel, Sara Engel
IlustraceBenedikt Beck
VydavatelZoch Verlag
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
MechanismyBetting and Bluffing, Push Your Luck
Alternativní názvy地獄の釜

Více o hře.

Recenze: Auf Teufel Komm Raus – obchody s čerty
Auf Teufel komm raus je i přes několik zmíněných negativ asi jednou z nejlepších (jestli ne vůbec nejlepší) press-your-luck hrou, kterou jsme mohli vyzkoušet. Může za to možnost sázet na úspěch hráčů. Ti pak loví uhlí z kotle a mohou svojí odvahou ovlivnit, kdo dostane svoji sázku proplacenou a kdo ne. Hra může být trochu delší ve více hráčích, ale ve dvou nefunguje vůbec. Štěstí tu bude strůjcem vítězství, ale to nemá žádný zásadní vliv na zábavnost. Auf Teufel komm raus je super zábavou pro odvážné gamblery.
Klady:

+ něco jde přecejen ovlivnit
+ odvážná grafika, krásné zpracování
+ napínavá hra
+ intervalová stupnice
+ pokoušení štěstí není jediným prvkem
+ rozumná herní doba
+ až pro šest hráčů
+ nastavitelná délka (pomocí cílových bodů)
Zápory:

- ne pro dva (ačkoliv na krabici je 2
-6)
- hodně o štěstí
- v šesti možná trochu dlouhé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART Zámecké schody – zachraňte princeznu