Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: AZ kvíz speciál – věda a technika

az-kviz-special-veda-a-technika-01

Co bychom kdykoliv dříve dali za možnost vzít si s sebou populární soutěž České televize AZ kvíz s sebou na cesty. To se trochu změnilo ve chvíli, kdy vyšla první stolní verze. Trochu větší krabice, ale i tak už snadno přenosná. Ale přesto vznikla ještě nová série menších krabiček s podtitulem cestovní a speciálně zaměřené na různé oblasti. Teď tu máme před sebou AZ kvíz speciál s tématem Věda a technika.

Novinku si připravila společnost Dino a vydala ji jako čistě český výrobek. Jedná se o čerstvě upečenou krabičku, která je ještě teplá. Vyšla totiž v roce 2016.

První pohled na design krabičky je stále stejný a odpovídá klasické grafice AZ kvízu. Navíc ale z některých barevných políček vyjíždí lokomotiva nebo chemický vzoreček. Asi proto, aby se uvnitř ty technické informace cítily jako doma. A pravda je, že dno malé krabice je obsazeno pouze balíčkem šedesáti karet a jedním záznamovým bločkem.

az-kviz-special-veda-a-technika-06

 

Asi každý víme, jak se hraje populární AZ kvíz. Hráči mají každý jednu barvu a správným odpovídáním na záludné otázky pro sebe získávají kontrolu nad šestiúhelníkovými políčky. Krok za krokem se tak snaží být tím prvním z hráčů, který propojí svojí barvou všechny tři strany trojúhelníka.

A jinak to není ani v této hře. Místo plánu hráči budou využívat bloček s papíry. Trojúhelník je rozdělený na stejný počet pozic, takže hráči nemusí mít strach, že menší krabička by znamenala jiný zážitek. Otázky si čtou hráči navzájem, takže nemůže druhů účastník odpovídat, i když správnou odpověď zná. Místo toho si může o stejné políčko zahrát, když se pokusí odpovědět na novou otázku z jiné karty. Na každou kartu je pouze jeden pokus, přičemž identitu otázky určí hod kostkou.

Šedesát karet by se mohlo zdát jako málo, ale každá nabízí rovnou deset otázek. Ty jsou rozděleny na dvě strany karet a rozlišeny barvou na šedou a oranžovou. A u všech jsou také ve stylu AZ kvízu uvedeny počáteční písmena slov, která jsou správnou odpovědí.

az-kviz-special-veda-a-technika-07

Opět je to všechno o vědomostech. Ale celkový zážitek závisí především na skladbě a obtížnosti otázek. Tady už je jasné, že hra není vhodná pro děti a doporučený věk je třináct let. A většina kvízových dotazů tomu odpovídá.

Na kartách tak hráči najdou různé otázky, například lékařského, matematického, astronomického nebo chemického oboru. Je tak jasné, že některé budou pro hráče lehčí než jiné podle jejich specializace. Všechny jsou ale dostatečně obecné, aby bylo možné odpovědi znát, i když nejste zrovna studovaný doktor. Velkou pomoc tady poskytuje nápověda začínajících písmen. Právě díky ní je obtížnost udržitelná, a pokud hráči alespoň znají to slovo, zkusí jej. Penalizace za špatnou odpověď žádná není.

az-kviz-special-veda-a-technika-12

Hra si v tomto zpracování vystačí s papírkem pro zaznamenávání vlastní snahy. Je to důkaz, že herní plán vlastně není potřeba. Současně je také hra opravdu vhodnější pro přenášení, protože její malá krabička se vejde prakticky kamkoliv.

AZ kvíz speciál: Věda a technika potvrzuje kvality soutěže a potažmo jejího zpracování do stolní varianty. Velká nabídka otázek (vzhledem k rozměrům a specializaci) vystačí na dlouho i u tohoto mrňouse. AZ kvíz speciál: Věda a technika nemá náročné otázky, které by prověřili vědce, ale současně dá zabrat, pokud je zrovna otázka mimo váš obor.

Recenze: AZ kvíz speciál – věda a technika
AZ kvíz speciál: Věda a technika je hrou, která opět prověří vaše obecné vědomosti. Tentokrát ale v přesně daných kategoriích. Hráči si budou svoje úspěchy zaznamenávat do papírového bločku, což je naprosto dostačující. Otázky nejsou extrémně obtížné, ale pouze tak akorát. Hra je výborná na cesty a otázky se jen tak rychle opakovat nezačnou. AZ kvíz speciál: Věda a technika je velmi dobrou zprávou a čekáme, že i ostatní hry z řady budou pokračovat v nasazeném tempu.
Klady:

+ menší, levnější
+ stejně zábavná
+ dostatek otázek
+ záznamový bloček stačí
+ rozumná obtížnost otázek
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pass the Pud – Vánoční bomba